Het feest van het jaareinde «p^EN-M I# C.MER.KJLE GENERAAL VERSTEEGH OVERLEDEN Hartelijk dank VOOR INDISCHE GOUDEN SIERADEN JUWELIER, SPUI 167a - DEN HAAG TELEFOON 070-60 48 85 Hartelijk dank aan vele lezers, die de moeite namen de redactie met de feest dagen aan het jaareinde van 1974 hun goede wensen aan te bieden. Velen gaven daarbij uitdrukking aan hun waardering voor Tong Tong. Een van hen deed ons bijna blozen. Hij schreef: Het is mij een behoefte om jullie heel hartelijk dank te zeggen voor wat jullie in het afgelopen jaar voor Tong Tong (dus in feite voor ons, lezers/lezeressen) hebt ge daan. Het is in één woord ge weldig. Wat hebben jullie op een prachtige wijze het werk van Tjalie, geheel in zijn geest, voort gezet. Het kan eenvoudig niet beter. Weest ervan overtuigd dat allen, die TT lezen, dit ten zeer ste waarderen. Natuurlijk missen wij de TR ar tikelen wel, maar ere wie ere toekomt, ook de LD-artikelen mo gen er best zijn. Hartelijk, har telijk dank. En ik ben ervan over tuigd dat zij, die dat kunnen, deze waardering bij de betaling van het abonnementsgeld zullen laten merken. Natuurlijk kun je geeste lijke waarden niet in geld uitdruk ken maar een extra-bijdrage op finiancieel gebied mag daaraan toch wel enige uitdrukking geven. Volgt de mededeling, dat deze lezer ons een prettige en zeer gewaardeerde toeslag op zijn abonnementsgeld zal doen toekomen. U ziet: Tong Tong leeft nog en zal blijven leven zolang de band met zijn lezers zó sterk is als zij ook bij het jaareinde weer bleek te zijn. Hartelijk dank, waarde lezer, voor uw gift, maar meer nog voor uw inspirerende en stimulerende brief I Er zijn bepaalde vormen van onbehoor lijk gedrag die mij fascineren omdat ik er geen begrip van kan krijgen. Tal van criminele gebeurtenissen heb ben althans een logische achtergrond. Wanneer Zuid-Molukkers het Vredes paleis aanvallen om aldus de politie af te leiden van een opmars tegen de Indonesische ambassade is dat mis dadig, maar er zit althans een logische lijn in. Het doel van de bankrover is, ofschoon zeer afkeurenswaardig, zijn beurs te spekken, evenals dat van het kleine diefje dat probeert een dames tas te snaaien. De zinloze baldadigheid die zich uit in het vernielen van andermans eigendom en die vooral rond het jaareinde hele groepen in de samenleving schijnt te bevangen blijft mij een raadsel. Ik vraag mij af, of de psychologen en sociologen er weg mee weten. In dit tijdschrift heb ik al eens verteld van mijn jeugdige naiviteit. Een zestig jaar geleden vond ik als jong verslag gever in Assen van tijd tot tijd groepen jongelui voor de rechtbank, die bij voorbeeld op zondag de inboedel van een cafe hadden vernield zonder aan wijsbare aanleiding. Juist, dacht ik, die jongkerels vervelen zich in een boe rendorp op de Drentse hei op hun vrije dag. Geef ze sportvelden en ont spanningsmogelijkheid, zodat de braak liggende energie in normale banen kan worden geleid en het is uit met de zich in nietsdoen tot het kookpunt opho pende spanningen. De sportvelden en andere recreatie mogelijkheden zijn er gekomen. In over vloed. Zwembaden, ijsbanen, voetbal velden, gelegenheden voor zaalsport en wat niet al. De zinloze baldadigheid is niet afgenomen maar toegenomen. Zelfs in het gezapige en veilige buurtje waar ik woon schijnt zich een psychose te ontwikkelen tegen de Nieuwjaars dag. Een kerstboom op het gazon tus sen twee flatgebouwen werd omge zaagd, de electrische verlichting ver nield. Waarom in 's hemelsnaam? Wat kan het plezier zijn van het vernielen van hetgeen anderen dierbaar is, of al thans aan anderen behoort. Wat is het plezier van het ingooien van ruiten en andere straatschenderij? De les, die wij zonder moeite trekken kunnen is deze: goede sociale voor zieningen in de uitgebreidste zin van het woord, van minimum-loon af tot recreatiemogelijkheden toe hebben niet de minste invloed op het gedrag van blijkbaar niet onbelangrijke groepen in de samenleving. De "generation-gap"? Och kom! De "anti-autoritaire instel ling" van de tegenwoordige jeugd? Praatjes voor de vaak! Wij zijn ook niet gelukkig met de dooddoener, dat de situatie natuurlijk te wijten is aan onze kapitalistische maatschappij, en wel zal veranderen als die "omgeturnd" is. De gedachten keren dan onwille keurig terug naar zestig jaar geleden, toen ik ook nog naief genoeg was te geloven aan de hervorming van de maatschappij als een panacee tegen maatschappelijk wangedrag. Zou het dan toch de menselijke natuur zijn, waar men de oorzaak van de ban deloosheid moet zoeken? JHR. Willem Versteegh is op 88-jarige leef tijd in Den Haag overleden. Als direc teur van de Koninklijke Nederlands- Indische Luchtvaart Maatschappij heeft ieder, die op enigerlei wijze met de vliegerij in contact kwam hem gekend. Maar hij was meer dan een succesvolle manager van onze luchtvaartmaat schappij. Hij was de eerste nederland- se militaire vlieger, leerde "het vak" in 1909 - in de tijd toen een vliegtuig met ijzerdraadjes bij elkaar werden gehou den - en werd een befaamd stuntvlie ger. Na zijn dartele prestaties in de lucht werd hij een succesvol bestuur der op de grond: directeur van de KLM en de man die de indische burger lijke luchtvaart organiseerde en leidde. Als reserve-vlieger bereikte hij de rang van generaal tit. Vrij als een vogel in de lucht was Versteegh ook in het dagelijks leven, "vrij", gemakkelijk te benaderen, recht door zee, hogelijk gerespecteerd door zijn mensen en door de buitenstaanders die het voorrecht hadden hem te ont moeten. Hij was een van die "kolonia len" die de "balans van beleid" ten gunste van Nederland doen doorslaan. Hij bleef tot hoge leeftijd actief. Moge hij genieten van de eeuwige, zo wel verdiende, rust! JHR. 22 Kt en 24 kt gouden Schakel-armbanden Briljant slangen-armbanden Slang-armbanden Krintjing-armbanden Briljant armbanden Colliers van 7-100 gram Briljant ringen Briljant hangers Briljant oorknopjes Kabaja speldjes Haarspelden Trouwringen Alles direct uit voorraad leverbaar. Grootste sortering in Nederland. 10

Tong Tong | 1975 | | pagina 10