Bloemensafari VLWagons-Lits//Cook SPECIAL TRAFFIC 2 t/m 20 oktober studiereis door het\brre Oosten Specialisten in bijzondere reizen Bloemensafari DE HEL VAN BIRMA BOEKBESPREKING De ring van Takoe'Ang Ontmoet de tropische flora. Welke plantenlief hebber droomt er niet van nog eens met eigen ogen de tropische natuur te bekijken? En dan nog wel in Indonesië! Wagons-Lits//Cook en Sabena nemen u mee naar het Verre Oosten voor een onvergetelijke ontmoeting met de inheemse flora. Het reisprogramma. Donderdag 2 oktober vliegt u via Brussel naar Kuala Lumpur. Daar kijkt u eerst zelf wat rond en maakt daarna een stadstour en een exkursie naar het Templer National Park, bekend om zijn wilde orchideeën en prachtige flora: de inleiding tot het grote avontuur. Maandag 6 oktober gaat u naar Medan, waar u een orchidieeën-tour maakt en enkele kwekerijen bezoekt. Door de binnenlanden reist u verder naar Brastagi; van hieruit op zoek naar orchideeën in het wild. Vandaar naar Prapat aan het Toba- meer. Excursie per boot naar enkele Batakdorpen. Vervolgens Jakarta: hele dag bezoek aan orchideeën-kwekerijen. Hierna worden 2 dagen doorgebracht in de omgeving van Tretes, een berg dorpje ten zuiden van Surabaja. Daarna: het legendarische Bali. Vulkanen, oerwouden, tempels, heerlijke stranden en uiteraard de flora Na een dagje winkelen en een bezoek' aan de botanische tuinen en orchideeën- culturen in Singapore voert de reis via Brussel weer naar huis. Reissom p.p. f 4.685,-. Toeslag 1-pers. kamer 315,- (maar vergeet de fiscale aspekten van een studiereis niet). Uw gids: Michel Paul Een dergelijke reis kan alleen maar slagen als hij geleid wordt door een expert bij uitstek. Michel Paul is graag uw gids. Hij neemt u in elk geval óók nog mee naar een aantal beroemde orchideeën kwekerijen. Belangstelling? Vul dan onder staande bon even in of neem kontakt op met Michel Paul, Emmastraat 14, Aalsmeer. Tel.: 02977 - 2 70 06. Toen de Japanners in 1942 Borneo bezetten, waren er enkele groepen Ne derlanders (meest militairen, maar ook burgers) die zich niet wensten over te geven, maar besloten onder te duiken in de binnenlanden. Dat is hun niet ge makkelijk gevallen, want de Japanners achtervolgden hen meedogenloos, daarbij vaak geholpen door Dajaks die een beloning van vijftig gulden voor "de kop van een blanke" niet te ver smaden vonden. En wie in handen van de Jappen viel, werd afgemaakt. Met uitzondering dan van de twee mannen die het het langst hebben volgehouden en die tenslotte werden gespaard. Over wat zij meegemaakt hebben, schreef les van Bel het boek "De ring van Takoe'Ang". Het is een volkomen historisch verhaal (alleen in zoverre niet historisch, dat een detail in de herinnering wel eens vervaagd of vertekend kan zijn) dat gaat over kwartiermeester Van Dalen van de Koninklijke Marine en korporaal Verbiest van het KNIL (de namen zijn op dringend verzoek van hoofdfiguur Van Dalen pseudoniemen, maar wie de echte namen wil weten, kan ze vinden in "Moord en brand" van C van Hee keren), die het binnenland van Borneo introkken omdat ze zich niet wilden overgeven en die het daar langer uit hielden dan wie ook. Dat werd hun mogelijk gemaakt door de hulp van "goede" Dajaks, die niet voor beloning of bedreiging door de knieën gingen, maar hun Nederlandse vrienden hielpen zoveel ze konden. Die hulp ging zelfs zover dat een Dajaks stamhoofd hen als zijn kinderen aannam! "De ring van Takoe'Ang" is een on opgesmukt, waar gebeurd boeiend ver haal. Kostelijk is het te lezen hoe deze twee Nederlandse mannen, die van de nood een deugd maakten, werden opgenomen onder de primitieve Dajaks en van hen op het gebied van de jacht en de landbouw heel wat leerden. En hoe er tussen deze mensen oprechte vriendschap ontstond. De twee betrokkenen kregen voor hun prestatie het Kruis van Verdienste. "Ik wou dat ik erbij geweest was," fluister de prins Bernhard korporaal Van Dalen in het oor toen hij het hem uitreikte. C. H. Schaap "Het moest van me af", is de korte motivering van de heer H. J. H. Schur- gers uit het Zuidlimburgse Valkenburg- Houthem, die onlangs het manuscript beëindigde voor een boek, getiteld "De hel van Birma". Daarin beschrijft de heer Schurgers met vaardige pen de belevenissen in een groot aantal kam pen en de aanleg van de beruchte Birma-spoorweg. Als een camera die slechts registreert, daarbij de beschou wer, in dit geval de lezer, tot diep na denken aanzettend. Het kampleven is, beknopt, in elf hoofdstukken nauwkeu rig vastgelegd. De heer Schurgers heeft als auteur zijn sporen ruimschoots verdiend. Enkele jaren geleden schreef hij het boek "Waar de brede stroom der Maas...", een beknopte, populaire geschiedenis van de provincie Limburg, die in zijn provincie een bestseller werd. Daarna verscheen van zijn hand het boek "Charles Ruys, christen en staatsman". Nu voltooide hij dan zijn opstel over Birma, dat een zijner vrienden, de kunstenaar Th. Win, eveneens oud- Birma-gevangene, met pentekeningen illustreerde. Het boek zal ter gelegen heid van de dertigste verjaardag van de kapitulatie van Japan (augustus 1975) verschijnen bij de uitgeverij "Valkdruk" te Valkenburg (L.), waar men het bij voorinschrijving kan be stellen 15,50 franko huis). Zend mij uw brochuro over de studiereis door het]Verre Oosten. Naam Straat Plaats Deze bon zenden aan: Wagons-Lits//Cook Special Traffic, Antwoordnummer 7237, Amsterdam. 13

Tong Tong | 1975 | | pagina 13