DORUS, EEN KLEINE GROTE HAN (III) l disco BOLLAND ☆AA Nu vertelt hij over zijn neef Otto. Op een dag, mijn neef Otto, - ken je hem? - hij is klein-landbouwer daar boven Tjisoeroepan op Tjibodogol; halfweg de krater van de Papandajan heeft hij zijn gedoe: 10 baoe - thee gedeeltelijk en een klein deel groenten en voor zijn schapen en kleinvee. Ojajasana gezien vanaf Tjikembar, beide afdelingen van Giriawas. De twee donkere "stip pen" in het midden zijn de twee bomen voor het huis waar Dorus woonde. Hij had geen paarden, jammer. Hij ver diende niet zo, dat je er jaloers op zou worden - maar hij kon ervan leven, zo dat hij niet afhankelijk was van ande ren. Zijn aardappelen verkocht hij zelf en zijn thee ook. Soms ging hij die zelf naar de fabriek brengen. Hij maakte het zo gemakkelijk mogelijk - hij hield er niet van om het moeilijk te maken. Honden heeft hij ook. Als waakhond en voor de jacht natuurlijk. Hij is een toekang poekoelan. Behalve aan landbouw doet hij ook aan vechten; hij heeft gebokst; hij kent diverse ma nieren van vechten. Ja, dat is zijn sport. De z.g. Bataviaanse poekoelan-manieren, zoals typen Tji- mandèh, Tjikalong en het spel met de tjabang. Hij doet ook aan vissen, en verzorgt zijn goudvissen. Maar de plaats daar is niet gunstig - te koud. Ik kende hem heel goed, die jongen. Hij maakte zich nooit moe - hij wilde een vrij leven hebben. "Was hij getrouwd?" vraag ik. "Ja, hij heeft een concubine. Maar hij leeft niet zo serieus. Niet, dat hij nga- latjoer - maar nu weet ik niet, of hij kinderen heeft." Ik vraag: "Hoe is hij een neef van jou, Dorus?" "Mijn Vader heeft een zuster: juffrouw J., -die getrouwd is met een mijnheer H. Hun oudste zoon is Adriaan, die op de onderneming "Melangbong" (Sinapel) zit. Een serieuze planter. Hij is ge trouwd met een Tante van mijn vrouw. Eerst was hij douane-ambtenaar en eens heeft hij een plaatsing gekregen op S.W.K. met Kwaloe als standplaats. Daar had hij een levensgezellin een prajivrouw - dochter van een radjah- ketjil uit die streek - die hem twee kin deren schonk. De oudste, Dolf - Rudolf - die in de grote oorlog overleed. De tweede is deze Otto. Dus is hij een oomzegger van mij. Theetuin, afdeling Djolok met de Gng. Papandajan op de achtergrond, onder neming Giriawas. "Tong Tong brengt de doden tot leven", heeft Tjalie eens gezegd. Net waren twee afleveringen van het Dorus-verhaal verschenen, of wij kregen het droevige be richt dat Dorus (Th. Jacobs) over leden was. Zijn leven en zijn daden zullen evenwel voortleven in Tong Tong, nu wij de serie in deze en volgende afleveringen voortzetten. Dat zijn dus kinderen buiten de echt. Ja, maar zij zijn wettelijk erkend. Hij overleed in de oorlog in 1942 - ten tijde van de geboorte van onze Jan,. Otto moet nu, naar ik hoor, in Wono- sobo zitten. Otto is in Burma geweest door de Jap gedwongen. Wij zijn samen geweest: Otto, Dolf en ik met Hannes. Vanuit Tjimahi. Bovendien, behalve aan sport, deed hij ook nog aan de z.g. stille kracht, zoals de Indonesiërs dat noemen. Heeft hij ook bij de Indonesiërs toege past. Voor welke vreemde ziekten? En fin, ik weet niet meer. In zijn groenten- tuin had hij ook geneeskrachtige krui den - homopathische kruiden - die hij met succes toepaste. Zijn stille kracht en geneeskrachtige middelen, gebruik te hij om de mensen te genezen. Op een keer kwam een oude Hadji - Salim heette hij - met een geit bij mijn neef. Ik was toen bij Otto bezoek. Ik vroeg Otto: "Waarom brengt hij die geit en is hij zo gul voor jou? Want ik hoor, dat je van zijn hout mag gebrui ken." Hout voor zijn pagger. Die Hadji vroeg aan Otto: "Ijeu teh saha djoeragan anom Otto?" ("Wie is dat, jongeheer Otto?") Otto zei: "Ijeu teh mang abdi". ("Dit is mijn oom".) En deze Hadji betuigde mij nog meer eerbied dan aan Otto, omdat een Oom natuurlijk nog meer kracht bezit. En weet je, waarom hij zo dankbaar was? Hij had een jonge vrouw getrouwd en Otto had hem genezen van zijn moei lijkheden en problemen. Zoals het een Mohammedaan betaamt, is het geoorloofd een 2e, 3e en 4e vrouw tot zich te nemen. Hij ton het helaas niet bolwerken. lees verder volgende pag., 3e kolom 4 Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 J VOORBURG f Frederik Hendriklaan 161 tel. t 070 - 55 66 97 DEN HAAG I Giro 406636 Specialisten in krontjong en oosterse muziek Binnenkort grote importzending verwacht van L.P.'s. o.a. Mus Mulyadi, Waldjinah en vele anderen. Op ons adres: Stationsweg 143 verkopen wij zalige bumbu's voorge- gorengd en al, direct uit Sidoardjo, tjap: Tjita Rasa. Voor 4 pers. f 1,50. U weet, dat wij ook country music L.P.'s direct uit USA importeren? Geweldige keuze.

Tong Tong | 1975 | | pagina 16