Persoonlijke vriendschap ging altijd boven officiële vijandschap INDONESIË begint reeds bï| Uw reisbureau INTRAS Indonesian Tours Travel Service B.V. Onverwacht is van mij heengegaan mijn lieve zorgzame vader JACOBUS JOHANNES VAN HOUT Ridder in de orde van Oranje Nassau in leven architect Verkeer en Water staat der Openbare Werken te Java, Sumatra, Borneo en Nieuw-Guinea op de leeftijd van 88 jaar. Geertje van Hout De crematie heeft op 10 april plaats gehad; de urn zal in Juni 1975 naar Semarang worden overgebracht. PRACHTIGE KLEURENREPRODUCTIES OP LINNEN (23 bij 31 cm) van het bekende Njai Loro Kidul- schilderij van Basuki Abdullah, verkrijgbaar bij Tong Tong, f 20,—. Voor de zoveelste maal las ik met ge mengde gevoelens de mening over ons "koloniale verleden" van de zoveelste "deskundige", in dit geval dr. J. M. Pluvier. De opmerkingen van de Heer P. A. v.d. Poel en Uw redachtie zijn mij uit het hart gegrepen, (beide in het nummer van 1 april) Ik vraag mij steeds weer af, wat men eigenlijk beoogt met het weer geven van hele en halve waarheden, om het maar zacht te zeggen en wat veel belangrijker is, met de interpre tatie daarvan. Zelfs uitgaande van op zich juiste feiten komt men tot conclu sies, die soms een volledig vertekend beeld opleveren. Niemand ontkent, dat er anti-Neder landse stromingen onder de jnheemse bevolking waren - één van de expo nenten daarvan was o.a. de in dezelfde Tong Tong van 1 april 1975 herdachte mr. Ali Sastroamidjojo, die zeer fel anti-Nederlands was - en die zullen er ook wel onder de inheemse ambtenaren zijn geweest, maar dat was zeker niet de reden van het "massaal overlopen der inheemse ambtenaren". Ik zou het eerder willen noemen "uit noodzaak opvolgen van orders van de Japanse bezetters". Het is mij van verschillende inheemse bestuursambtenaren bekend, dat de Japanners hen streng hadden verboden zich in te laten met de blanda's. Men was duidelijk bang. Ik weet dit zo goed, omdat mijn moeder uit een of andere ingeving trachtte ge boortebewijzen van mijn jongere broer en mij te krijgen, toen mijn vader reeds was geinterneerd. Een pikante bijzonderheid is, dat uitge rekend de fel anti-Nederlandse mr. Ali Sastroamidjojo - overigens een goede kennis van mijn ouders - ondanks de voor hem er aan verbonden risico's erin slaagde mijn moeder de verlangde geboortebewijzen te verschaffen. De door hem gemaakte kosten kon zij hem niet eens vergoeden, aangezien de Japanners alles in beslag hadden genomen. Een beter bewijs van een onjuiste in terpretatie van Pluvier kan ik eigenlijk nauwelijks leveren. De laatste maal, dat ik mr. Ali Sastro amidjojo heb ontmoet, was toen hij op Schiphol vertoefde op doorreis naar zijn post als ambassadeur van Indone sië te Washington. Mijn vader heeft toen een lang gesprek met hem gevoerd. Het was de tijd, dat de Nederlanders, die nog in Indonesië waren, zonder meer het land uit werden gezet. Mijn vader zei hem, dat hij dat een vrij kortzichtige politiek vond, aan gezien er overal een tekort aan kader was. Letterlijk zei hij: "Waarom gebrui ken jullie de Hollanders niet voor de opbouw van het land, misbruik ze des noods, maar gooi ze niet het land uit." Ali antwoordde, dat hij liever te gronde ging, dan nog één Hollandse koloniaal in zijn land te dulden. Het merkwaardige was, dat Ali in een adem door mijn vader - een volbloed Hollander met weliswaar bijna 30 tro penjaren - uitnodigde terug naar Indo nesië te komen, aangezien zijn speci fieke financiële kennis hard benodigd was. Ondanks de persoonlijke garan ties van Ali weigerde mijn vader ech ter, aangezien hij dat voor zijn gezin niet meer verantwoord vond. Bovenstaande toont aan, dat de per soonlijke vriendschappen ver uitgingen boven de "officiële vijandschap", het geen zich eigenlijk nog steeds tot op vandaag in de houding van de Indo nesische bevolking weerspiegelt, tot verbazing van vele "deskundigen". Het is mijn mening, dat deze zo op het oog controversiële haat-liefde verhou ding in Nederland nimmer is begrepen. mr. D. W. F. van der Schilden De vader van de inzender was een van de belangrijkste figuren op het gebied van de controle op de overheidsfinan ciën in het voormalig Nederlands-lndië. Red. TT. INTRAS, gespecialiseerd in reizen naar Indonesië, kunt U vinden in het zeer indonesische WISMA INDONESIA aan de Brachthuyzerstraat 4 in Amsterdam-Zuid. Selamat datang op ons klein, maar gezellig kantoor, waar wij U gastvrij zullen ontvangen, zoals wij dat gewend zijn in ons geboorteland INDONESIË. Wij adviseren U graag over de mogelijkheden het land te bezoeken als de "sentimental" toerist dan wel als de echte toerist, die er nog nooit geweest is. Wij denken mee Uw reislustige wensen te rea liseren. Wij kunnen U de weg wijzen goedkoop, maar toch comfortabel, Indonesië te ontdekken. Vanzelfspre kend kunnen wij ook Uw vliegreizen naar bijv. Singapore of Bangkok verzorgen. Komt U eens praten of belt U eens op. Ook Uw brieven worden beantwoord Kantooruren maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Brachthuyzerstraat 4 Amsterdam Telefoon 020-76 08 65 72 52 56. 21

Tong Tong | 1975 | | pagina 21