Hoe is het werkelijk in Indonesië (III) DISCO BOLLAND Over de corruptie, de opbouw en de ontwikkelingshulp Het is voornamelijk door de arbeid van het uit de militaire sector gerecruteerde B.B.-corps (waardoor tevens de zo noodzakelijke ontlasting van het militaire apparaat bereikt werkt, nog gestimuleerd door vrijwillige transmigratie van af vloeiende militairen), dat wij er in geslaagd zijn de gedurende ruim 20 jaren stelselmatig tot een ruïne verworden economie geleidelijk weer op te bouwen, tot er nu na jaren een zichtbaar begin van welvaart is ontstaan. Iedere aannemer kan U vertellen dat men een huis in een week kan afbreken (met een bulldozer zelfs in één enkele dag) maar dat het minstens zes maanden vergt, om een enigszins redelijke woning te bouwen. Wij hebben er dus niet zo erg lang over gedaan, om ons totaal vernielde economische huis weer op te zetten. Er ontbreekt nog heel wat aan, natuurlijk, maar we zitten in ieder geval alweer onder de pannen. En dat ondanks de alom verspreide corruptie. De veelbesproken corruptie. "Ahahoor ik al van links en ook van rechts schreeuwen. "Corruptie! Nou komt de aap uit de mouw!" Spijt me eigenlijk dat ik de schreeu wenden in deze ook teleur moet stellen. Corruptie heerst in Indonesië. En ik zal de laatste zijn, om die kanker aan ons volksbestaan te ontkennen, of zelfs maar te verdoezelen. Maar luistert U eens goed. Een van de allergrootste Nederlandse bedrijven hier te lande verklaarde nog maar net een paar weken geleden, dat zeker 50% van alle investeringen hier verhui zen naar zakken en beurzen, waar ze niet thuis behoren. Desondanks werkt het bedrijf niet minder dan 40% goed koper dan het met dezelfde omzet in Nederland zou doen. Verder komt corruptie niet alleen in Indonesië voor, maar gewoonweg o- veral op de wereld. Voornamelijk na tuurlijk in de zogenaamde "socialis tische" staten. Want pauperisme en bestaans-onzekerheid zijn o.a. belang rijke factoren voor het welig tieren van corruptie. Ook hier in Indonesië is het als erfenis vooral van onze "commu nistische tijd" (1955 tot 1 okt. 1965) aanwezig. En de financiële omstandig heden der regering zijn nog steeds niet zo gunstig, dat er definitief een einde aan kan worden gemaakt. Nog steeds bewegen de ambtelijke sala rissen rondom het uiterste bestaans minimum en liggen de pensioenen daar zelfs ver beneden. Dat laatste vooral drijft de ambtenaren natuurlijk tot het "zich indekken" tegen de noodtoestand die met de pensionering begint. Wat Indonesië betreft is de reden dus vol komen begrijpelijk. En mijns inziens zelfs niet oneerbaar, want immers niet anders dan een poging om het leven van zich zelf en zijn gezin te redden van een zekere ondergang. De rege ring beseft dat ook wel en probeert dan ook bij voortduring de levensom standigheden van de ambtenaren te verbeteren. Maar pecunia causa loopt ze vooralsnog steeds achter de feiten aan. Maar armoede en onzekerheid zijn vreemd genoeg niet de enige factoren die corruptie veroorzaken. Ze heerst Stationsweg 143, tel 070- 601703 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 EINDELIJK IS DE ANGKLUNG L.P. van Pa v.d. Steur orkest weer leverbaar voor 17,50 incl. portokosten krijgt U hem thuis. Giro 40 66 36. Regelmatige aanvoer van importplaten en cassettes uit Indonesia en Ambon. Binnenkort ook sortering Thailandse en Chinese platen en cassettes.-voorradig. ook in de welvaarts-landen. Zelfs in de heel grote en daar zelfs op veel groter schaal en veel brutaler dan in Indo nesië. U weet ongetwijfeld wel welke ik bedoel en ik hoef dus geen namen te noemen. Vergeet overigens ook de kleine welvaarts-centra niet. Ook hier geen namen. Kijk maar eens goed om U heen. Corruptie is een pestilentie, over de hele aarde verbreid, ook daar waar er niet de minste aanleiding toe bestaat en waar het dus ronduit een schande is. Maar ook een raadsel! Zo'n raadsel is het wat betreft Indo nesië zeker niet. Reeds in de koloniale tijd kwam ze hier voor. Al zou je het toen misschien beter gewoon diefstal kunnen noemen. Oud ambtenaren we ten wel bij welke diensten een zekere (maar niet geringe) vorm van corruptie in die dagen min of meer "normaal" was. Maar de grote pest kwam met de Ja panse invasie. Er was bij wijze van spreken geen Japanner die niet cor rupt was. En juist in die tijd leerde het Indonesische ambtenaren-corps op ei gen benen te staan. Goed voorbeeld doet goed volgen. En toen kwamen de Nederlanders terug. Bij die nieuwbak ken Nederlandse ambtenaren werd mis schien niet zo brutaal gecorrupteerd, maar een deel ervan beoefende die sport ook met groot enthousiastme. En onder hen, die na de souvereini- teits-overdracht werden uitgeleend, waaronder dronkelappen en psycho paten, waarvoor iedere vóór-oorlogse ambtenaar zich gewoon schaamde, was corruptie het bedrijf van de dag (voor zover ze niet van het corps van 1942 en daarvoor deel hadden uitgemaakt). Neem het ze maar niet kwalijk, want ook hun vooruitzichten waren uiterst dubieus. Hoe dan ook, de leermeesters en "adviseurs" van het wordende In donesische ambtenaren-corps gaven geen van allen een schitterend voor beeld van ambtelijke onkreukbaarheid. Wat verwacht men dan van de leer lingen? Heel langzaam en met elke denkbare vorm van economische strui kelblokken, begint er nu een nieuw besef van ambtelijke waardigheid bij het corps te groeien. Maar we moeten wel geduld hebben. Het begin is er in ieder geval en het besef dat de opbouw van het land er niet door gestagneerd mag worden is er ook al. En dat is op zichzelf een grote stap vooruit! Een feit waar we dankbaar voor moeten zijn. Economische opbouw en ontwikkelingshulp Ik vrees, dat ik nu gekomen ben tot het meest omstreden aspect van dit land. Namelijk de OPBOUW, of anders gezegd de ECONOMISCHE VOORUIT GANG OF ACHTERUITGANG. En di rect daaraan vastgekoppeld (althans volgens commentaren in de Neder landse Pers) het nut van voortgezette "ontwikkelingshulp". Laat mij dit vooropstellen. "Ontwikke lingshulp" is niet zomaar een cadeautje van de rijke landen aan de arme. Het is in werkelijkheid een hulp naar beide kanten. Want met de credieten van de ontwikkelingshulp kopen de arme lan den de producten van de rijke landen. In vele opzichten is het een verkapte subsidie aan de eigen industrie. Maar dat is natuurlijk niet anders dan heel juist. Want wanneer wij elkander helpen, dan gaat het ons beiden goed. En hopelijk steeds beter. Waar ik wel bezwaren tegen heb, is de voorstelling, alsof die ontwikke lingshulp niet anders is dan een aal moes. Die voorstelling van zaken komt natuurlijk niet uit de rechtse hoek. Die weet wel beter. Maar van linkse zijde wordt het te uit en te na zo voorge steld. Er wordt zelfs op chanterende wijze gedreigd met stopzetting van de credieten. Alsof dat in het huidige stadium niet een knock out op de eigen kaak zou zijn. Maar economie is een moeilijk vak en volkomen on geschikt voor agitators. Een andere kwestie is natuurlijk: heeft de ontvanger een nuttig gebruik ge maakt van de hem verleende credieten? Of heeft hij er maar mooi weer mee gespeeld? Omtrent de andere crediet- ontvangers heb ik geen oordeel. Ik weet er te weinig van. Wat Indonesië betreft, kan ik rustig zeggen: we heb ben er een zeer goed gebruik van ge maakt! En daarbij bevind ik me niet alleen in gezelschap van verschillende Nederlandse en andere buitenlandse experts, die hier korte of langere tijd

Tong Tong | 1975 | | pagina 8