HET GELUK VAN HET JAGEN TOKO EN BOEKHANDEL TONG-TONG Zijn met ingang v. 15febr. UITSLUITEND op woensdag van 9-4 en zaterdag van 10-2 uur geopend. "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk José Ortega Y Gasset. EEN EETLEPEL KRUIT (slot) door J. G. A. LA BASTIDE Een honderdtal meters verderop stond hij stil en begon met de lamp weer de vlakte in het oosten af te zoeken. Daar waren de witte lampjes weerl Op ongeveer dezelfde afstand, maar nu iets achter ons. "Als we hier de ladang ingaan zullen we hem onderscheppen," fluisterde hij. "Goed, maar houdt hem in de lamp, bromde Abu achter mij. Ik zei niets, maar Djamin vatte mijn stilzwijgen op als een bewijs van in stemming en begon met de lamp boven het hoofd, voorzichtig het hoge gras in te lopen. Er zat mij niet veel anders op dan te volgen, hoewel mijn aanvanke lijk enthousiasme met Abu's "Kira-kira satu sendok makan ter plaatse was gesneuveld. Langzaam gingen we ver der. De zwarte stoppels van de afge brande lalang knerpten zachtjes onder mijn schoenen en de lange halmen rit selden tegen onze benen. Intussen hield Djamin de thans onbewegelijke ogen schuin voor ons in het schijnsel van de lamp gevangen. Dichter bij, steeds dichter bij. Lang zaam, voorzichtig stappend en zo ge ruisloos mogelijk. Nog steeds was de eigenaar van de ogen zelf niet te zien, slechts schenen de vuur-bollen hoe langer hoe groter te worden en hoe langer hoe feller te gaan branden Toen onttrok een verhoging in het ter rein, spaarzaam begroeid met lantana, het dier tijdelijk uit het gezicht en uit de lamp. "Snel"! hijgde Djamin in mijn oor, "uit het licht gaat hij weer lopen!" Gebukt en in de looppas gingen we nog een vijftigtal meters vooruit en bestegen toen op de tenen, zwetend en hijgend, de lange, lage heuvelrug aan de linker hand. Tienduizenden microscopisch kleine lantana-doorntjes plukten aan mijn kle ren en haalden venijnig over de onbe schermde huid van gezicht en armen. Nog een paar stappen, practisch op handen en voeten Djamin was de eerste die zich, met de lamp boven het hoofd, langzaam uit het hoge gras oprichtte, maar ik stond geen seconde later naast hem. Lang hoefden wij niet te zoeken. Vrij wel onmiddellijk kwam de dunne licht straal tot rust op Hem, in zijn goudge streepte pracht en koninklijke waardig heid! Op vijftien meter afstand: Eén van de mooiste koningstijgers die ik ooit heb gezien. Hij zat als een poes op zijn achterste voor een donker rho- dodendron-bosje. Zijn grote witgloeien de ogen draaiden langzaam met de kop 20 heen en weer. Een prachtige witte kraag stond wijd uit van zijn kaken en zijn staart zwiepte zachtjes van links naar rechts en terug. "Blijf onbewegelijk staan!" ademde ik in Djamins oor; strekte mijn arm uit naar achteren en greep Abu bij de schouder. Hem naar mij toetrekkend duwde ik hem de dubbelloop toe en rukte de kamera met flitslicht uit zijn handen. Snel keerde ik mij weer naar de tijger. Deze begon onrustig te worden; zakte in zijn voorpoten ineen en opende bla zend zijn grote bek. Terwijl ik, met het hart in de keel, wachtte op het zacht zoemend opladen van de twee condensatoren in mijn electronenflits, klonk achter mij plot seling, huiveringwekkend: luid: Klik... Klik Abu had de hanen van zijn geweer ge spannen!! De tijger schrok zichtbaar, stond met zwaaiende staart snel op. En toen gebeurde het! Het was of achter mij een vuurzuil uit de hemel neerdaalde en de aarde met een donderende ontploffing in tweeën barstte!!! De tijger rees zeker drie meter recht standig de lucht in, om dan, als bij to verslag te verdwijnen. Gelijktijdig zag ik Djamin naast mij een soortgelijke luchtreis maken. In tegen stelling tot de tijger, kwam hij echter weer op de begane grond terug, waar bij hij met onbegrijpelijke behendig heid zijn lantaarn brandende wist te houden. Abonnementen, administratie en redactie zijn dagelijks open van 9 - 4. Ook voor telefonische bestellingen. Nog eens een vijftal meters verder helling af vonden wij het ding. Met stomme verbazing zag ik dat de lopen, die beide tegelijk waren afgegaan, heel waren gebleven. "Hoe is het gebeurd, Abu?" "Ik weet het niet. Ik moet in mijn zenu wen een der trekkers hebben aange raakt." "De lopen waren niet op u ge richt, meneer," voegde hij er, een beet je overbodig aan toe. Waar die twee kogels terecht zijn ge komen laat zich slechts raden. Maar ik persoonlijk twijfel er niet aan, of zij cirkelen thans nog als twee mi niatuur-kunstmanen voor eeuwig om de aarde heen. Van de tijger was heinde en verre niets meer te bespeuren; hij zal in diezelfde nacht wel niet meer tot stilstand zijn gekomen! Pas toen wij weer bij de jeep waren aangekomen begon ik te lachen. Maar toen kon ik ook niet meer ophouden tot ik gierend en snikkend slap tegen het spatbord aanhing. Mijn beide met gezellen stemden na enige tijd als twee boeren met kiespijn in. Nadat we een sigaret hadden gerookt, ging ik naar huis. Abu en Djamin wil den echter tot de ochtend blijven door jagen en toen ik wegreed zag ik ze, achter elkaar als twee donkere scha duwen, weer in het bambubos verdwij nen. Rest mij nog te vermelden dat, toen ik de volgende middag van mijn werk thuis kwam, er een mooie vette napu in de keuken lag te wachten. Die in de ochtenduren was gebracht door A Mang, met de complimenten van Abu en Djamin! Met een luide vloek draaide ik mij om en ontstak mijn flashlight. Abu was verdwenen!!! Toen zag ik hem zes meter helling af op de grond zitten; verdwaasd voor zich uit starend. Ik rende naar hem toe en overtuigde mij ervan dat hij niet gewond was. "Waar is je geweer, Abu?" "Hilang Tuan". (Weg, mijnheer.) Lin Scholte: "BIBI KOETIS VOOR ALTIJD" 18,90 f 2,— porto. Wie "Anak Kompenie" kent moet ook kennismaken met Bibi Koetis, de oude Javaanse tante die altijd met het gezin meereisde.

Tong Tong | 1975 | | pagina 20