DORUS, EEN KLEINE GROTE HAN (II) DORUS' levensloop Nederlandsch-lndië in oude ansichten Het is wellicht dienstig eerst eens iets over Dorus te weten. De eerste keer dat ik hem ontmoette was op een middag, kort nadat ik als jongste employé op Giriawas was ge plaatst. Meestal vragen de mensen dan: "Wat betekent Giriawas?" Het is met de meeste namen van Onderne mingen - zeker op Java - zo dat ze betrekking hebben op de omgeving, of een rivier, berg, boom of plant. En dan zijn het vaak poëtische namen, zoals jn dit geval. Giri is Sanskriet voor goenoeng (berg) en awas betekent goed zichtbaar. Nu ligt de onderne ming tegen de helling van de Tjikoeraj op, een berg die mij al vanaf mijn kin derjaren erg imponeerde. Zoiets is moeilijk te omschrijven: je kijkt tegen deze berg op, zoals die daar breed uit de vlakte rijst, net niet zuiver kegel vormig om het oog steeds weer aan te trekken naar zijn contouren, door bossen bedekte sleuven en de kleine top. Ik heb, ook later, steeds een veilig gevoel gehad. Het huis op Djolok was onder directe bescherming van de berg. Een kleine Indischman, korte broek, puttees, tuinschoenen, groen hemd met lange mouwen en daaruit een gezicht met bruine pret-ogen, een gebogen neus en een Chaplin-snorretje. "Jis mijn naam" stelde hij zich voor. En daarmee begon een vriend schap die zich ontwikkelde tot achting voor deze grote kleine man. Dorus - afkorting van Theodorus - was van de KWS te Batavia, technisch all round. En met deze kennis had hij een groot deel van de wereld gezien: Sumatra, Siam, Burma, India, China. Siam zelfs twee keer: in 1926 en in '43- '45. Geboren in Tjikadjang had hij daar zijn eerste jeugd doorgebracht. Hij had de Soendanese taal letterlijk met de moe dermelk ingedronken. Deze mooie taal zó te beheersen is aan weinig blanda s beschoren. Zijn kennis van het plan ten en dierenrijk in het algemeen had hij zichzelf bijgebracht, en er is weinig dat je hem kon vertellen op het gebied van thee, groenten, kina of aardappe len, vissen, paarden of honden. De belevenissen uit zijn gevarieerde door Dr. H. J. de Graaf Geeft een veelzijdig beeld van het leven der Europeanen in Indië zoals dat werd uitgebeeld in prentbriefkaarten uit het eerste kwart van deze eeuw. 160 pag. afbeeldingen en tekst. 24,90 f 2,— porto loopbaan wil ik trachten op te schrij ven. Eensdeels opdat zijn kinderen een idee mogen krijgen en behouden, van hetgeen een mensenleeftijd geleden normaal en "patoet" was Anderdeels omdat bij .mijn weten weinig Indische jongens ooit zo'n gevarieerd leven hebben geleid en er het goede van hebben weten te behouden. Men kan deze vertelsels niet rangschikken on der "literatuur". Ik zie ze als een bij drage aan de geschiedenis van het land waar velen van ons geboren zijn en nog meer van ons geleefd en ge werkt hebben. 'Mang Sasmita geoorloofd Van de Heer Simon van Lommei 11740 Graystone Ave., Norwalk, California 90650, ontvingen wij povenstaanoe toio. n.j sc,irCe, "Deze foto van de 7e klas van de 1ste school A. werd in 1925 in Batavia genomen in het Wilhelminapark met het oude fort, aan de kant van de Tjiliwoeng met op de achtergrond de Willemsbrug en enige huizen van de Willemslaan. Op de achtergrond in witte djas toetoep de hoofdonderwijzer de Hr. Poldermans, op de voorgrond links gehurkt mijzelf, ernaast Theo Funck, dan in onbepaa de bepaalde volgorde Tjalie Overbeek Bloem, Flip Leidelmeyer, Ludo Franquemont, Ernst v.d. Pu.Bob Baarda, BeaF^anzenen ha zusje, Kuna Huyer, meisje Cohen, Ellie Soumokil. Ernst van der Puil ontmoette ik hier in California tijdens een Indo Soos Wie kan zich nog meer gezichten en namen herinneren? 14

Tong Tong | 1975 | | pagina 14