Geschiedenis en profetie in Indonesia (I) Tussen Jakarta en Pelabuhan Ratu De verstrooiing van Tjalie's as in de baai van Jakarta, de aan leiding tot deze ar tikelenserie. Tussen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome, zo zongen wij in onze kinder jaren. En tussen Jakarta en Pelabuhan Ratu beweegt het leven van de mens, die waarlijk van Indonesia houdt en in ernst zijn bijdrage wil leveren tot een beter begrip van Indonesia en de welvaart van zijn volk. De schrijver van dit artikel en daaropvolgende, indien de lezers van Tong-Tong het onderwerp belangwekkend vinden, kwam zelf pas tot bovengenoemde ge dachten, toen hij overdacht de voorgeschiedenis tot het schrijven van dit artikel. Op Woensdag 31 Juli 1974, waren wij als vrienden van Tjalie Robinson op uit nodiging van Rogier Boon getuige van de asuitstrooiing van Tjalie in de baai van Jakarta bij Pasar Ikan, daar waar Tjalie in zijn Indische jaren vaak heeft rondgezworven. Op vrijdag 16 augustus 1974 ging Rogier Boon met vacantie naar Pelabu han Ratu aan de baai van Pelabuhan Ratu, de voormalige Wijnkoopsbaai aan de Zuidkust van Java aan de Indische Oceaan. Het zou interessant zijn na te gaan of Tjalie zelf bij zijn leven net als Rogier nu, "weg" is geweest van de natuur van Pelabuhan Ratu. In elk geval heeft die schilderachtige omgeving van de Wijnkoopsbaai zo'n diepe indruk op Rogier gemaakt, dat hij foto's heeft gemaakt, deze opstuur de naar de Tong-Tong in Den Haag tezamen met een brief, waarin enkele opgetogen volzinnen over zijn beleve nissen en toen kwam het verzoek van de redactie van Tong-Tong om over Pelabuhan Ratu te schrijven. En dan zullen de lezers en lezeressen van Tong-Tong zich natuurlijk afvragen, waarom Rogier Boon juist aan onder getekende moest vragen om iets te vertellen over Pelabuhan Ratu en de "legendarische" Koningin van de In dische Oceaan, Nyai Loro Kidul van de Segara Kidul. Hierop is moeilijk een antwoord te geven en alles zal pas misschien als vanzelf uit de doeken komen als wij verder in de tijd zijn opgeschoten. Indien wij nu die wonderlijke samen hang tussen Jakarta of beter de mon ding van de rivier de Tjiliwung, waar langs Jakarta gebouwd is aan de baai van Jakarta en Pelabuhan Ratu of beter de monding van de rivier de Tjimandiri, waar vroeger Pelabuhan Ratu ten tijde van het Koninkrijk Padjadjaran in de 15-de Eeuw na Chr. de haven aan de Segara Kidul was, in de geschiedenis nagaan dan lezen wij in het boek van dr. H. J. de Graaf "Geschiedenis van Indonesië" het volgende. "En de vol gende dag, 30 mei 1619verklaarde Coen de Compagnie tot meesteres van het "Koninkrijk Jacatra" DAT ZICH NAAR ZIJN IDEE TOT AAN DE ZUID ZEE (de Indische Oceaan) MOEST UIT STREKKEN. Het vaste punt Batavia (nu Jakarta), waar de Compagnie zelve baas in ei gen huis zou wezen, was eindelijk ge wonnen." Het duurde inderdaad tientallen jaren voordat de verbinding tussen Jakarta met Pelabuhan Ratu in de tijd van de koloniale geschiedenis werd gemaakt. De droom van J. P. Coen dat zijn VOC rijk zich zou uitstrekken van Batavia tot aan de Indische Oceaan werd pas bewaarheid in 1687. Zo lezen wij dan verder bij de Graaf: "Naar de onbekende binnenlanden wer den ontdekkingstochten ondernomen. Op een tocht van de Ambonese luite nant Patinggi en de Nederlandse ser geant Pieter Scipio werden voor het (lees verder volgende pagina) Links: Het Nationale Monument (Monas) op het Medan Merdeka, het voormalige Koningsplein. In het midden: Het Samudra Beach Hotel. Schrijver dezes en vele Indonesiërs met hem zien in deze twee monumenten een duidelijke relatie tussen Jakarta en Pelabu han Ratu. Rechts: De "Heksenketel" met rechts op de plaat de Gunung Sunda, waar wijlen President Soekarno de kracht vond voor de strijd om de vrijheid van Indonesia. (Foto's: Rogier) 4

Tong Tong | 1975 | | pagina 4