INFORMATEURS VAMU NEDERLAND KiMM Indische spekkoek Producten zijn samengesteld uit zoveel mogelijk grondstoffen met veel vitamines en mineralen, die het menselijk lichaam nodig heeft. Sambelans bij voorkeur in koelkast bewaren of in Uw diepvrieskist. De waarheid over Nederland. De duizenden boeken die over Ned. Indië geschreven zijn - land, volk, na tuur, historie enz. enz. - alles bestaat niet meer voor de Ned. pers, want In donesië moet uitsluitend gezien worden door "nieuwe" ogen. Die nieuwe ogen blijken het eigendom te zijn van een aantal journalisten die noch Indië gekend hebben, altijd een voordeel als je koloniaal onbesmet bent, (dat klinkt ongeveer als een on bevrucht ei) - noch de aanleg hebben, ooit iets van Indonesië te begrijpen. Of te willen "zien", want het felle zon licht daar, blijkt de grauwe-lucht-ge- wende kijkertjes lelijk te hinderen bij de waarneming. Ergerde Tjalie zich destijds reeds zo aan een relaas van Leo Ross in "De Gids" (TT. 1 juni 1973) de laatste tijd worden we frequent getracteerd op In donesische "reisverhalen", zoals dat in de volksmond heet. Deze verhalen variëren van onnozel, kortzichtig, tot neerbuigend, beledigend. Men is ner gens door getroffen, men bewondert niet, men verwondert zich ook nergens over. Als goed Nederlands journalist en reporter weet men alles over elk plekje op deze aarde, beter dan de bewoners van dat plekje. Wel is er Sprake van verbijstering, maar die leidt bij de journalist niet tot inkeer of een diep stilzwijgen, zoals Ortega y Gasset zou veronderstellen, maar tot een niet te stuiten stroom nonsensica. Zo hebben we naast Leo Ross, Jan Derix, Oolbekkink, en nog vele andere, Indonesië-informateurs gehad, die meenden anderen te laten profiteren van hun "ervaringen". Zelfs Margare- tha Ferguson in haar - overigens scherp geschreven, goed geobserveerd - "Nu wonen daar andere mensen" kon niet nalaten zichzelf en waarschijnlijk een daarnaar snakkend publiek te tracteren op hier en daar een lik perversiteit. Volkomen niet terzake en misschien alleen bedoeld als een soort "trade mark" van de auteur. Goed dan, daar lees je overheen, M. F. heeft een goed boekje geproduceerd, we hoeven niet allemaal over te vloeien van liefde en sentiment voor Indonesië. Ook al heb ben we er lang genoeg gewoond om meer met begrip te herkennen. In ieder geval is dat niet het geval met de laat ste tractatie in de Haagse Post van 8 februari j.l. van een zekere Hans Vervoort. "In Indië geboren," schreef men in de inleiding. Zoiets zegt natuurlijk hoege naamd niets. Ik ken iemand die in een vliegtuig geboren is en nooit piloot werd. Vervoorts artikel spant de kroon in on benullige platvloersheid, gewouwel, waarin hij eigenlijk zichzelf alleen éta- leert als een onbeschaamde vlegel. Het heeft geen zin, behalve dit signalement Stort 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 ook maar één woord te verspillen aan de opsomming van de smerige onzin die hij (meest over zichzelf) schrijft. En dit zijn dan onze "informateurs" over Indonesië. Hoe waanzinnig daar naast een pagina-grote advertentie over een "droomreis naar de Gordel van Smaragd" afsteekt, ziet men niet I Ik onderschrijf daarom volledig de klacht van Agus Daruch. Men hoeft als journalist persé niet "politiek betrok ken" te zijn, men verdient met gewoon dom en grof te zijn al een aardig hono rarium per kolom! Dan kan ik er alleen trots op zijn, dat Tong-Tong in tegenspraak tot de - ge lukkig steeds zeldzamer wordende - zure opmerkingen dat het "nostalgisch en idyllisch "is, het enige blad is dat met positieve, ware informaties komt. Ook over Indonesië. Dank zij mede werkers en medewerksters en lezers over de gehele wereld die niet alleen met open ogen, maar ook met open hart willen kijken. Objectief heeft ook te maken met Men selijkheid en Beschaving. De meesten van ons werden daar niet alleen ge boren, maar zagen hun kinderen daar geboren worden. En dat is iets langer dan een droomreis, of een reis "op kosten van de zaak". Lilian Ducelle Toeristen onder een tong-tong. Saaie onder titel voor zo'n aardig plaatje. Wat denkt U van: Nederlands bekendste fluitist, zoon van een zeer bekende violist uit het voor malig Ned. Indië, vertoefde met zijn char mante Hollanse vrouw enkele dagen in Patjet. Waar onze fotograaf Rogier (die met hen optrok) niet rustte voor hij ze onder een tong-tong had gekregen. Voor Tong-Tong. Naam van de fluitist: Chris Hinze, zoon van Frits Hinze. Wateringen Telefoon 01742 -32 80 -Gele Meerbloem 13 9

Tong Tong | 1975 | | pagina 9