VAMU NEDERLAND IN KOELKAST BEWAREN RIJSTTAFELARTIKELEN ZONDER INMAAK CHEMICALIËN, DUS ZUIVER VAN SMAAK EN GEZOND. Nu ook in Maastricht bij TOKO GADJAH MAS, Gr. Gracht 12. Indonesië in opkomst Indonesië in opkomst Wateringen Telefoon 01742-32 80 Gele Meerbloem 13 graven Fn de Nieuwe Kerk (thans in restauratie) te Amsterdam in een graf, dat hij juist een paar weken te voren had uitgekozen. Van Hoorn's tweede vrouw schonk hem twee dochters: Elisabeth Sara, die reeds in 1705 overleed, en Petronella Wilhelmina, geboren in 1693, die te Ba tavia de eerste steen legde voor het nieuwe Stadhuis (1707) en in ons va derland twee maal huwde. De eerste keer met de secretaris van Amsterdam, Mr. Jan Trip, iemand van zéér goede familie. Men denke slechts aan de majestueuze Trippenhuizen aan de Klo veniersburgwal te Amsterdam, waar vóór 1885 het hele "Rijksmuseum" een onderdak kon vinden. Na diens overlijden werd dit Indische goudvisje aan de haak geslagen door jonker Lubbert Adolf Torek, vrijheer van Roosendaal, die zes jaar ouder was dan zij en nog tal van andere titels, ambten en waardigheden bezat. Zijn deels nog Middeleeuws slot, eer tijds bezit der hertogen van Gelder land, liet jonkheer Torek grondig ver bouwen, hetgeen hem met de bruid schat zijner gade zeker mogelijk was. Van het deels uit de 14e eeuw dateren de kasteel bleef slechts de wat ver laagde donjon over, die nu de Inter nationale Kastelenstichting herbergt. Het daarbij aansluitende woonhuis is echter een creatie van het echtpaar Torck-van Hoorn en is in statige Lode- wijk XlV-stijl gebouwd, dat wel van na hun huwelijkssluiting zal dateren. Bovendien werd de omliggende, sterk geaccidenteerde tuin verfraaid, niet al leen met bomen en planten, doch ook met aardige sierbouwsels, b.v. de z.g. Schelpengalerij" met grot en fontein- Werken aan weerszijden van een cas cade, en vooral de alom befaamde Bedriegertjes. Het marmer dezer bouw sels werd verlevendigd door een groot aantal Indische schelpen. Voor deze mooie schelpen valt geen betere herkomst te bedenken dan de verzameling van de vader der bruid, Z. Edele Johan van Hoorn, G.G. van Nederlands-lndië. Zij vormen dus een blijvende herinnering aan diens geluk kige Indische loopbaan. Weliswaar zijn de schelpenversieringen in de loop van de tijd enigszins achter uitgegaan, zowel door de onweerstaan bare tand des tijds als de baldadigheid of gaplust der talloze bezoekers. Het zal bij restauratie niet gemakkelijk val len ontbrekende of beschadigde schel pen op passende wijze te vervangen, want daar zal men helemaal voor naar de Grote Oost moeten gaan. Doch er is meer. Na haar vaders dood erfde Petronella Wilhelmina van Hoorn, in 1711 diens nalatenschap. Daartoe behoorden verschillende Oosterse kunstvoorwerpen en merkwaardighe den. Door haar huwelijk met jonkheer Torek in 1723 kwamen deze schatten in de familie Torek, en toen deze door de familie Van Pallandt op het kasteel Rozendaal werd opgevolgd, aan dit ge slacht. Geen wonder dus, dat mevr. de Loos-Haaxman bij haar onderzoek naar de Landvoogdsportretten kort voor de oorlog op het kasteel Rozendaal een statieportret van G.G. Van Hoorn aan trof. Daar was zelfs nog een portret van Van Hoorn's schoonvader, G.G. van Outhoorn. Doch bovendien bevinden zich bij mevrouw C. E. L. Zimmerman- geb. baronnesse van Pallandt te Velp nog vele fraaie zaken. Toen de Stich ting C.N.O. (Cultuurgeschiedenis van Nederland Overzee) in 1963-'64 in het Tropenmuseum te Amsterdam een ten toonstelling van kunstvoorwerpen, te keningen, schilderijen enz. van onze overzeese gewesten organiseerde on der de naam van "wonen in de wijde wereld," had genoemde dame ook ver schillende voorwerpen uit haar oud familiebezit ingezonden. Daartoe be hoorden ook enige dingen, die tot het bezit van G.G. van Outhoorn hadden behoord, b.v. een bord van Japans lak werk met zijn familiewapen en een dgl. Prijs f 79,50 plus porto f 4,75 (3 termijnen mogelijk!) bord met het monogram van de G.G. en zijn vrouw, zo mede een paar houten klompschoenen, die er wei degelijk, doch weinig elegant uitzien. Van Johan van Hoorn was er meer aanwezig b.v. een prachtige schrijfcassette van wor telhout met koperbeslag. Er bevindt zich nog 'n zilveren inktpot in, die Z. Ed. bij 't schrijven van zijn scheepsjournaal zal gebruikt hebben. Verder nog een bord van Japans lakwerk met het wapen van de G.G. en zelfs een lampetkan met schotel, eveneens van Japans lakwerk, waarop Van Hoorn onder de kan een merkje heeft aangebracht met het op schrift "van Pieternelletje". Een per soonlijke herinnering dus aan de jonk- vrouwe Torck-Van Hoorn. Eveneens herinneren aan deze hoge vrouwe een paar zoutvaatjes van serpentijnsteen en een gouden eierdopje, voorzien van de geëmailleerde wapens van Torek en Van Hoorn. Bovendien vindt men in het Invaliden- tehuis Bronbeek onder Arnhem ook een portret van G.G. van Outhoorn. Zelfs in onze binnenlanden, ver van de Randstad, in het landelijke Gelderland worden dus nog tal van herinneringen aan ons koloniaal verleden aangetrof fen en zorgvuldig bewaard. DE ENIGE TAAL I Als Mevr. A's dochter (of zoon) ge trouwd is met Mevr. B's zoon (of doch ter), dan zijn Mevr. A. en Mevr. B. "bèsans" van elkaar. Indonesisch (Maleis) weer de enige taal ter wereld, die het familieverband tussen de schoonmoeders met één woord vastlegt. Waar of niet waar? S.S. 8

Tong Tong | 1975 | | pagina 8