1 m - HM *'«s - MggPM SSBH v::6 I •■16- •Wsi HOE DE GOENOENG SINGALANG AAN ZIJN NAAM KWAM Het ontstaan van de stad Soekaboemi Met NECTAR- essence Electrisch rijst koken - f. ÏK i: Het Karbouwengat met op de achtergrond de Goenoeng Singalang. In één van mijn 10 "Herinneringen aan Soekaboemi" - (op het ogenblik reeds persklaar bij TT) vertel ik iets over Soekaboemi's geschiedenis. Daarin iets over Soekaboemi-desa (desa landschap in "staatkundige" zin). Vol gens mijn gegevens is het landgoed - koffieland - Soekaboemi naar de desa Soekaboemi genoemd. Desa Soekaboemi ligt in het centrum van kota Soekaboemi, met als waar schijnlijke begrenzing (dit, omdat de exacte grenzen mij niet bekend zijn): Gang Kaoem Kidul, Mesdjidweg, Sela- batoeweg, Tjikoleweg, Kebondjatiweg, Pintoehekweg, Barosweg en naar het zuiden tot voorbij de Spoorlaan en Stationsweg west. In deze desa liggen o.a. de kampongs Tjiwangi, Tarikolot Kidul, Tarikolot Wetan, Kebonklapa, Babakan Tjiwangi, Kaoem Kidul, Njom- plong Wetan (of ligt deze in de aan grenzende desa Dajeuhloehoer?), Tji- kole en Tjikole Kidul. Tjikole werd later (op 13 januari 1815) omgedoopt in Soeka-Boemi. Het inte resseert mij te weten, waarop inzender zijn mening baseert dat het landgoed van Andries de Wilde nooit kan hebben samengevallen met de plaats waar nu Soekaboemi ligt. De grote Postweg zou destijds zelfs zijn omgelegd ten behoeve van dit landgoed (onderneming), maar in wel ke richting? Noord of zuid? Lag het dicht bij Kampong Tjikole in het noor delijk deel of in het zuidelijk deel (be neden het huidige station?) Voor zover ik heb kunnen nagaan bestond er in 1937 GEEN onderneming of erfpacht perceel met de naam Soekaboemi of zelfs Tjikole. Mogelijk is het van naam veranderd of herverkaveld, ergens tus sen 1815 en 1938. Als de inzender meer wil weten, hij leze Piangan van de Haan, als hij dat nog niet gedaan heeft. Alleen vindt hij de Soendanese ge schiedenis van Soekaboemi in de geschiedenis van het Tjiandjoerse rijk. Tenslotte, volgens mijn inlichtingen heette waarschijnlijk niet het koffieland Tjikole, maar de grote kampong, die later de naam Soekaboemi kreeg. O- verigens wordt in alle geschriften over dit landgoed Soekaboemi bijna dichter lijk gesproken over de schoonheid van het landschap in het Soekaboemische. Dus, waarom zou de onderneming Soe kaboemi in 1810 niet ergens bij desa Soekaboemi hebben gelegen. Alles wijst in die richting. Ook al de naam Tjikole. KNAUD Indien men van Padang naar Padang- Pandjang rijdt, dan komt men in de Anei-Kloof, de beruchte helling van de Goenoeng Singalang over. Heel vroeger had deze berg nog geen Singalang. Op de top van deze berg stond een oude, hoge kale boom en naam; pas veel later kreeg hij de naam werd deze boom door allangs (een soort roofvogel) gebruikt als rustplaats, op hun dagelijkse tocht van het bin nenland naar de kustplaatsen. Waar zij dagelijks naar toe vlogen, om voed sel te halen uit de netten van vissers. Bij het ophalen van deze sleepnetten bleven op het strand wel kleine visjes liggen, die dan prompt door deze "al- langs" werden opgepikt. Zo kwamen deze allangs dan wel aan hun dagelijks voedsel. Ze vlogen dan tegen 12 uur weer naar hun nesten terug. Op hun thuisvlucht bleven ze rusten in die hoge kale bomen op die berg. In het Menangkabaus heet "mampie- ren" "Singa" én kreeg deze broom dan ook spoedig van de bevolking de naam "Singa allang". G. de Scheemaker GEDEPONEERD Zilveren Medaille Den Haag 1885 Luik 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 maakt U voordelig Uw ROZENSTROOP, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I Nu ook Nectar kleurstoffen I Vraag gratis receptenboekje bij Uw Toko, drogist of Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence, Wagenstraat 129, Den Haag. Veilig, makkelijk en tijdbesparend Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als U wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER Inhoud 1 liter f 105, Inhoud iy2 liter 115, Inhoud 1,8 liter f 125, Verzendkosten f 6,Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk Tong-Tong B.V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 17

Tong Tong | 1975 | | pagina 17