Met NECTAR- essence DE BALISCHE VROUW VOORHEEN EN THANS (Vervolg: "Geluk van het jagen") De lalang was enkele weken geleden afgebrand en de nieuwe sprieten waren nog niet hoger dan ongeveer een halve meter. Met de hand hoog boven het hoofd liet Djamin de witte lichtbundel lang zaam over de vlakte glijden. Plotseling zag ik hem verstijven; secon den lang bleef de lichtstraal onbeweeg lijk in één richting, toen deed hij een snelle stap achteruit en "Astaga lllah!" ontviel van zijn lippen. "Wat is het Djamin?" "Zie voor U-zelf mijnheer", fluisterde hij aarzelend, terwijl hij de lichtstraal weer op hetzelfde punt richtte. Eerst zag ik niets, toen hoorde ik Abu iets onverstaanbaars mompelen en evenals Djamin gedaan had, geschrok ken een pas achteruit doen. Ik spande mijn ogen in en zag tenslotte, op de uiterste grens van het licht, zeker twee honderd meter van ons vandaan, twee kleine spierwitte lampjes. Terwijl ik keek was het, alsof één, de rechter, plotseling uitdoofde. De linker begon zich toen langzaam van links naar rechts te verplaatsen. "Astaga lllah!" kwam het weer van Djamin's lippen. "Komaan! Daar moet ik een foto van hebben!" fluisterde ik opgewonden. "Neen!" antwoordden Abu en Djamin als één man, beiden nóg een stap ach teruit doend. "Wij kunnen beter langs de bosrand verder naar het noorden gaan, mijn heer, vervolgde Djamin op/ overreden de toon, "wij zullen daar vele andere dieren te zien krijgen, die u kunt foto graferen." "Abu!" "Ja, mijnheer." "Heb je ook kogel-patronen voor die roestige pook van je?" "Ja mijnheer." "Wat voor kogel?" "Zelf gegoten, rond, ongeveer veertig gram gewicht, mijnheer." "Als ik het geweer overneem, willen jullie dan wél mee?" Na enige aarzeling antwoordde Djamin: "Goed mijnheer". Abu zei niets, doch overhandigde de dubbelloop en twee patronen. Na hem HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18, met ingang van 28 maart. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Me dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 17, p.p.p.d. Half pension 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension f 32,p.p.p.d. in ruil mijn kamera te hebben gegeven, begonnen wij snel, doch zo geluidloos mogelijk, langs de lalangrand naar het zuiden te lopen. Al lopende opende ik het geweer en verwisselde beide ha- gel-patronen voor kogel. Onderwijl be gon ik echter ernstig aan de wijsheid van mijn besluit te twijfelen. Gek, wat wil je met dit voorhistorisch geval be ginnen? Ernstig gewond raken door een ontploffende loop?" Onder mijn hand voelde ik lopen en bascule ten opzichte van elkaar wie belen en het zweet begon langs mijn armen in de handpalmen te lopen. "Ik wil niet echt gaan schieten," tracht te ik mijzelf gerust te stellen. "Als we dicht genoeg bij zijn, neem ik de ka mera weer over". "Alles goed en wel, maar hoe zal hij reageren op de flits? Misschien zul je wel moéten schieten!" Binnensmonds een vloek smorend stootte ik Abu aan en fluisterde: "Wat zit er voor kruit in die patronen, Abu?" "Dat weet U, .303 militaire munitie, mijnheer", antwoordde hij. "Mijn God!" steunde ik luid, "hoeveel gram?" "Kira-kira satu sendok makan." (On geveer een eetlepel) Er steeg een brok op in mijn keel en ik was voor enkele minuten volkomen sprakeloos, toen: "Kira-kira satu sen dok makan!" stootte ik met hortende stem uit. "Sssst!" siste. Djamin. (wordt vervolgd) SSasna MmiiiJU Dat tlaeg 1SS3 t Lók 1902 Gmlm Mtimllé Dm Haag 1913 maakt U voordelig Uw ROZENSTROOP, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren Nu ook Nectar kleurstoffen Vraag gratis receptenboekje bij Uw Toko, drogist of Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Wagenstraat 129 Den Haag. Een lezer schrijft ons: "Wat Pa JHR schreef over Soekarno (T.T. No. 11/12) was natuurlijk heel aardig maar kent Pa niet dat verhaal van hetgeen, naar ik meen, GG. van Limburg Stirum met zijn vrouw op Bali is overkomen? Deze GG en zijn vrouw waren nogal conservatief. De staf was er van o- vertuigd dat men hen bij hun bezoek aan Bali niet de balinese borsten mocht laten zien en daarom waren er printa's keras uitgegaan dat in de desa's, waar de GG en zijn gevolg langs kwamen, de vrouwen hun bor- ten moesten bedekken. Natuurlijk werden deze printa's doorgegeven en zouden stipt worden opgevolgd. Toen dan ook de stoet voorbijkwam sloegen de vrouwen hun sarongs omhoogtot grote schrik van de heer en mevrouw v. L.S. Mij is dit verhaal altijd als historisch verteld, doch Pa R. zal wel weten of het waar is. Mocht het niet waar zijn, dan is het m.i. toch wel aardig!" Aldus onze lezer. Neen, wij kenden deze anecdote niet. Ik kwam pas in 1921 in Indië en toen was de GG Van Limburg Stirum al weg en in het snel- levende Indië al haast vergeten. Wy- brands miste daardoor ook het voor naamste object van zijn spot en hoon, want deze landvoogd was in de poli tiek verre van conservatief. Hij onder vond daardoor zoveel oppositie in pers en publieke opinie, dat hij het zelfs ondernam met de zeer aarzelende steun van enige grote ondernemers een krant naar zijn hand te zetten. Dat was het Bataviaasch Nieuwsblad, dat aan dat avontuur bijna te gronde ging. Maar nog voor het vertrek van de al te progressief geoordeelde landvoogd kwam het Nieuwsblad weer onder lei ding van Zaalberg, die tevoren ontslag had genomen, op de oude koers terug. Van Limburg Stirum werd opgevolgd door de veel gematigder GG Fock, die tevoren als advocaat in Semarang ge legenheid had gehad Indië grondig te leren kennen. U ziet, dat onze briefschrijver oude herinneringen in mij heeft losgemaakt. Of de door hem beschreven situatie naar waarheid is vermeld doet er niet toe. Ook als deze anecdote aan de fantasie is ontsproten blijft zij interes sant. Het had kunnen gebeuren, niet waar? in ons goede oude Indië! JHR. 20

Tong Tong | 1975 | | pagina 20