TOKO MAS INDONESIA J. G. SOESMAN Nogmaals "gezicht op Pasar Baroe" richting van het emplacement. Halverwege vond hij .de fiets van zijn zoon midden op de weg liggen en in het licht van zijn flashlight, sporen van bloed Snel terugfietsend alarmeerde de do delijk verschrikte man de hele pondok- bevolking, die en masse uittrok, ge wapend met flambouwen, parangs en bambu .spiesen. Het verscheurde en half-opgegeten lijkje werd echter pas de volgende ochtend gevonden, een honderdtal meters het bos in. De hele geschiedenis werd mij enkele dagen nadat het gebeurd was verteld door een Indonesische militair, die met een klein detachement tijdelijk gele gerd was in de buurt van de betreffen de onderneming. Hij verschafte mij ook de rest van de details. Het bleek, dat van de fiets van de jon gen de ketting was afgelopen, hetgeen met de oude versleten fietsen die Indo nesiërs aan hun kinderen geven nog al eens gebeurt. Ook bleek uit de tijger sporen, dat het dier in de donkere aan plant opzij van de weg geruime tijd in dezelfde richting met het fietsende kind was meegelopen. Wat is er precies gebeurd? Heeft de jongen in de vallen de avond naar huis fietsend naast zich in de donkere aanplant de grote ge luidloze schaduw van de tijger mee zien rennen? De tijger, die de moed niet kon opbrengen een mens op een fiets te bespringen? En is toen, terwijl de knaap voor zijn leven trapte de ketting afgelopen? Men kan zich slechts met afgrijzen het toen volgende toneel voorstellen; het (Juwelier en diamantair) Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22 en 24 Karaats Juwelen 22 Kr. goud gezet met briljanten, markiesringen, slag- ringen, tiffanyringen, etc., mar kieshangers, markies-oorknop pen. Ook losse briljanten ver krijgbaar (BTW vrij). Lid vereniging Beurs voor Dia manthandel Amsterdam: daarom goedkoop. Zelfimport: armbanden, ringen, kalung, oor knoppen etc. origineel Indone sische modellen. Albert Cuypstraat 142, Amsterdam - Tel. 020-71 87 28. Na 18.00 uur tel. 020-44 17 94. kind terwijl doodangst zijn keel dicht knijpt, probeert met bevende handen de ketting om te leggensnel snelsnel! Het lukt nietde ket ting valt ratelend uit zijn trillende vin gers! Met een gesmoorde kreet draait hij zich in zijn gehurkte houding half omen daar komt, snel en laag, de schaduw (wordt vervolgd) Tong Tong heeft alles, dit bleek alweer, toen een reporter van het A D. (Vader land) bij ons informeerde, of er iemand was onder onze abonnées die in Ethio pië was geweest. Inderdaad konden wij hem helpen: onze lezer, de Heer J. G. Soesman heeft jarenlang in dat land gewoond. Het AD interviewde toen Jan-Gerrit Soesman over de situatie in dat afri- kaanse land (A.D. 8 febr.), dat thans in een maalstroom is geraakt en daardoor dagelijks nieuws is geworden. Kort wordt gememoreerd dat Soesman van 1957 tot 1968 in Ethiopië had gewerkt en in die jaren een koffieonderneming van 16.000 ha had gesticht en beheerd. Maar het is de interviewer vooral te doen om Soesman's kijk op de toe stand in dat land. Daarover is hij zeer somber. Hij beschouwt het elimineren van keizer Haile Selasi als een grote fout, omdat daardoor de bron van gezag wegviel. De revolutionaire be weging wil teveel ineens: de ombouw van een feodale staat in een socialis tische kan niet van de ene op de an dere dag. Hij ziet een chaos ontstaan in het land, dat hem dierbaar is ge worden. Een burgeroorlog lijkt hem waarschijnlijk. Even het bewijs per plaatje leveren dat de Heer Ritman het inderdaad mis had met zijn plaatsaanduiding (T.T. 15 nov. 1974) over Pasar Baroe. De correctie van de heer Bok in het Kerstnummer was wel juist, het gebouw heeft echter geen twee, maar drie etages. Linkerplaat: we kijken hier "in" Pasar Baroe richting Schouwburg, en zien dat het pandjeshuis inderdaad is afgebroken en vervangen door een blok beton met DRIE etages. De eerste 2 lagen zijn winkelcentrum, de derde etage is vnl. kantoren, en op de bovenste etage is, dacht ik, een enorme steambath en massage inrichting gehuisvest! Dat pasar-complex in het midden, de zg. Kouwe Hoek van vroeger is inderdaad van steen herbouwd, maar gelukkig nog steeds even gezellig druk en roewet als vroeger. Op de plaat rechts ziet men dan "achter" die Kouwe Hoek de Globe Bioskoop (links) met op de rechterkant van de foto nog net een stukje galerij waarvan ik de voorplaat van 15 nov. genomen heb. A propos, de Schouwburg van vroeger staat er nog steeds, maar is een "buurt-bioscoop" geworden waar vnl. Kung-Fu-films uit Hongkong gedraaid worden ROGIER 21

Tong Tong | 1975 | | pagina 21