BEEST OF GEEST? "there are more things in heaven and earth, Horatio, than are dreamt of in your philosophy" (Shakespeare, Hamlet) Op een nacht word ik wakker door 't geschreeuw van m'n neef Karei: "Een konijn, Vic, een konijn!" Als een verstoor de sjagrijn kom ik sloom uit m'n bed en zie onder de ont stoken lamp neef Karei staan. Met ontzetting en als in een hevige kramp staart hij wezenloos naar een witachtig beest, alsof hij kijkt naar een geest. 't Is een konijn, en zowaar, een zeldzaam pracht-exemplaar, dat daar groot en parmantig, glanzend wit, in een hoekje zit Hoe komt die hier?" vraag ik, en wil 'm meteen maar beet pakken. Maar juist op dat ogenblik hoor ik iets achter me neersmakken. Ik kijk om en daar zie ik waarachtig 't beest voor m'n bed zitten, heel rustig en bedaard, alsof hij geen poot heeft verzet. Snel doe ik een uitval naar hem en denk al: "Nu heb ik je klem". Maar als ik 'm wil grijpen, val ik languit voorover, en een windzucht glijdt langs m'n gezicht. Terwijl ik me weer opricht, zie ik m'n neef pijlsnel in z'n bed duiken alsof hij door alle hellemachten achterna wordt ge zeten, gillend: 't Is geen konijn, Vic!" "Nee, 't is een haas", hoon ik, "met korte en lange poten, en die heel hard kan lopen!" Ik kijk dan toevallig naar de kast endaar staat warempel onze nachtelijke gast. "Nu zal ik je leren, meneer", mompel ik, pak vlug m'n geweer, maak 't schiet- vaardig en leg aan. 't Konijntje blijft staan. "Nee, niet doodma ken, maar vangen", vind ik, door meelij bevangen. Vlug zet ik 't geweer weg en pleeg snel met mezelf overleg. Nog steeds staat hij bij de kast, in z'n glanzend witte bast. 'k Loop naar 't open raam en roep m'n hond, doe de deur voorzichtig open en geluidloos komt Garèng binnengeslopen. Hij staat daar nóg, de witte gast, afstekend tegen de don kere kast. Garèng schijnt geen oog voor hem te hebben maar loopt wel heel vreemd in een wijde boog naar 't matje voor m'n bed. Geërgerd pak ik 'm in z'n nek en geef 'm een zet in de richting van 't konijn. Maarde plaats waar 't beest heeft gezeten, is nu leeg! Daar sta ik als pseudo- strateeg! 'k Heb eerst heel lang en onderzoekend gekeken naar neef Karei onder z'n deken en naar de anders zo fanatieke hond, die daar nu zit alof er niets aan de hand is. Dan zoek ik nauwkeurig de kamer rond, scherp spiedend onder elk bed, onder de kasten en achter de klamboes. 't Konijn is nergens meer te ont dekken: gone with the wind! Karei komt huiverend van onder z'n deken te voorschijn. "Doe maar ver der geen moeite, Vic, hij is weg. Ga maar naar bed en tracht te sla pen", zegt hij als hij me ziet gapen, "we zullen er maar morgen over praten". Zwijgend en onwillig volg ik z'n raad op, maar m'n brein werkt door, non stop: "Was 't een elementaal, een Salamander? Een aards schepsel is 't in geen geval geweest. Maar wat dan wel voor een geest?" Deze belevenis was geen nacht merrie, want de volgende morgen bij de koffie bespraken we onze ge meenschappelijke ervaring. Karei had al eerder met zo'n konijn kennis gemaakt. But that's another story. Victor H. Huitink EEN GEWAARDEERDE, MAAR ONUITVOERBARE SUGGESTIE "Een goede traditie wil, dat een trouwe dienaar van het land of een bedrijf wordt onderscheiden met een lintje of een medaille", schrijft ons een lezer. "Ik dacht dat het aardig zou zijn, trou we lezers van Tong Tong eervol te vermelden in ons sympathieke blad, voor zover zij meer dan tien jaar abon- né zijn. Het zou een stimulans zijn voor vele trouwe lezers". Onze briefschrijver heeft oog voor het feit, dat dit "enige administratie" zou eisen, maar hij vindt het toch de moeite waard dit idee op onze tafel te deponeren. Bravo voor een aardig idee waarde lezer! Het is intussen niet nieuw. Wij hebben er zelf al eens over gedacht, langjarige lezers een speldje aan te bieden teneinde hen als oude getrou wen kenbaar te maken. Wij zijn daar van teruggekomen, want de administra tie, die in verband daarmee al het nodige verrichtte is tot de conclusie moeten komen, dat méér dan duizend van onze abonné's tien jaar of langer ons blad lezen! Wij zouden met de namen dus een heel nummer van j'ong Tong of nog meer kunnen vullen! Wij hebben daarom van de gedachte, onze oude getrouwen op de een of andere manier eervol te vermelden, wel af moeten zien! Een gewaardeerde sug gestie, maar helaas onuitvoerbaar! HERUITGAVE VAN BOEKEN OVER DE KAMPTIJD IN OOST-AZIË (1942-1946) Tijdens de voorbereiding van de ten toonstelling "Nederlanders in Japanse kampen" is mij meermalen de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn sommige over die tijd handelende boe ken, die nu alleen nog maar antiqua risch tegen hoge prijs te krijgen zijn, opnieuw te laten drukken en tegen re delijke prijs beschikbaar te stellen. Vooral nu te voorzien is, dat door de expositie verhoogde belangstelling voor dit deel van de Nederlandse ge schiedenis zal ontstaan, lijkt het denk beeld op zich zelf zeker de overweging waard. Echter zal van verwezenlijking alleen sprake kunnen zijn, als er voldoende aanwijzingen bestaan, dat de uitgever aan zulke herdrukken geen strop zal beleven, maar redelijk aan zijn trekken zal komen. Om in dit aspect van de zaak meer inzicht te krijgen, zou ik aan geïnteres seerde lezers de vraag willen voorleg gen welke drie of vier niet meer ver krijgbare boeken in dit genre naar hun oordeel het meest voor herdruk in aan merking zouden komen. Vanzelfspre kend schept deze opgave voor de be trokkene geen enkele verplichting tot aanschaffing. Opgave (vóór 20 februari) kan, zowel schriftelijk als telefonisch, geschieden aan onderstaand adres. P. M. ADRIAANSE P. M. Adriaanse, Cronenburg 134, Amsterdam, tel. 020 - 42 92 03 (na 18 u. als regel 020 - 71 46 59) DE ZESDE In het nummer van 15 januari schreven wij: "Ook in wetenschappelijke kring stijgt de belangstelling voor ons blad als een bron van "hoe het geweest is". De inkt waarmee deze opmerking werd neergeschreven was nog nauwelijks droog, toen wij de zesde aanmelding voor een abonnement mochten noteren van een universiteit in de Ver. Staten! Bovendien deelde deze, de universi teit van Pittsburgh, ons mede dat Tong Tong geregeld zal worden besproken in hun Bibliography of Asian Studies, een bibliografie die wordt samenge steld ten behoeve van de Vereniging voor studie van Azië. 12

Tong Tong | 1975 | | pagina 12