H.M. KONINGIN JULIANA <~Uerivar- mend Op 30 april vierde H.M. Koningin Juliana haar verjaardag ter gelegenheid waarvan wij H.M. onze eerbiedige en oprechte gelukwensen willen aanbie den. Wij wensen H.M. nog vele ge lukkige en voorspoedige jaren temid den van de Koninklijke Familie toe De tijd van hartverwarmende verhaal tjes heeft plaats gemaakt voor de tijd van hartverscheurende taferelen. Die eerste periode is opgeborgen onder de aanduiding "nostalgisch, weg er mee". NU. Misschien, misschien, maar dat is zo maar een gedachte, is de overgang van "verwarmend" naar "verscheu rend" voor veel mensen te groot en hebben we daarom zoveel hartkwalen? Omdat we met TT toch al in het straf- hoekje staan voor nostalgie, geef ik U dit kleine verhaaltje. Dat net op tijd kwam om als een ruikertje vergeet-mij- nietjes aan te bieden aan (gelukkig nog steeds) onze jarige Koningin Juliana. Het werd me verteld door Ibu Simadri- brata, beheerster van het Cultureel Centrum "Karta Pustaka" in Jogja. 31 aug. 1971 bezocht H.M. Koningin Juliana deze instelling. Haar belangstel ling voor alle activiteiten in het centrum was groot en oprecht, zodat haar be zoek zelfs langer werd, dan op het pro gramma stond. Talrijke studenten waren toegestroomd en velen stonden met een boekje gereed om Hare Majesteit's handtekening te bemachtigen, wat na tuurlijk onmogelijk was, volgens het protocol. Doch de verleiding was groot, de Koningin was zo vriendelijk, mis schien, misschien?De hoge gast keek om zich heen, neen, er waren zoveel mensen, ze kon er niet aan beginnen. Haar gezicht toonde zicht baar spijt, dat ze de jeugd moest te leurstellen. Er zullen er niet zoveel meer onder ons zijn, die zich uit eigen ervaring de feestvreugde herinneren, die losbastte ter gelegenheid van de geboorte van onze Koningin: 30 april 1909. De monarchie hing aan een dun draadje, toen Wilhelmina in 1898 tot Koningin werd inge huldigd en dat niet alleen fysiek. De laatste der Willems was weinig populair geweest en slechts het grote prestige van zijn weduwe, Koningin-Regentes Emma was een tegenwicht tegen de om zich heengrijpende opinie, dat de monarchie eigenlijk "het vijfde wiel aan de wagen was". De jaren, waarin zij de betekenis van het koningschap overtuigend zou bewijzen, lagen nog veraf. Maar er dreigde nog steeds groot gevaar voor het voortbestaan van de dynastie, toen in de eerste jaren van het huwelijk van Wilhelmina wel een ernstige ziekte haar op de rand van de dood bracht..., maar geen troonsopvolger of troonopvolgster zich aankondigde. Toen eindelijk na zeven jaar Juliana het levenslicht aanschouwde, was de vreugde van hen, die Oranje en Nederland onscheidbaar achtten, overweldigend. En ook de meisjes van de telefoondienst in Surabaya bleven niet achter, zoals bovenstaande foto van haar praalwagen duidelijk doet zlenl Toen, bij de rondgang, door een smalle gang, glipte onverwachts een klein meisje, door de haag van gasten tot vlak voor de Koningin. Ze hield H.M. een klein open Bijbeltje voor en smeek te meer met haar ogen dan met een schuchter gefluister om een handteke ning. "Ik hield mijn hart vast",, schreef Me vrouw Simadibrata, "vreesde, dat de Koningin ons opdringerig zou vinden. Doch ze stond stil, keek vriendelijk naar het kind, toen "stilletjes" om zich heen, om toen snel haar naam in het bijbeltje te zetten. Slechts enkelen hadden het gezien. Moeder Juliana was er ons des te liever om..." Van 8 t/m 11 april j.l. bracht Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan Jakarta in zijn hoedanig heid President van het World Wild Life Fund. Op bovenstaande foto ziet men de Prins in gezelschap van Gouverneur Ali Sadikin bij de bezichtiging van een traditionele prauw uit Kalimantan (Borneo) tijdens zijn bezoek aan het complex "Miniatuur Indonesia Indah". "Mil" is een soort Madurodam, maar veel groter (oppervlakte 8,5 ha.); het bevat alle model-huizen en andere culturele attracties uit Indonesia, alles op ware grootte. (Foto: Suara Merdeka) 3

Tong Tong | 1975 | | pagina 3