HET GELUK VAN HET JAGEN BOEMON KIMM Indische spekkoek hana peng Atjehs voor "geen geld". Oude Atjehse zegswijzen "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk José Ortega Y Gasset. Zoals ik al eerder verteld heb, zochten de militairen van het detachement in Langsa een bijverdienste in de jacht op wilde zwijnen. Hierbij hielp ik ze een handje. Voor dit zondagse werk in de Atjehse wildernis konden ze Beaumont geweren van de kantine hu ren en er een paar patronen bij kopen Deze uit de Atjeh oorlog afkomstige snapan boemon hadden door ouder dom en intensief gebruik veel van hun betrouwbaarheid verloren. Het waren enkelschot geweren met een lange loop en een zware grendel. De munitie bestond uit enigszins flesvormige mes sing hulzen, geladen met zwartkruit en een elf millimeter loden kogel. Reken maar, dat er een zware knal uit kwam! Op Aloer Boeaja had ik vanaf mijn uitkijkpost uitzicht op een met jong bos begroeide meander van de Langsa ri vier. In dit terrein was Sapakoea met de honden onzichtbaar aan het zoeken. Plotseling blafte Poetih en een ogen blik later klonk een schot uit Sapakoe- a's geweer: da-oerrrü! Het zwijn zwijn de en ontkwam in de groene oneindig heid, terwijl uit de vegetatie een rook wolk opsteeg, alsof het bos daar in brand stond. Met zo'n lang en zwaar geweer was het ook moeilijk manoe- vreren in de oetan. Manoehoetoe zou zijn boemon laden. Gelukkig voerde hij deze manipulaties uit zoals het een militair betaamt. Weet je nog wel uit de militietijd: "Geef acht! Vult magazijn!" Toen Manoe de gren del dichtschoof, ging het schot af en de kogel verdween ritselend door het gebladerte in de blauwe lucht. Toen wij op Soengei Loeëng aan het werk waren, werden een stuk of acht zwijnen opgejaagd. Ik kreeg geen kans, de soldaten wel, maar die schoten he laas mis. Sapakoea wist met Poetih een vluchteling te achterhalen en te vangen. Toen hij hoorde, dat de andere soldaten misgeschoten hadden, wérd hij razend. Hij hekelde de capaciteiten van zijn collega's, die zo maar een boel menage en geld hadden laten ontsnap pen, waarop de Menadonees Watoe- seke beweerde, dat zijn boemon niet deugde. Sapakoea greep driftig dat ge weer, laadde het en schoot op een vogelverschrikker, die op twintig meter afstand op de sawah stond. Het schot was raak en Sapakoea duwde het ge weer met enkele minder nette woorden terug in de handen van zijn collega, die, vrij vertaald, voor een prulschutter werd uitgemaakt. Moeskita was de jongste soldaat van de troep en de minst blakende van ij ver. Toen hij na een morgen ploeteren ook nog misschoot, geloofde hij het verder wel en zocht hij smakelijke troost bij 'n stang teboe, die hij van een Atjehse ladangwerker had gekocht. In de goeboeng van die man zou hij zich aan die lekkernij te goed doen, terwijl de anderen al op weg waren om een stuk wildernis te doorzoeken. Ik be dankte voor een aangeboden stuk te- boe, maar leende zijn boemon met één patroon om effectiever dan met een revolver aan de jacht deel te nemen. Ik had namelijk mijn munitie niet tijdig kunnen aanvullen, hana peng boeng, maar ik was gewapend met die revol ver toch voor spek en bonen meege gaan om zo'n gegarandeerd avontuur lijke jachtpartij niet te missen. Ergens in het kreupelhout vond ik een zwijne- pad en niet ver van me af begonnen de honden te blaffen. Volgens het ge druis en de heftige uitvallen moest het een groot beest zijn. Ik stak de lange geweerloop tussen de twijgen door en richtte op het pad, maar ik stond wel een beetje klem in die dichte vegetatie. Toen het zwijn kwam aandraven en ilwWVrtt'/» Stort f 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 PASAR MALAM AMSTERDAM stand 106 even zichtbaar werd, schoot ik en drukte me snel zijwaarts tegen het groene gordijn. Het zwijn rende me ra kelings voorbij, dus ik had hem op nauwelijks twee meter afstand gemist. Het was allemaal ook zo vlug gegaan. Een eindje verder bleef hij staan en hapte en stootte naar de honden. Soeisa maakte er een eind aan. De sol daten keken verbaasd, toen ik me met de Beaumont bij hen voegde. Het hoe en waarom schetste ik na die spanning in een enthousiaste bui: Moeskita ma- kan teboe, babi makan peloeroe. Bij onderzoek bleek, dat mijn kogel schuin naast de ruggegraat door de buik ge drongen was. Het behoeft geen betoog, dat Moeskita door Sapakoea via Toean Allah de mantel uitgeveegd werd. V. de Vries Meungjoë ta po' ngon ta hanto', lam ba' seumanto' dji teubiët saka, Meungjoë han ta po' ngon ta han to', lam ba' djo' han dji teubiët nira. Vertaling: Wanneer men stoot en duwt komt zelfs uit een seumanto' boom (har de houtsoort) suiker. Wanneer men niet stoot of duwt komt uit een arenpalm zelfs geen palmsap. Betekenis. Alleen door hard werken bereikt men iets. J. H. J. Brendgen ABONNEES AMERIKA ATTENTIE Uw abonnement (luchtpost 24,-; zeepost 19,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o East-West House, 7357 Franklin Ave., Holly wood, California 90046. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang

Tong Tong | 1975 | | pagina 16