50 jaar karnaval in ^Batavia T^iekeran Onder mangga bomen Foei, alweer een nostalgisch plaatje! Goed, alweer zo'n nostalgisch plaatje, schrijf het maar helemaal op mijn re kening en mijn persoonlijke smaak. Omdat ik de meisjes van toen, de over grootmoeders van nu, zulke schatjes vind. Niet op aanwijzing van een mode fotograaf "mentjong en mekangkang" (scheef en wijdbeens staand) maar ge woon rechtop, ontspannen. Eindeloos élégant in hun koele witte kabaja's en de gebatikte sarongs. Links naar rechts: Wies Meuleman-de Wit, Ciska Dumé en Mien de Wit en zittend de jongere generatie: Nellie de i/Vit en Marcelle Maxine Hoogestraten. En een halve eeuw later komt een klein dametje kwiek onze winkel binnenstap pen om kroepoek kedeléte kopen. Zak ken vol koopt ze, voor vriendinnen en <ennissen die niet zo graag de deur uit willen of kunnen als zij. Altijd opge wekt, nog altijd een schatje, ook in haar winterjas en regenkapje. Er is meer nodig dan wind, regen en kou om een herinnering weg te wissen. Of een mens. L.D. en in de toko Er werd in het Batavia van 1947 veel geleden. Niet zoveel nog als daarbui ten. Vooral in de kampen op republi keins gebied, maar ook door indone- sische families. Laat ons daarover zwij gen en u liever vertellen, dat de vro lijke zijde des levens niet geheel was verdwenen, althans niet in Batavia. In de Nieuwsgier van vrijdag 7 februari 1947, die ons bij toeval in handen kwam, treffen wij de aankondiging aan vaneen carnavalsviering, die op zaterdag 15 februari zou beginnen. Er was blijkbaar op korte termijn een car navalsvereniging in het leven geroe pen, die luisterde naar de originele naam van De Kromme Pisang en die de steun had verworven van de diverse Welfare-diensten die inmiddels in het leven waren geroepen. Prins Carnaval zou die dag op 11 voor vijf in de mid dag op Kemajoran aankomen - per KLM nog wel liefst - en daar ontvangen worden door de Raad van Elf en naar de organisatoren hoopten vele belang stellenden. De Prins zou zich vervol gens in cortège door de stad begeven naar de woning van de Gouverneur, waarna een receptie zou plaatshebben. Op zondag 16 februari zou de feest viering worden voortgezet in de vorm van een gemaskerd bal met prijzen in het gebouw van de A.M.V.J. Ook op maandag en dinsdag zou er bal zijn, telkens te beginnen op 11 minuten na half acht. Toegangsprijzen zondag en 18 maandag ƒ1. 1,—, dinsdag ƒ1. 1,50. Het was intussen ten strengste verboden zich op straat te vertonen in maskera- de-costuum en/of gemaskerd. Wij waren in die dagen wel te Batavia. Maar hebben geen deel uitgemaakt van de ongetwijfeld uitbundige menigte die dit verzetje in sombere tijden wel kon waarderen. Helaas ontbreekt ons ook het nummer van Nieuwsgier of van de "echte" krant, Het Dagblad, waarin de feestelijkheden ongetwijfeld uitvoe rig zijn verslagen. Misschien kan één van onze lezers zich het gebeuren her inneren. Dan graag een berichtje aan de redactie van Tong Tongl Zijn de mensen nu slechter of gekker dan 50 jaar geleden? Welneen, het enige verschil is, dat men nu het RECHT heeft anderen te ergeren en te vervelen met zijn misdadigheden, af wijkingen en frustraties! Op bovenstaande foto een uitvoering van de dans "Liebestraum" van Liszt in de Stads schouwburg in Batavia, in het midden van de jaren dertig. In het midden, knielend, de in die tijd zowel in Batavia als Soekaboemi zeer bekende danseres Fee Wiebenga. Tweede van Links Mevrouw Hetty Braams-Pompe van Meerdervoort, thans wonend van Limburg Stirumstraat 25, Hilversum, die graag iets zou willen weten van de verdere lotge vallen van Fee Wiebenga en eventueel haar tegenwoordig adres. Wie kan haar helpen?

Tong Tong | 1975 | | pagina 18