Bibi Koetis voor altijd een bepaalde ideologie, hun afbreken de critieken schrijven en zulks met ge bruikmaking van hele en halve onwaar heden (in de overtuiging dat wijlen Goebels gelijk had, toen hij verkondig de, dat een leugen, mits lang genoeg en bij voortduring verkondigd, tenslotte waarheid wordt). Er zijn er ook - het spijt me dat ik het zeggen moet - die hun gal over ons land uitspuwen, omdat ze het, eigenlijk tegen hun zin, verlaten moesten, omdat ze boter op hun hoofd hadden (nogal veel!), zij het in de politiek, zij het in bepaald financieel opzicht. Aldus schrij ver dezes. Wanneer men dus van journalistieke zijde beweert, dat er in Nederland geen belangstelling meer bestaat voor Indo nesië, dan bedoelt die Men, dat de verpolitiekte Pers geen belangstelling heeft voor objectieve berichtgeving o- ver dit land. Het publiek heeft die be langstelling wel degelijk. Het valt - en dat betreft dus weer de Pers - ook op,dat slechts zegge en schrijve één enkel dagblad in Neder land melding maakte van de waarde rende woorden van Mr. Vondeling, toen hij met de nederlandse parlementaire commissie uit Indonesië op Schiphol voet aan wal zette. De rest van de dag bladen wijdde slechts breed uit over de "politieke gevangenen". En gaf daarbij bovendien nog een vertekend beeld van Vondelings mededeling daarom trent. Nu zult U zeggen: "Critiek (mijn critiek) is gemakkelijk, maar de kunst is moeilijk (de kunst om een waarheids getrouw en objectief beeld te geven. Ik geef het grif toe. Maar ik wil het toch wel proberen. Misschien lukt het nog ook. De politieke gevangenen De Politieke Gevangenen: Laat me daarmee maar beginnen, want dat is het liedje dat men in Nederland bij voorkeur zingt. Er zijn nu zo ongeveer 35.000 politieke gevangenen (er waren er oorspronke lijk heel wat meer, maar die zijn suc cessievelijk weer vrijgelaten). Laat ik vooropstellen, dat Indonesië het enige land is, dat openlijk toegeeft er politieke gevangenen op na te houden. Geen der "socialistische" staten bij voorbeeld, praat over zo'n soort lieden. En daar telt men ze heus niet bij dui zenden. Er zijn er millioenen. Maar daar zwijgt men glashard over en de Neder landse Pers praat er - fatsoenshalve denk ik - ook niet over. Indonesië is ook het enige land, dat erkent met die soort gevangenen in haar maag te zit ten. Waarom eigenlijk? Wel, die men sen waren tijdens de glorie-tijd van de communistische partij in dit land actief bij de P.K.I'., ofwel ze waren in ieder geval demonstratieve sympathisanten. Wat die P.K.I. voor ons volk betekend heeft, is eigenlijk niet te verklaren aan mensen, zoals de Hollanders, die nooit aan de lijve hebben meegemaakt, wat terreur is. Maar dat moeten ze dan maar eens vragen aan de Joden, die de Joden-vervolgingen in Nazi-Duits- land overleefden. Het begon hier al door LIN SCHOLTE Unaniem oordeel van pers en publiek: "Een meesterlijk boekje I" In enkele maanden tijds aan de 3e druk! f 18,90 plus 2,porto "ANAK KOMPENIE" voorgangster van Bibi Koetis is momenteel in herdruk. zo'n beetje in 1955, maar in de 60-er jaren kwamen de door communisten gepleegde moorden pas goed in de mode (Banjoemas, Noord Sumatra). Het ging allemaal vlot en ongestraft. De climax kwam op 30 september 1965. Maar toen overschatte de partai zich en het bleek dat het Leger toch nog wel een tikje sterker was. Dat de ge durende al die jaren geterroriseerde bevolking er een bijltjes-dag (of dagen) van maakte, kan geen normaal mens verwonderen. In de Groene Amster dammer las ik een artikel van een ze kere Prof. Pluvier, waarin de hoogge leerde heer beweerde, dat "de bevol king helemaal niet furieus was" (dat had Prof. Verkuyl verteld), maar dat het de "groot-grondbezitters" waren, die hun benden op de onschuldige communisten hadden losgelaten. Nu bestaat en bestond er sinds drie decennia op Java noch op Madoera groot grond-bezit. En dat moest zo'n hoogleraar toch wel weten, als hij zich veroorlooft over Indonesië te schrijven. Misschien weet hij het ook wel heel goed, maar jaIn ieder geval kun nen die niet bestaande landheren hun niet bestaande benden onmogelijk op de wel bestaande communisten hebben los gelaten. Over deskundigheid ge sproken! Dan vertelt hij over de bloedige terreur van het Leger in die dagen. Maar hij moet toch weten (hij zal er toch wel de foto's van gezien hebben?) dat een van de humane strijdmethoden der commu nisten hier te lande was, om hun gevangenen een aangepunte bam boe-speer in de anus te steken en hen daarna op zo'n rechtop geplante pun tige bamboe langzaam door eigen zwaarte gedreven, naar beneden te laten zakken. Waarbij die humane bam boe dan hoe langer hoe verder' het lichaam binnendringt. Dat is inderdaad niet erg bloedig. Het duurt alleen maar een beetje lang, voordat je dood bent. Soms wel 24 uren. Nu zijn het dergelijke en andere hu mane terreur-methoden der communis ten, die hen in hun woonplaatsen wei nig populair maken. Vrijlating der ge vangenen, zonder diepgaand onderzoek tevoren, zou dus in sommige gevallen (vermoedelijk heel wat) betekenen, dat ze door hun buren in de dessa op een donkere nacht de keel zou worden af gesneden. Wie zou het die buren euvel kunnen duiden, dat ze op die wijze een of ander door de communisten ver moord familielid wreekten? In ieder ge val zou de dader op het kerkhof liggen en de vrijgelaten communist in een of andere diepe poel. Een ander, maar niet zo bloedig gevolg van een abrubte vrijlating, is in ieder geval, dat de vrijgelatene nergens werk kan vinden. Weliswaar heeft de rege ring het bewijs "Babas G30S" (niet me deplichtig aan de opstand van 30 Sept.) afgeschaft, maar waar haalt de man ge tuigschriften of identiteits-papieren van daan, die geen aanwijzing bevatten om trent zijn sympathieën vóór die G 30 S? Resultaat: de desa neemt hem niet op, elders kan hij geen baan krijgen. De enige weg om zich een bestaan te ver schaffen, is dan de misdaad, waardoor hij in ieder geval kost en inwoning heeft in 's Lands Hotel. Verscheidene "Nara- pidanas", d.z. misdadigers, blijken dan ook ex-P.K.I.-geinterneerden te zijn. Dat is het levensgrote probleem waar onze regering mee zit. Lost U het even op? Prof. Pluvier misschien? Voor ik het vergeet, nog nergens las ik in de Nederl. Pers iets over de vele duizenden geinterneerden tijdens het Soekarno-regiem. Maar ja, dat waren dan ook eigenlijk geen echte politieke gevangenen. Het waren alleen maar van die lui die de P.K.I. of het heersen de regiem onwelvallig waren. Derhalve werden ze ergens-in een afgelegen gevangenis opgeborgen en konden daar rustig creperen. Indonesië's top- staatsman Boeng Shahrir was er eentje van Geen Amnesty International bemoeide zich met die lieden. Het zou ook nutte loos zijn geweest want het toenmalige regiem gooide dergelijke brieven in de prullemand. AGUS DARUCH zie ook verder volgende 2 pagina's 7

Tong Tong | 1975 | | pagina 7