ALLEEN BIJ TONG TONG Zoutloze KROEPOEK van VAMU BUITENLANDERS BINNENLANDERS WIE SCHRIJFT EENS? SAMBAL KEDELÉ bevat vele mineralen en vitaminen B1, B6, B12, enz. kampong terecht. Ik hoorde, dat Willem de zoon was van een Maleise chauf feur op Sumatra. Als je Mevrouw kon geloven, had ze in haar jeugd paard gereden Unter den Linden en was ze getrouwd geweest met een Duits offi cier, of liever haar familie had die voor haar "gekocht" in ruil voor de betaling van zijn geldschulden, zoals dat vroe ger weieens gebeurde. Spoedig had hij haar bedrogen. Ze was hertrouwd met een Hollandse planter en naar Sumatra gegaan. Ze was nogal vrijpostig en mijn kokkie zei, dat ze koerang adjar was en ik niet zoveel moest helpen. Willem was een grote robuuste knaap; hij zag er niet bepaald hongerig uit. Na de japanse inval. Toen de Jap binnenviel, ben ik ze kwijt geraakt, trouwens' de scholen werden dadelijk gesloten. Alleen zag ik de Duitse nog wel eens in een rijtuigje van de markt komen met proviand. Ze wendde dan altijd het gezicht af, als ze me zag. Willem verdiende de kost met het oefenen van Javaanse jongens voor de Jappen. Later heb ik hem in Holland ontmoet, waar hij een zaakje probeerde op te zetten in Indische waar, maar het lukte niet. Hij vertelde dat hij veel verlies had door oneerlijk heid van Hollanders, waarmee hij za ken deed. Wilt U alstublieft niet per bankchèque betalen, de bank rekent 30 kosten en wij zitten met een verlies, tenzij U deze bankkosten voor Uw rekening neemt. U kunt per internationale postwissel betalen aan een postkantoor te Uwent of direct via Uw bank, in geen geval met een chèque. Als het enigszins mogelijk is, wij prefereren betalingen per postgiro boven bankbetalingen. Met ingang van 1975 worden nl. de portokosten door de bank van aan clienten gezonden dagafschriften doorberekend. Dit betekent dus zowel voor U als voor ons weer een extra-belasting I ADMINISTRATIE Dan waren daar Dieuwertje en Gerben van een oude Friese vader en een Chinese moeder. Hun namen zouden beter klinken op een of ander fries dorp, ze vielen wat vreemd op een school met Indische kinderen. Als het opsteldag was, had Gerben het zwaar te verduren. Op de lei, waar hij het klad maakte, schreef hij één zin netje en veegde er twee uit, tot ik hem ten laatste voort hielp. Dieuwertje was snuggerder; ze was een lieve halfbloed, licht van kleur met getrokken ogen. Hun vader stierf en mama werd de concubine van een Ma- donees. In de Jappentijd zijn er vreselijke din gen gebeurd. De Menadonees had meer dan vaderlijke belangstelling voor zijn stiefdochter. Dieuwertje kon ont snappen en klaagde de man aan we gens bezit van een geweer. Hij werd gevangen gezet. Ik weet niet meer, hoe ik hen later terug heb gevonden in die verwarde tijd van de bezetting, toen wij, die nog buiten het kamp waren, blij waren met onze vrijheid. Maar toen ik Dieuwertje terug zag, was ze een hele dame, ge trouwd met een rijke Chinees. Dan het verhaal van de familie H. De vader was een non-valeur; kon nergens blijvend werk vinden. Ze leefden van de 35,steun van de gemeente en van wat de twee oudste meisjes van hun karig loon afstonden. Moeder H. was een flinke, kordate vrouw, die er de wind onder had. Floortje en Jeanne hadden bij mij in de klas gezeten. Ze werkten in een bakkersbedrijf en als kinderjuf. Van hun salaris van 25,— stonden ze f io,af. Floortje met de mooie zwar te ogen kon geen weerstand bieden aan haar baas en toen er een kind moest komen, klaagde moeder H. hem aan, liever, dan het aanbod aan te ne men, om het kind te laten grootbrengen door anderen. Ik geloof, dat de onverlaat twee weken gekregen heeft. Floortje kreeg een teer zwak meisje, dat spoedig stierf. Gelukkig was er nog geluk voor Floor tje weggelegd. Ze trouwde met een aardige Hollandse matroos, van wie ze een zoon kreeg, die ze naar mij noem de: Isidoor. Hoe het verder met deze mensen is gegaan? Wellicht horen ze onder de groep verpauperde Indo's, die nu in Indonesië verblijven. Ik heb prettige herinneringen aan mijn tijd bij het onderwijs. Het werk heeft mijn leven gevuld en rijk gemaakt. Het kostte geduld en in spanning en veel liefde en begrip voor het Indische kind. Elke morgen ging ik fris gebaad en geurend naar eau-de-Cologne naar school en om een uur of tien, vooral in de Oostmoesson, liep het tappelings langs je rug Het was prettig, om na volbrachte dag taak, om één uur thuis te komen en me, na een goede rijsttafel, uit te strekken op mijn bed in de koele, halfduistere slaapkamer. I.C.J Mevrouw E. M. Schröder-Franssen Her- derschée wordt zondag 9 maart a.s. 70 jaar. Zij, die haar hebben gekend, weten dat zij zich geheel inzette voor haar leerlingen in Surabaia, waar zij aan de Simpang School (S.S.V.) werk te, tot aan haar vertrek naar Neder land. Sinds een jaar verblijft zij in het Verpleeghuis De Poort en vooral op haar verjaardag zou post haar veel goed doen. Haar adres is; Verpleeghuis "De Poort", Hugo de Grootkade 20, Amsterdam-C. Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Iets nieuws: 13

Tong Tong | 1975 | | pagina 13