MEMO-PORTEFEUILLE Bibi Koetis voor altijd HET ONTSTAAN VAN DE STAD SOEKABOEMI BOROBUDUR Waar ik vroeger kwam met vrienden uit de stad. Daarbinnen werd loom, als in halve slaap een fluit bespeeld. Ik hoorde weer het oude lievelingslied Van "Pruimebloesem, vallend in de vijver." 't Was mei weer; stil lag daar de stad aan 't water Ik hoefde er niet meer heen te gaan: 't Is mei - ik kom er net vandaan! O, Pruimebloesem, vallend in de vijver Niets kan vergaan, zo min als jullie kort en ritselend leven. Het mijne lang en vol van zwaar verdriet. Zo scheen het, maar het was het mijne nie.t Ik ben hier altijd mijmerend blijven staan Betreurend, wat die ander is geschied, Terwijl ik luisterde naar het tedere lied Van "Pruimebloesem - vallend - in de vijver." Voor hen beiden, Slauerhoff en Ca- moes, zwervers en zoekers naar geluk was deze wrange troost: Nu weet ik, nergens vind ik vrêe Op aarde niet en niet op zee. Pas aan die laatste smalle rêe Van hout in zand. Voor Camöes eindigde zijn zwervers leven in zijn vaderland Portugal; voor Slauerhoff in het kille Holland, ver van de verlokkende, warme schoonheid van het Verboden Rijk. Rosalie Grooss. Geraadpleegd: Slauerhof: Verzamelde Werken, Ko- ninkl. Bibl. Krantenknipsels, Letterkundig Museum. Deze leuke portefeuille met potloodje, memoblocje adresboekje en een berg- vakje krijgt U als U abonnee wordt van Tong-Tong GRATIS. Maar U kunt 'm ook kopen voor f 5,met een extra notitieblocje erbij. door LIN SCHOLTE Unaniem oordeel van pers en publiek: "Een meesterlijk boekje In enkele maanden tijds aan de 3e druk! 18,90 plus f 2,porto "ANAK KOMPENIE" voorgangster van Bibi Koetis is momenteel in herdruk. TJOLA Een lezer schrijft ons uit Bandung: Jullie weten, dat wij hier (en ook in Malaysia) sedert 17 aug 1972 een nieuwe spelling hebben van de Behas- sa Indonesia. Zo is tj toen veranderd in c en dj in j. Zo werd Djalan Tjimahi Djakarta veranderd in Jalan Cimahi Ja karta. De volkshumor heeft de nieuwe spelling niet met rust gelaten. Bij wijze van grap begon men coco-cola uit te spreken als tjotja-tjola. Maar nu wordt het blijkbaar ernst, want door de radio hoorde ik de befaamde badmintonbo- kaal de Thomas Cup aanduiden als Thomas Tjoep! In Bandung zijn ver scheidene straatnamen genoemd naar internationale geleerden, zoals Pasteur, Madame Curie, Westhoff e.a. Welnu, laatst deelde een Bandunger mij mede dat hij woonde in de Jalan Tjoeri. Het heeft mij enige moeite gekost voor ik begreep, dat zijn huis staat in de Jalan Curie! Een onzer lezers, die een studie maakt van het ontstaan van de stad Soeka- boemi vraagt of een onzer abonné's hem wellicht kan inlichten over de vraag, die hem bezighoudt. De moei lijkheid is dat de meeste historische bronnen met betrekking tot dit lieflijk bergplaatsje verwijzen naar het land goed Soekaboemi of Cikole (Tjikole) van A. de Wilde, die dit in Raffles-tijd verwierf. Volgens de naspeuringen van onze lezer kan dat landgoed nooit hebben samengevallen met de plaats waar nu de stad Soekaboemi bevindt. Er moet een andere verklaring zijn, zegt onze lezer en hij voegt eraan toe: "Ik ben vooral geinteresseerd in de ge schiedenis van vóór 1880. Daarna is het vooral een nederlandse zaak. In 1870 werd er een patih benoemd, waar bij het gebied een eigen bestuursvorm werd toegekend. Vóór 1870 werd het vanuit de kabupaten Cianjur (Tjian- djoer) bestuurd." Kan een van ons deze lezer helpen? Wij sturen hun informatie gaarne aan onze lezer door. PARADOX Uit een stuk in Elseviers Weekblad van 1 februari knippen wij het volgende citaat: Een journalist die 't allemaal heel goed zag, heeft eens gezegd: ,,Onze taak bestaat eruit, de ach terkant van advertenties vol te schrijven met leuke tekstjes". Een vreemde stelling, die echter de zaak ook weer niet helemaal voor de volle honderd procent omdraaide. Een krant of tijdschrift is inderdaad in hoge mate afhan kelijk van het succes dat het blad heeft als drager van reclame boodschappen. Kranten die niet voldoende adverteerders trekken, gaan vrijwel roemloos ten onder, hoe goed de krant redactioneel ook moge zijn. Wat een raar tijdschrift is Tong Tong toch! Als "drager van reclamebood schappen" stelt het maar heel weinig voor en het behoorde dus op sterven na dood te zijn...! Maar de liefde onzer lezers overwint blijkbaar zelfs de eco nomische wetmatigheden! door A. J. Bernet Kempers Een prachtig boek over dit unieke bouwwerk met 280 afbeeldingen, dat een uitgebreide beschrijving geeft, met historische achter gronden en de tegenwoordige strijd om het behoud ervan. f 30,75 f 3,porto. 11

Tong Tong | 1975 | | pagina 11