BOEKBESPREKING WAS DIE WEEK NIET WAT KORT? In herdruk: TOKO EN BOEKHANDEL TONG-TONG Zijn met ingang v. 15febr. UITSLUITEND op woensdag van 9-4 en zaterdag van 10-2 uur geopend. eerst de bouwvallen van het oude Pa- djadjaran (bij Buitenzorg, Bogor nu) aanschouwd en de SCHILDERACHTI GE WIJNKOOPSBAAI BEREIKT (1687)". "Enige jaren later (1711) maakte G.G. van Riebeeck met groot gevolg een reis naar deze inham". Zoals de naam Pelabuhan Ratu, de haven van de Koningin, het reeds zegt, heeft dat kleine plaatsje aan de Zuid kust van West Java aan de Indische Oceaan zich al van vroeger mogen ver heugen in de belangstelling van de heersers over dit Eilandenrijk, dat zich slingert als een gordel van smaragd om de Evenaar, zoals in 1711 van Abra ham van Riebeeck, wiens enige ver dienste voor de geschiedenis als Gou verneur Generaal in zijn ambtsperiode van 1709-1713 hoogstwaarschijnlijk was, om met een groot gevolg die lange vermoeiende tocht naar Pelabu han Ratu te ondernemen om daar de schilderachtige Wijnkoopsbaai te aan schouwen. In de 20-ste eeuw was het Soekarno, die in het jaar 1930 in Pelabuhan Ratu de Almachtige in gebed en meditatie smeekte op de Gunung Sunda bij Ka- ranghawu, toentertijd meer bekend on der de naam de "Heksenketel", om ze gen voor de strijd om de vrijheid van Indonesia en die dan ook na jaren van strijd op vrijdag 17 augustus 1945 in Jakarta samen met Hatta de Proclama tie voor die vrijheid uitsprak op Pe- gangsaan Timur no. 56, waar nu de Gedung Proklamasi staat, en zelf de eerste President werd van Indonesia. En President Soekarno, al dan niet be wust, heeft tegen het einde van zijn bewindsperiode in de jaren 1965 en 1966 als levend bewijs van de histo rische relatie tussen Jakarta en Pela buhan Ratu twee. monumentale con structies laten maken. Namelijk in Jakarta op de Medan Mer- deka (het voormalige Koningsplein) het Nationale Monument in de vorm van de Eeuwige Vlam en in Pelabuhan Ratu aan de monding van de rivier Sakawa- jana het Samudra Beach Hotel; uitkij kende op de Indische Oceaan, de Se- gara Kidul. Door welke geheime kosmische Kracht stonden in het verleden en in het he den van het Indonesia van nu, en naar alle waarschijnlijkheid in de toekomen de tijden, bepaalde gebeurtenissen in Jakarta aan een baai van de Javazee in verband met gebeurtenissen in Pe labuhan Ratu aan een baai van de In dische Oceaan. Kan het anders zijn dan door de wate ren, zeeën en oceanen, die het Eilan denrijk, Tanah-Air Indonesia omgeven en in het bijzonder de Indische Oce aan, oftewel de Segara Kidul, de Zui delijke Oceaan, wier Heerseres, de "legendarische" Koningin van de Se gara Kidul, Nyai Loro Kidul in nauwe relatie staat met de geschiedenis van Indonesia. Maar hierover een volgende keer meer. J. R. KOOT Dolf de Vries is acteur, romanschrijver, dichter enreiziger. Neen, niet in de conventionele zin. Met negotie heb ben zijn reizen niet te maken. Hij wil alleen maar voortdurend meer van de wereld zien en zoeken "naar wat ons verbindt", zoals het heet op de achter zijde van een boekje, waarin hij zijn reisindrukken heeft verzameld. Onder bovenstaande titel zijn schetsen over Zuid-Amerika, Australië, Thailand en Indonesië bijeengebracht, die hij te voren in enige kranten publiceerde. Die titel moet men niet te letterlijk ne men: in Indonesië bijv. was hij een maand, bezocht de traditionele toeris tenattracties op Java en Bali, maar ook het aan verreweg de meeste toeristen onbekende Sulawesi (Celebes). Zijn schetsen zijn géén reisbeschrijvingen maar daarom des te interessanter. Want Dolf de Vries heeft een onbe vangen geest, een diepe behoefte om mens en volk te leren kennen en een frisse kijk op de hem van huis uit vreemde zaken die men alzo in verre landen aantreft. Enhij kan schrijven. Het zal voor velen onzer een bijzondere ervaring zijn te worden geconfronteerd met iemand, die voor het eerst in Indo nesië vertoeft. Het behoeft haast geen betoog dat, gezien zijn instelling, in Indonesië (trouwens ook in Zuid-Ame rika) hem het eerst de bittere armoede van grote lagen der stadsbevolking op valt. Hij bezoekt een kampong in Ja karta en "kan geen woorden vinden voor de werkelijk mensonterende din gen" die hij daar ziet. Als hij wat meer om zich heenkijkt "valt het me op dat niet alleen de schreeuwende, uitzicht loze armoede" bij hem binnendringt, "maar vreemd genoeg ook de blijde kinderlach die overal heerst". Hij heeft het mysterie van de oosterse ziel dus aangeraakt, maar niet doorgrond Piekerans van een straatslijper door Tjalie Robinson Anak Kompenie, Lin Scholte Momenteel UITVERKOCHT I Wij laten u weten wanneer ze er weer zijn. Let op nieuwe prijzen van: Je lah je rot f 7,90 Ja lah je kripoet f 7,90 Verlaagd in prijs De krontjong-gitaar f 6,90 (eerst f 9,90) Hij ontmoet veel mensen - oude be kenden als Soetardjo, u weet wel, de man van de petitie, Bernard IJzerdraad de musicoloog en dansleraar die nu Suriabrata heet, mevrouw Simadibrata, de directrice van de Yayasan Karta Pustaka, die in Tong Tong al eens over haar werk heeft geschreven. Hij blijft een vreemdeling in dat dierbare land, maar een, die van goeden wille is en dank zij een scherp waarnemingsver mogen ons een beeld schetst van In donesië zoals het óók is. JHR. "Was die week niet wat kort" is ver krijgbaar in de boekhandel Tong Tong. Het boekje kost f 14,50 plus f 2, porto. WORDEN WE NOOIT WIJZER? Minister Pronk van Ontwikkelings-sa- menwerking heeft onlangs laten weten, dat de hulp aan Indonesië zal worden beknot omdat het regeringsbeleid in Indonesië niet voldoet aan de voor waarden, die het huidige kabinet stelt om voor hulpverlening in aanmerking te komen. Het bekende bestraffende vingertje! Wij weten dus nog altijd beter, hoe Indonesië geregeerd zou moeten wor den dan de Indonesiërs zelf. Een merk waardig staaltje van neo-kolonialisme in een zg. progressieve regering! Of wilt U het maar eenvoudig betweterige bemoeizucht noemen? MEDEWERKING GEVRAAGD Voor het voltooien van een stamboom van de familie PERRET, waarvan de gegevens bekend zijn foto's) vanaf het jaar 1755 t/m 1855 meerdere ge gevens gevraagd aan hen, die gepa renteerd zijn aan Perret zoals o.a. de families Simonin, Hauber, Joseph, Perret, Pecquer, Schönlaub, Davidsz, Blaney-Davidson, Ferouge, Smelt, Grashuis, Ford, Egmond, Crowferd, van Geurs, Ie Cotey, etc. Br. nr. (Vent) Clem. A. Ie Cotey; Vlier- str. 590, Enschede, tel. 053- 76 63 69. Abonnementen, administratie en redactie zijn dagelijks open van 9 - 4. Ook voor telefonische bestellingen. 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5