HULDE IN STEEN AAN WIJLEN HERMAN SONNTAG «80ï§g NOG STEEDS SCHREEUWEND ONRECHT Het service-flatgebouw in Wassenaar van de Stichting Zomerland Wassenaar. jÈUÊÊÊÊÊË[: O-yxa I ó~v^a Ik neem aan, dat U eveneens kennis heeft genomen van het besluit van de Nederlandse regering ook aan ex-Ne derlandse oorlogsslachtoffers een uit kering te geven. Wordt het nu niet eens tijd dat de diverse organisaties van Nederlanders uit het voormalige Ned. Indië hun in dit geval misplaatste be scheidenheid op zij zetten, de handen ineen slaan en een krachtig beroep op de regering doen om het schreeu wend onrecht dat de Ind. oorlogsslacht offers wordt aangedaan op te heffen, door uitbetaling van de achterstallige ambtenaren- en Knil-salarissen, pen sioenen enz. Dit kabinet verkondigt over een groot humaniteits- en rechtvaardigheidsge voel te beschikken en kan zich daarom niet verschuilen achter juridische spits vondigheden. De Ned. oorlogsslachtoffers hebben niet alleen al hun gederfd inkomen vergoed gekregen doch ook alle an dere geleden schade plus voor velen ook een blijvende financiële ondersteu ning. Bovendien ontvingen zij van Duitsland enkele malen z.g. Cadzu uitkeringen als smartegeld. De stichting 40-45 kent momenteel nog steeds grote pen sioenen toe en verstrekt uitkeringen van 40.000,en meer. Ook denk ik hierbij nog aan de belofte van H.M. de Koningin tijdens de oorlog met de strekking: "landgenoten in Nederland en overzee, gooi alle balast over boord, alle schade zal worden ver goed". Wanneer het kabinet Den Uyl van mening is dat, de solidariteitsplicht van het Nederlandse volk zich ook dient uit te strekken tot b.g. groep van ex-Nederlanders hoe groot moet dan het solidariteitsgevoel zijn jegens de Indische oorlogsslachtoffers, die niet eens een minimale compensatie heb ben gekregen. Immers de Ind. oorlogsslachtoffers hebben'grotendeels medegewerkt aan de opbouw van Indonesië en bijgedra gen tot een soepele souvereiniteits- overdracht. Voorts hebben, sommigen direct na 1945, anderen na de soeve reiniteitsoverdracht gewerkt aan de opbouw van Nederland, terwijl b.g. groep het land heeft verlaten. Ik misgun hun deze financiële tege moetkoming geenzins, doch het zou duidelijk een schrijnend onrecht bete kenen wanneer tegenover de Ind. oor logsslachtoffers een ander standpunt zou worden ingenomen. Het is nu een jaar geleden, dat Herman Sonntag stierf (9 maart 1974), een "doorbreker en een bouwer", zoals Tjalie hem eens noemde. Bij zijn overlijden waren twee projecten waartoe Sonntag het initiatief heeft genomen nog nauwelijks van de grond. Maar werkend in zijn geest hebben anderen zijn plannen overgenomen en één ervan nadert thans zijn voltooiing. De Haagse stichting Zomerland Wasse naar heeft haar eerste bewoners ver welkomd. Het is een fraai service-flat- gebouw aan de Raaphorstlaan in Was senaar. Onze oude vriend en mede werker Hein Buitenweg is er óók in! Er worden nog flats gebouwd in Den Helder en Leiden. Wie belangstelling heeft voor deze service-flats wende zich tot de penningmeester van de stichting, de heer W. R. Becker, Grave- Als leek weet ik niet in welke vorm een doeltreffende actie gevoerd zal moeten worden. In ieder geval zal alleen de grootst mogelijke solidariteit tussen de be staande of alsnog op te richten be langenorganisaties noodzakelijk zijn waarbij alle menings- of competentie verschillen dienen te worden opzij gezet. W. Sneep de Sav. Lohmanl. 254 Den Haag straat 6 te Wassenaar. Sonntag had ook het initiatief genomen tot de bouw van een sociëteit annex flatgebouw(en) in Den Haag, eveneens in de vorm van een stichting. Deze stichting draagt de naam De Pajung. Een verzoek van de Stichting, die for meel op 13 december 1974 is opge richt om de beschikking te verkrijgen over een perceel bouwgrond is in be handeling bij het Haagse gemeentebe stuur. Het dagelijks bestuur van deze stichting wordt gevormd door J. P. Scheepmaker, Kapt. ter zee b.d. (voor zitter) P. R. Lutter (eerste secretaris), M. A. Visman (tweede secretaris) en J. Fauber (penningmeester). Gedele geerde voor de externe contacten is dr. Moh. Hasan. Het secretariaat is ge vestigd Schependreef 45 te 's-Graven- hage. OPROEP Lezer G. J. Leemans, Kanaalstraat 62 in Dongen (NB) roept onze medewer king in om contact te kunnen maken met oud-inwoners van Salatiga en wel speciaal met hen, die tegelijk met hem tijdens de bersiap in kampen hebben vastgezeten. "Het gaat er mij om, mensen te ontmoeten die in het kamp familie hebben verloren". Hij heeft al enige jaren geleden getracht via de Oorlogsgravenstichting informatie te verkrijgen en legde gegevens over van de personen, die hij zocht. Dit had geen succes. Zijn laatste kampen wa ren Langenhardjo en Modjo Mangoen; de meeste overlevenden kwamen te recht in het noodgedeelte van het ziekenhuis Solo Debres. "Nu is uw blad mijn enige hoop, misschien ook van meerderen met mij" schrijft hij ons en wij hopen met hem. 12

Tong Tong | 1975 | | pagina 12