Hoe is het werkelijk in Indonesië (I) hotel .ardjoena' Uitéénzetting van een Indonesiër, die als Indo koos voor het moederland. "Er bestaat in Nederland geen belangstelling meer voor Indonesië!" vertelde een nederlandse journaliste me. Wanneer jè de stroom van touristen uit Nederland opmerkt, die hier wekelijks arriveert, dan kan dat nauwelijks waar zijn. Zo'n reis rond de halve wereld kost hoe dan ook een smak geld en die kan je toch niet over hebben voor iets dat je niet interesseert? Er komen ook bij voortduring nieuwe boeken over Indonesië uit. Zoals bijv. de uitstekende geschriften van Sal Tas, van Rob Nieuwenhuys, van Hein Buitenweg en anderen. Die boeken zijn niet goedkoop. Desondanks gaan ze grif van de hand. In Nederlandse kranten en weekbladen (zelfs in dames-bladen) tref je kolommen- lange artikelen over dit land. Maar erkend moet worden, dat die artikelen vrijwel alle een zure afbrekende critiek bevatten. Uit ervaring weet ik, dat er ook gunstige critieken over ons land geschreven worden. Maar hoogstens 1% daarvan komt, als bij vergissing, in publicatie. Erger nog, op feiten gebaseerde pro testen tegen onwelwillende critieken van scribenten die hier kennelijk niet zelf geweest zijn, of van wie bekend is, dat ze noch bij de Indonesiërs noch bij hun eigen landgenoten welkom waren, worden niet geplaatst. Sommige wor den door de betrokken redactie afge daan met een beleefd briefje, dat men "van zo ver de situatie moeilijk beoor delen kan" (en waarom nam men het afbrekende artikel dan wel op?) en op sommige wordt in het geheel niet ge reageerd. Manuscripten van toch welbekende In donesische schrijvers dringen nooit tot Nederlandse uitgevers door. Ze ver dwijnen bij de tussenpersonen. Lange tijd heb ik me afgevraagd, hoe dat allemaal nu eigenlijk in elkaar zit, Hoe het mogelijk is, dat hier werkende Nederlanders, naast critische opmer kingen over wat er nog fout is in dit land (en natuurlijk zijn er fouten, zo als overal elders in de wereld) toch veel bewondering hebben voor het ve le goede dat er sinds 1965 gewrocht is, terwijl de nederlandse Pers alleen het kwade ziet en het goede niet wil op merken. Terwijl toch verondersteld wordt, dat de Pers de mening van het volk weergeeft. Dat indonesische scri benten, die overigens ook in Neder land een redelijke bekendheid bezitten, maar niet bekend zijn met de Neder landse uitgevers-wereld worden afge scheept door tussenpersonen met het praatje dat "er voor Indonesië geen belangstelling bestaat in Nederland". Een bewering die door de feiten ge logenstraft wordt. Tot een dezer dagen een "Toean Besar" van een der groot ste Hollandse bedrijven hier me het antwoord gaf op die vraag. Pers en Publiek "De Nederlandse Pers," aldus die Toe an Besar," geeft niet de mening van het volk weer, maar de mening van de po litieke partijen waarmee ze hecht ver bonden zijn. En de mening van die par tijen is ook niet de mening van de massa, maar van de exponenten van die partijen, dat wil dus zeggen van de extremen. Want de massa als zodanig heeft geen gerichte politieke belang stelling. Nergens op de wereld trou wens. En die extremisten, beste jongen, zowel van links als van rechts bepalen de inhoud van de kranten. De inhoud kan ten aanzien van Indonesië niet anders dan afbrekend zijn. Immers rechts heeft nog altijd hartzeer over het "verlies van Nederlands-lndië" en links kan het niet verkroppen dat Indonesië tijdens de communistische coup in 1965 geen "volks-republiek" werd. Dat is in een paar woorden het ant woord op je vraag. Dus blazen Rechts en Links - overigens bien étonné de se trouver ensemble - hetzelfde liedje. En omdat de hele "Grote" Pers verpolitiekt is, heeft het publiek geen keuze dan - nolens volens - dat gezwets te lezen. Daar komt dan nog bij, dat schrijvers van die zure artikelen veelal doorgaan voor "deskundigen". Nu zullen onbe- vooroordeelden zich nog wel heel goed herinneren, dat het juist die deskundi gen in de jaren vlak vóór de tweede wereldoorlog waren, die zoveel kwaad LOGEREN IN DEN HAAG? Natuurlijk bij voorheeen Java-Hotel, Batavia Directie Mevr. A. M. van Dijk-de Lange. Moderne kamers, prima service, prettige sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In iedere kamer warm en koud stromend water. Vanaf f 30,p.p.p.dag. Groot Hertoginnelaan 205. Tel. 070 - 39 03 24 Agus Daruch zond ons een lang ar tikel waarboven hij als titel heeft geschreven "Hoe is het nu eigenlijk?" In Indonesië dan. Hij opent zijn be schouwingen met een felle aanval op de nederlandse pers om vervolgens over te gaan tot een toelichting op toestanden en verhoudingen in het voormalig Nederlands-lndië. Overeen komstig onze gedragslijn een ieder die dat in behoorlijke bewoordingen doet gelegenheid te geven te zeggen wat hij op het hart heeft, geven wij Agus Daruch gaarne het woord. Pu blicatie van dit artikel wil dus niet zeggen, dat wij het met alles eens zijn wat de schrijver betoogt. En op één punt willen wij aanstonds zeggen het radicaal oneens te zijn met onze correspondent, nl. met zijn beschou wingen over de nederlandse pers en Indonesië. Niet, dat wij ontkennen dat er veel (soms kwaadaardige) nonsens over Indonesië wordt geschreven. Over dit onderwerp hebben wij elders in dit blad enige opmerkingen ge maakt. Voor wie het niet weten mocht: Agus Daruch is geboren als W. A. de Roock en heeft na de soevereiniteitsover dracht voor het indonesisch staats burgerschap geopteerd. Hij verwierf o.a. bekendheid door de publicatie van een boekje "De nationalistische beweging onder de Indo-Europea nen", dat in 1955 verscheen en een voorwoord van Sjahrir meekreeg. Hiernevens het eerste deel van zijn polemiek tegen schrijvers die naar zijn mening toestanden en verhoudin gen in het jonge Indonesië onjuist beoordelen. J.H.R. bloed veroorzaakten tussen het Konin krijk der Nederlanden en het eilanden- gebied Indonesië (toen nog "Neder lands-lndië). Men herinnert zich vast nog wel, hoe menigmaal de Indische Regering toen gedesavoueerd werd door "Den Haag". In feite zijn het die deskundigen ge weest, die de werkelijke oorzaak waren van het uiteenvallen van het Koninkrijk der Nederlanden in 1949 (als men dat gebeuren dan zo noemen wil)". Aldus onze zegsman. Maar buiten dat, kan in deze dyna mische tijd niemand meer deskundig genoemd worden, die langer dan een maand, hooguit drie maanden, niet meer ter plaatse aanwezig was. En over het algemeen zijn de deskundige scribenten die in de Nederlandse Grote Pers aan het woord zijn over Indonesië, lieden die hun kennis zo'n paar jaren geleden opdeden. Sommigen zelfs wer den deskundig tijdens een bliksem-be- zoek aan dit land vóór de P.K.I.-coup in 1965. Dat wat betreft degenen die te goeder trouw zijn. Er zijn er echter ook - som migen zelfs met een academische titel - die tegen beter weten in en in lijn met

Tong Tong | 1975 | | pagina 6