PER Mil A o o o o A üo ooo ooO^ Onze nieuwe rubriek "buitengewone spelletjes" 18 Main tjonklak. Als ik de woorden tjongklak of dakon tegenkom, ruik ik melati en sirih en minjak ramboet. Zie ik het licht van een lampu templèk op gedèk. Hoor ik In dische vrouwen lachen. Dat komt door mijn moeder. Die heeft me weieens verteld, dat haar oma gek was op da- kon: "Adu, soms de hele nacht zat ze daar! Ketik, ketik, ketik, ketok". Ketik, ketik, ketik, ketok. Smalle bruine han den, die gleden langs kuiltjes in een houten blok. Waarmee speelden ze, mijn overgrootma en haar vriendinnen? Ze aten kwatji soms, als ze daar op hun knieën zaten, of gedjonkokt. Met buiten een warme maan en angklungs, die dichterbij kwamen en dan weer in de verte uitdoofden. Ketik, ketik, ketik, ketok. "Adoe, tjèla- ka, ikke." Kleine harde dingetjes, die op hout tikken. Maar wat voor dingetjes? Ook kwatji? Of djagung korrels? Of sawoh- pitjes? Mijn moeder schudde alleen maar haar hoofd, als ik het vroeg. Het heeft wel veertig jaar geduurd, voor ik er een idee van had, wat dakon en tjongklak eigenlijk voor spelletjes waren. Voor ik te weten kwam ook, dat ze allebei eigenlijk uit Afrika komen. Daar horen ze allemaal thuis, de spelletjes, waarbij je pitjes of kraaltjes of steen tjes in kuiltjes of bakjes moet strooien. Nkala worden ze genoemd. Er zijn wel een paar honderd soorten. Het spel, dat op het ogenblik als kalaha in allerlei winkels te krijgen is, is er ook één van. Ze zijn heel oud. Echt, zonder smoes jes. Ze werden misschien al gespeeld door de bouwers van sommige Egyp tische pyramiden. Het is bijna zeker, dat de Arabieren er al een paar hebben gekend, vóór Mo hammed en dat het de Moslims zijn geweest, die de andere volkeren van Afrika mancalaspelletjes hebben ge leerd. En de volkeren van Azië. En toch, toch is er een mancalabord op Sri-Langka (Ceylon) gevonden van lang voordat de Islam bestond. Hoe kwam het daar? Is er mee gespeeld? Niemand, die het zeggen kan. Wel is bekend, dat Afrikaanse slaven ver schillende soorten mancala naar de Caraïbische landen hebben meegeno men. Net als zoveel andere spelletjes kun je de kuiltjes (of bakjes- of holletjes) spel letjes op borden spelen van allerlei materiaal. Behalve van papier. Dat gaat een beetje moeilijk. Je kunt holletjes in de grond maken, of in rotsen uithakken, maar je kunt ook een bord snijden uit mooi hout. Net zoals veel stammen in Afrika dat doen, die hun borden vaak versieren met prachtig snijwerk. In Zuid-lndia, waar een bakjesspel werdt gespeeld, dat Pallanguli heet, zijn schitterende borden gemaakt van een magnifiek wit metaal, soms in de vorm van een vis. Er zijn heel grote mancala-borden be kend - van bijna 2 m. lang - en heel kleine - die ongeveer 40 cm. zijn. Die kun je dan soms dichtklappen. Zo één heb ik eens gezien - van hout, uit Afrika. Was die voor op reis? Hebben de Negerslaven op weg naar Amerika misschien zulke borden bij zich ge hadNeen, ach, die vast niet. Die hadden niets. Alleen een donker hol, onder in het schip, waar ze vastge bonden zaten. En stank - en ziekten. naar Koromandel voeren? En later, naar Modjopahit? Hadden die soms van die speelkistjes aan boord van hun scheepjes met gekleurde zeilen? Met Kurma- of zaitunpitten, die de spelers voorzichtig stuk voor stuk lieten vallen? Laten vallen en tellen en tellen en laten vallen. Ketik, ketik, ketik, ketok En als je opkeek, hoorde je de zee, overal de zee- en soms wat meeuwen. En vér achter je onder diezelfde witte zon, die dag in, dat uit, hoog boven je wapperende zeilen stond, je land Een land, waar het misschien wel over al geroken heeft naar rozen en muskus en naar gulai en martabakOm tranen in je ogen te krijgen. Ikzelf heb nog nooit een mancalaspel op een vouwbord gespeeld. Ook dakon en tjongklak niet. Ik gebruikte b.v. lege schoensmeer- dekseltjes - die ik op een plankje of een stuk karton lijmde - of katjang schaaltjes - die ik gewoon op tafel zette. Of: ik drukte kuiltjes in het zand van een zandbord. Met een oud eier dopje zonder voetje. Want holletjes of bakjes of kuiltjes heb je nodig. Je moet vaak immers een heleboel steentjes op één plaats simpan? Dat weet ieder een, die de spelletjes weieens heeft gespeeld. Daarom heb je eigenlijk niets aan een bord, dat op papier is ge tekend. Tjonklak kun je met 16 kuiltjes doen. 14 kleine en twee grote. Zo: A De Islamitische kooplieden dan, die lees verder volgende pagina 7000 jaar geleden werd kalaha al over heel Azië en Afrika gespeeld. De naam Kalaha is afkomstig van Kalahari, dit is de Kalahariwoestijn in Zd.-Afrika, waar de bevolking het speelde in kuiltjes in het zand op een groot rotsblok. In de oude Syrische stad Aleppo, aan de voet van de zuilen van de Amon tempel in Karnak in Egypte, in de treden van het Theseum in Athene en op de rand van rotsen langs de karavaanwegen van de oude wereld vindt men dezelfde kuiltjes uitgehouwen. Kalaha werd gespeeld met kiezelsteentjes of diamanten en zelf met slavinnen als inzet. Dit is historie geworden, maar Kalaha is nog altijd opwindend - met of zonder inzet. U kunt geen slavin meer winnen, maar U heeft alle kans om zelf eraan verslaafd te raken! Bovenstaande afbeelding is gemaakt naar een oude Portugese prent.

Tong Tong | 1975 | | pagina 18