1 TIMOR DILLY ABONNEE'S !B KORFBALCLUB E.D.O. te Soerabaja In de Nederlandse bladen wordt weinig aandacht geschonken aan de delicate situatie die zich heeft ontwikkeld in het kleine stukje Portugees bezit temidden van het uitgestrekte Indonesische ei landenrijk: Timor Dilly, waar 600.000 zielen een van de laatste koloniën van het snel dekoloniserende Portugal de noordoostelijke punt van het eiland bewonen. Er ligt nog een veel kleinere Portugese enclave wat zuidelijker aan de westkust, maar die is nauwelijks van belang. Zo nu en dan zorgt een heel bescheiden berichtje in de nederlandse bladen ervoor dat de lezer niet geheel onkundig blijft van 't feit, dat er op het eiland niet alleen maar in dat deel van het Verre Oosten zekere spanningen heersen. Het is trouwens speciaal het internationaal aspect dat de aandacht van de persbureau's trekt. Indonesië zou troepen hebben samengetrokken aan de grens van Indonesisch en Por tugees Timor (een zaak waarover men zich vooral in Australië hevig opwond). Maar sedert werd bericht dat bij zijn bezoek aan Australië Generaal Soe- harto zou hebben verklaard dat de indonesische regering niet het plan heeft te intervenieren. De opwinding in Australië over een mogelijk indonesisch ingrijpen is ove rigens niet aanstonds verklaarbaar, daar Indonesië en Australië in dat ge bied van de wereld parallel lopende belangen hebben, met name dat Timor Dilly niet wordt de poort waardoor communistische invloeden in beide lan den doordringen. En de kans daarop is, gezien de ontwikkelingen in Portugal, niet gering. Aanvankelijk veranderde er na de om wenteling in het moederland in Timor Dilly niets. Dit erfstuk van het Portu gese wereldrijk is armlastig: het bezit kostte (en kost) Lissabon alleen maar geld en van een normale ontwikkeling is geen sprake want bodemschatten zijn niet aanwezig. De bevolking is voor 90% analfabeet en men mag aan nemen dat de massa des volks nauwe lijks wist wat er in het moederland ge beurde. Dit alles veranderde toen een nieuwe gouverneur benoemd door de kersverse revolutionaire regering in het moederland vergezeld van een aantal linkse officieren in Dilly arriveerde. De ze gouverneur opende de weg naar de democratie door de volksbeweging, voor zover men daarvan spreken kan vrij spel te geven. Er zijn drie stro mingen. Een die zelfstandigheid van Dilly voorstaat, een die de band met Portugal wil voortzetten, een die voor aansluiting bij Indonesië is. Gezien de dekolonisatie-politiek van Lissabon zou de eerste de "Fretelin" (Revolutionair front voor de bevrijding van Dilly) de meeste kans hebben haar idealen te zien verwezenlijkt. Maar die zelfstandigheid is een dure zaak: wie moet de miljoenen fourneren die jaar lijks nodig zijn om het nodige voedsel voor de bevolking aan te schaffen? Zou de kans niet bestaan dat zekere, op het vasteland snel in betekenis toenemen de machten een zelfstandig Dilly zou den beschouwen als een goede kans, vaste voet te krijgen in de indonesische archipel en zelfs in Australië? De tweede actiegroep, de Democratische Unie van Dilly werkt samen met de Fretelin, althans in zoverre dat beiden zich verzeten tegen de activiteiten van de Apodeti, die vereniging met Indone sië in haar vaandel voert. Een explosieve en delicate situatie, zo als men ziet. Of, hoe en wanneer die tot een ont ploffing komt is niet te voorspellen. Misschien wordt deze korte samen vatting van de toestand in (begin april) geschreven achterhaald voor zij in druk verschijnt! JHR HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 17,— p.p.p. J. Half pension 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 25,— p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension f 32,p.p.p.d. WERFT ABONNEES In 1925 werd ik lid van deze korfbal club, die toen niet veel, maar wel sterke spelers telde, zodat de club vele malen kampioen was van Soera baja. Captain was Marinus Robben. Steun pilaren waren de familie Boyer XLplo, Zus, Ciel en Mary) en de familie Jahn (Ernie, Theo, Siegfried en Ludwig). Ver der Tine en Wim Guldenaar, (die bij de familie Jahn woonden), Suze de Ja ger, de Beukelaer, Theo Winia, Hannie Zweerts. We hadden ons terrein op Karangmen- djangan, tegenover de N.I.A.S. (Ned. Ind. Artsenschool). Naast ons het veld van de voetbalclub T.H.O.R., daarnaast het terrein van A.S.C. (Armenian Spor ting Club). Op deze terreinen is later de nieuwe C.B.Z. gebouwd. Andere korfbalclubs in Soerabaja wa ren: Zwaluwen, Stormvogels en Rust Roest. Toen ik in 1928 wegens huwelijk de club verliet, was het ledental van E.D.O. sterk uitgebreid. Hierbij enige namen die ik mij herinner: Zus Harst, De Haccou, Bertha Liem, Truus Hop- ster, Charley Bloemhard, Dekker, Han Tjoan Tjoe, Versteegh, Wakkari, Wet zel. E. Intveld E.D.O. 1928. Wedstrijd tegen "Rust Roest". (Patjar Keling) Staand: Wakkari Lolo Boyer, Wim Guldenaar, Ludwig Jahn, Wetzel, Charley Bloemhard, Dekker. Knielend: Bertha Liem, Truus Hopster, Zus Boyer. Zittend: Ciel Boyer, Ernie Jahn, Mary Boyer, Milly Intveld. 4

Tong Tong | 1975 | | pagina 4