ER IS WEER INDISCH POSTPAPIER! 5Cettinc) brieven In blauw geel - wit - rose f 4,- DIERBARE HERINNERINGEN Kort voor kerst kreeg ik bij mijn stapel post een ketting-brief. Misschien wel de honderdduizendste in mijn leven en voor de 99.999 ste keer werd ik wéér nijdig. Die aller eerste keer, in Soerabaja was dat, voor de oorlog, was ik te nieuwsgierig en te onwetend, om me te realiseren, dat het allemaal nonsens is, des dui vels oorkussen van een hij of een zij, die zich stierlijk verveelt. Postzegel, tijdverspilling. Ik heb nog wel een andere vooraad bijgeloof met veel in teressanter objecten. Het is een jaar of 10 geleden een rage geweest, die kettingbrieven, zo erg, dat men er zelfs in de krant voor waar schuwde er niet te veel waarde aan te hechten. De enige waarde, die in klin kende munt werd omgezet, was bij de posterijen natuurlijk. Nu zijn er twee soorten kettingbrieven. De eerste is van een zachtmoediger opstelling dan de tweede. In de eerste worden met een veroverend optimisme gouden bergen beloofd. Geluk in vriendschap, liefde en zaken. En ook nog financieel voordeel. De laatste tijd echter komt de andere soort kettingbrief meer voor, karakte ristiek voor deze tijd, van bedreiging en geweld. Zonder veel omhaal wordt de verraste lezer(es) het mes op de keel gezet. "Wanneer U de ketting ver breekt, zal onheil over U en Uw gezin komen. Groot verlies van geld en goe deren, ziekte, ongeluk en zelfs dood". Waarna natuurlijk een opsomming van alle ongelovige ongelukkigen die het gewaagd hadden, de ketting te breken. Dit soort brieven nu, wekt mijn opper ste razernij op. Ik laat me door niemand bedreigen, laat staan door een stuk papier. Moet een mens zich door een ketting laten ringeloren? Door een fietsketting ja, maar dit? Neen I Mijn laatste brief kwam uit Indonesië! Tierelierend de prullemand in. Mijn dochter kreeg dezelfde. Ook wegge gooid. Ketting stuk, ze moeten het zelf weten. En toen schreef Rogier uit Ja karta: ik hoop, dat je die brief niet hebt weggegooid, want heus, hij heeft mij wél geluk gebracht. Komt een zeer geloofwaardig verhaal van eerst pech - toen de brief toch maar doorgezonden - daarna alles voor elkaar. "Als fe het niet erg vindt, heb ik toch liever m'n oude droogkap, Jan Nu zal ik U wat vertellen. Op Nieuw jaarsdag ontmoet ik uitgerekend het creatuur, dat ik al jaren ontwijk om ruzie te vermijden. Op 2 januari stopt mijn auto op onverklaarbare reden (ja, natuurlijk vindt de garage wél een ver klaarbare reden) midden op de Sport- laan, zodat ik blauw van de kou (ik loop altijd op sandalen), anderhalve kilometer naar een telefooncel bibber. Mijn dochter, die graag een bepaalde job wilde hebben, kreeg hem niet, of schoon het erop leek, dat die voor haar was weggelegd. Er breken dingen in huis, raken weg, nou ja, ik let er eigenlijk niet zo op, maar nu ineens wél. Dus ben ik e e n s zo nijdig op die kettingbrief-zender. Want, als ik die brief nooit ontvangen had, was er niets gebeurd. Geen kettingbrief - geen pech. Wilt U daarom denken mensen en nooit, nooit een kettingbrief doorzenden? Vooral niet aan mij? Ik kan mijn tijd wél, maar de pech niet gebruiken. Trima kassi! Lilian 10 dubbelvelletjes met 10 enveloppen (gewoon of luchtpost, naar keuze) 2,50 20 vel met 10 enveloppen (voor de veelschrij(fst)vers I Porto per pakje 80 cent. 10 verschillende foto's Beste Mevrouw Lilian Ducelle, Kunt U mij A.U.B. een pleziertje doen? Op 20 januari wordt mijn tante Piet 78, en ik wilden weten of U via de Tong Tong haar kunt feliciteren. Als mijn vader, of mijn moeder, of ik jarig wordt, dan laat tante Piet haar verjaardag wensen over aan Radio Nederland's Ver zoek Programa. Dat vinden wij altijd leuk. Nou wil ik Tante Piet ook blij maken net als zij ons blij heeft gemaakt. Kunt U voor mij dezen boodschap in Uw krantje zetten, zodat Tante Piet het ziet als ze de Tong-Tong leest? Dank U wel voor Uw moeite en Groetjes uit America van Mandy Hübner Dolton, III., USA Natuurlijk hoor Mandy! Lieve Tante Piet, Ik wil U even Hartelijk Gefelici- teeren met Uw verjaardag, en dat U nog heel veel jaren voor Uw bloemen mag zorgen. Ik wens U ook een Hele Gelukkig Nieuwjaar. Hele Boel Love van Mandy, ook van Mama en Papa. Het doet je toch goed, door tussen komst van ons zeer geliefd, enige Indische blad ter wereld, 't e.e.a. te mogen lezen omtrent mijn geboorte land Java. Dit keer over Batavia. Het St. Vincen- tius-gesticht om precies te zijn Kramat 134. Ik ben zelf géén pupil geweest, doch wel nauw verbonden met de school. Mijn overleden vader was amb tenaar bij de S.S., de Staatsspoorwe gen; oud-lndischgasten begrijpen de afkorting wel. Doordat mijn vader vaak werd overgeplaatst, belandde ik ten slotte op deze school, 't domein van de Hr. Mensink, hoofd der school, (bij naam: Pa Tjaplin, vanwege zijn kort snorretje.) Een regeerder met strakke hand! Dan herinner ik mij nog de naas te medewerkers: Hr. de Groof (bij naam: Pa Gentong: ietwat groot hoofd) mijn klasse-onderwijzer. Hr. Carimmol, met z'n goed verzorgde motorfiets: Ariël, en dan niet te vergeten onze lieve Juf Ina Musch. Wat zou ik 't fijn vinden, bij een vol gende Reünie hen te mogen zien. Mijn schoolvrinden: Gebroeders van de Brand Horning, Cirel Rodriques, Leo Antonnijs, De Pour, Krijgsman, Arie, Theoo en Max Copijn, de Paters. Heidkeunie, Dir. Vine.: Pater Beekman, De Kok en van der Kun. Dit waren enkele namen, die ik mij nog herinner. Alvast mijn beste wensen met 1975 en de hartelijke groeten aan alle beken den van 't St. Vincentius Gesticht, van Ch. U. Wolff, Mr. Troelstrastraat 65, Dieren, Gld., NI. tel. 6536. 11

Tong Tong | 1975 | | pagina 11