BOEKHANDEL TONG TONG K TOKO EN BOEKHANDEL TONG-TONG Open alleen op: Woensdag 9-4 uur Zaterdag 10-2 uur Tante Juul stond model Prins Mauritslaan 36, Den Haag Zomertijd is mandjestijd Pengkie's Handig voor tuinvuil, huisrommeltjes, tijdschriften en alle soorten buiten en binnenshuis karweitjes. Bakoels in 3 maten f 5_ f 3,50 f 2,50 Tampa's groot, iets groter en verschrikkelijk groot! f 5,6,en 17,50 Kalohs (vergiet/zeef) 3 maten f 5,4,en f 3, Ayakan (zeef, ook voor andere huis houdelijke doeleinden) f 5, Koekoesans 2 maten f 4,50 en 3,50 bloemen/plantenhanger. Hangend in een standaard een praktisch hand werk- of klusjes bergruimte Kipassen voor de echte sate-barbe- que f 2, Er zijn weer batikshirts in alle maten en dessins Aanbieding oude boeken: Voor liefhebsters van oude romantiek: Ina Boudier Bakker: Het beloofde land - Armoede - Het Spiegel tje 4,50 per deel. Melati van Java: De Jonkvrouw van Groenerode - Nazomer - La Renzoni - Miliane - Hermelijn (2 dl.) 5,per deel. Delianen, Gorter 7,50 Hier is Indië, G. A. van Bovene 27,50 Nederland in de Oost, Mr. M. W. F. Treub f 20, Vergeten aarde, Jan van Eechoud f 22,50 Met groot verlof, de Gooyer f 12,50 Deli planter, Kleian 15, Nacht over Java, J. Fabricius 8,50 Een halve eeuw paketvaart f 60, 50 Jaren Gedenkboek H.M. Kon. Wilhelmina 75, De Ned. Handelmaatschappij 1824-1924 f 50,— 25 Jaar geschiedenis van Nederland 1898-1923 85,— 4 delen "Leerboek ten gebruike van Inlandsche geneeskundigen" - G. W. Kiewiet de Jonge en A. v.d. Scheer f 100,— plus f 7,— porto. Poepoedjian Garedja Pasoendan Geestelijke liederenbundel 15, Een jaar op reis in dienst der zen ding door F. Lion Cachet f 40, Land en Volk van Atjeh, J. Jongejans f 85, Kun je nog zingen, zing dan mee. De originele Indische uitgave met noten en cijfernoten 40, Voor Njai Loro Kidul van Basoeki Abdoellah Naar aanleiding van de publicaties over Njai Loro Kidul (Tong Tong van 15 febru ari, met een afbeelding van Basoeki Abdoellah's schilderij van Njai Loro Kidul, en TT van 15 maart 1975) schrijft ons Ir. M. O. Parlindungan (Alfred Siregar) te Jakarta het volgende: Njai Loro Kidoel is alléén bekend op Java, op Sumatra helemaal niet. Ba soeki Abdoellah had echter tot model van zijn wondermooie Njai Loro Kidoel schilderij, een Sumatraanse uitverkoren en wel een Batakse; gezien het re sultaat, moet toegegeven worden dat hij de juiste keuze had gedaan. Ook voor mij was die keuze eerst onbegrijpelijk, maar daarna zeer ver blijdend, want: Dat model was mijn tante, wijlen Tante Juul. Haar meisjes naam was Juliana Siregar. Ze kreeg die voornaam omdat zij geboren werd niet lang na de geboorte van Prinses (nu Koningin) Juliana. Ze trouwde in 1937 met Dr. Pamenan Harahap, Arts, in het zelfde jaar dus als indertijd ook Prin ses Juliana. Een Batakse, een Siregar meisje bij wijze van spreken, uitverkoren tot mo del voor Njai Loro Kidoel was alleen maar begrijpelijk, indien men er mee rekening houdt dat Tante Juul inder daad een buitengewone schoonheid was. Al zijn er inderdaad relatief vele schoonheden onder de Batakse meis jes van Zuid Tapanoeli, Tante Juul was toch nog "anders dan anderen"; ze was notabene al 20 jaar getrouwd en al 40 jaar oud, toen ze voor dat schil derij poseerde. Vandaar dat zij uitver koren werd, boven honderden Javaanse meisjes (dames). Tante Juul was niet alleen knap van uiterlijk, maar ze was ook knap van hoofd; dit laatste is een onhebbelijk heid van veel te veel Batakse meisjes, mijn dochter inbegrepen. Voor haar huwelijk was ze op de Meisjes Kweek school in Salatiga, en na haar huwelijk haalde ze nog een Acte Franse Taal. Op school les geven, kon ze helaas /looit. Tante Juul was ongeneeslijk ziek. Kortom: Gemaakt vrolijk als ze altijd was, had ze in stilte zeer veel moeten lijden. Vooral de laatste maanden van haar leven waren onbeschrijflijk zwaar. Déprimerend voor Tante Juul was ook het lot van haar oudere broer, wijlen Oom Dr. Soeleiman Siregar gelar Soe- tan Batang lloeng. Hij haalde zijn Arts diploma in 1935 in Leiden, trouwde daar met een Hollandse en vestigde zich in Jakarta, toen nog Batavia. In 1943 werd hij om onbekende redenen gearresteerd door de Japanse Kern Pei Tai Militaire Politie. Hoe hij daar ge marteld werd weet niemand. Hij bracht het er niet levend af. Zijn 16 MEI 1925 16 MEI 1975 50 JAAR HUWELIJK Onze geliefde Ouders en Grootouders Th. M. MANZ en J. A. MANZ - KANDOU Kinderen en kleinkinderen. 's-GRAVENHAGE Maartensdijklaan 120 vrouw en dochters, dus meisjes Siregar en nichtjes van mij, gingen in 1946 voor goed naar Holland. Nooit meer iets van gehoord. Mijn nichten daar, hopelijk nog in leven, moeten nu ongeveer 35 jaar oud zijn. 22

Tong Tong | 1975 | | pagina 22