KIMM Indische spekkoek vertoeven, maar ook in dat van het International Monitary Fund, dat de ontwikkeling hier te lande voortdurend en nauwlettend gadeslaat. We zijn we! langzaam op gang geko men. Dat wel. Maar weet U, dat op bouw zonder goede infrastructuur on mogelijk is? Voor hen die het woord misschien niet kennen: Infrastructuur is de apparatuur, die verbouw van ge wassen, industrialisatie, opvoer van machines en grondstoffen en afvoer van producten mogelijk maakt. Onder andere dus: Wegen en Spoorwegen. En vooral Havens. Infrastructuur aanzienlijk verbeterd. En beseft U, dat onze spoorwegen sinds 1942 volkomen verwaarloosd wa ren. Het rollend materieel al veel lan ger. Dat onze wegen niet veel anders waren dan een rotzooi van vergruizeld steenslag, onberijdbaar voor modern verkeer en veel te smal. Onze bruggen totaal ongeschikt geworden (door ver waarlozing vooral) voor modern truck- verkeer. Onze havens hopeloos ver ouderd. En dat een vorig regiem het veel te druk had gehad met brallende leuzen en "mertjoe soear" (d.i. "schit tering naar buiten), om zich om al die zaken te bekommeren? Zo was het dan toch maar. En deze regering Soe- harto heeft dus allereerst zich daarmee, met de verbetering van al die rommel zooi moeten bezig houden, voor en aleer er aan werkelijke opbouw be gonnen kon worden. Nu hebben we: schitterende spiegelgladde verkeers wegen, moderne spoorwegen, stevige bruggen en aan de havens wordt bij voortduring gewerkt (met Nederl. ad viseurs, wanneer dat U genoegen doet). Eén moeilijkheid, waarvoor ve len, ook hier te lande bevreesd waren, hebben we gelukkig niet gehad. Het stoken en ophitsen van het volk tegen het Westen, gedurende ruim 25 jaren, bleek na de val van de Partai Kommu- nis Indonesia en het vorige regiem, volstrekt geen sporen te hebben na gelaten. Daardoor kon de investering van buitenlands kapitaal (een hulp voor de opbouw van ons land, die we brood nodig hadden en nog steeds hebben) zonder enig incident door de bevol king en haar vertegenwoordigers ge accepteerd worden. Zelfs zo vlot ge accepteerd, dat achteraf gebleken is, dat sommige van die investeerders wel eens over de schreef zijn gegaan. Maar aan de beteugeling daarvan wordt nu ook gewerkt. In ieder geval is door de serieuse arbeid van de meeste van die investeerders en het nuttige gebruik dat wij gemaakt hebben van de buiten landse (IGGI) credieten, Indonesië o- ver het dode punt heen en een begin van welvaart valt zeker te constateren. Ik heb het niet over de talloze nieuwe wolkenkrabbers, de prachtige en ultra moderne hotels en dergelijke. Maar ik heb het over de nieuwe kampongs, het tot in de desa's verbeterde sanitair, de al betrekkelijk ruime textiel-situatie, de sterk verbeterde voedsel-situatie. Kon men nog een paar jaren geleden op smalende wijze grijnzen over de krotten-complexen, die achter de wol kenkrabbers verscholen lagen, die krotten-complexen zijn er niet meer. Natuurlijk zal men van zekere zijde opmerken: "And what about die hon derden, die in ellendige hutten langs de buiten-kanalen huizen?" Spijt me, maar die honderden zijn tegen alle wettelijke bepalingen de grote steden binnenge drongen. Begrijpelijk, want de verlok king van grote steden is groot. Maar begrijpelijk is het ook, dat geen ste delijke overheid in staat is, om voor dat leger van ongemotiveerde (en on wettige) indringers, op korte termijn voorzieningen te treffen. Men kan im mers ook het Vondelpark niet volbou wen met appartementen voor de hip pies? Zo is dat nu eenmaal. AGUS DARUCH "Kunt U al een beet je wennen in Neder land? Of heeft U «eleens heimwee?" Stort 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 ROEDJAK Het was nog vroeg in de morgen, toen de telefoon rinkelde. Ik nam de hoorn op. Het was tante Ida. "Als je klaar bent met je werk, kom je bij me koffie drinken?" "Graag, tante." zei ik. Na enkele uren zat ik in de knusse huiskamer van tante Ida. Ze trakteerde me op een opwekkend kopje koffie en zalige kwee lapis. "Ik heb een recept voor jou," zei ze geheimzinnig. Ik was één en al nieuws gierigheid. "Wat is het dan tante?" vroeg ik. "Roedjak istimewa. De boemboe is pindakaas, petis, sambal, wat asem en suiker naar smaak. De lalapan bestaat uit: appels, komkommer, taogé en ta hoe, natuurlijk in olie gebakken." Ik was tante Ida dankbaar voor dit bijzondere recept en welgemoed ging ik naar huis. Het was een hete zomerdag toen ik het recept beproefde. Een van de zoons had de tahoe en taogé bij Vroom en Dreesman gekocht. "Niet te pedis," vroegen de kinderen. Het was een warme bedoening in de keuken. Ik zat te transpireren van in spanning, toen mijn oudste dochter plotseling om de hoek kwam kijken. "Mam", zei ze. "Ik heb een telefoontje van Cri-Cri. Ze is op het station en of ik haar kom halen." "Astaga," dacht ik. "Moet er nu on verwacht bezoek komen." Cri-Cri heet te eigenlijk Christine. Ze was de cor respondentie vriendin van mijn oudste dochter en ze kwam uit Parijs. Er viel niets anders op dan de buiten landse gasten deze tropische heerlijk heid voor te zetten. De roedjak prijkte in alle glorie op tafel. In het Frans vroeg Cri-Cri aan mijn dochter wat het was. Deze legde haar haarfijn uit dat het een delicatesse was. ledereen ging aan tafel zitten en nu maar afwachten hoe onze gast het zal smaken. Cri-Cri nam behoedzaam een hap, kauwde het geval heel lang zaam, maakte hemelse ogen en zei tot onze grote verbazing, "Delicieux." "En," vroeg ik de kinderen. "Smaakt het?" "Lekker," zeiden ze in koor. Als slot van dit exotische festijn vroeg Cri-Cri het recept dat ik haar gul gaf. Het was geen fabrieksgeheim. Toen ze naar Parijs terug ging, ging de "roedjak istimewa" mee, inclusief de petis oe- dang, tahoe en taogé. Mevr. v.d. W.-F. 9

Tong Tong | 1975 | | pagina 9