UIT HET INDISCH FAMILIE-ARCHIEF TOKO MAS INDONESIA OOK GIJ, BRUTUS!? BOROBUDUR Dat er warme belangstelling bestaat voor het familie-onderzoek, bleek uit tal van enthousiaste reacties. We ont vingen eigengemaakte overzichten, en kele prachtige "familieboeken", of ge nealogieën ter inzage of ter copieering, en daarnaast natuurlijk een hoop vra gen om gegevens. Een erg verheugend feitEr is iets op gang gebracht en gelukkig nog niet te laat! Enkele schrij vers (en vooral schrijfsters!) konden we direkt aan de gevraagde gegevens helpen uit onze eigen collectie. Van andere personen bezaten we helaas nog geen informatie. Nu was het mak kelijk hen dat zo "cru" mede te delen, maar dat leek ons niet zo aardig. Het zou veel fijner zijn indien we tenminste met iets zouden aankomen. Dus heb ben we in die gevallen een kort onder zoek buiten de bronnen van het IFA ondernomen. Dat maakt wel dat onze vragers een beetje meer geduld moe ten hebben. Bovendien was het echt een soort "lawine" die over ons kwam en we kunnen niet alles tegelijk doen. Maar, geloof me, iedereen ontvangt tanggoeng zijn antwoord, met of zon der oude gegevens. Er zijn nog een paar dingen, die we in 't algemeen wilden zeggen. Het IFA dient alleen voor de "Indische" takken van de Europese families. We kunnen niet beginnen aan een onderzoek in Nederland, daar bestaan trouwens an dere organisaties voor. Bovendien zou den we dan onze hoofdtaak verwaar lozen. U weet nog wel waarom het feitelijk allemaal ging. Ja, om die gegevens die dreigen verloren te gaan. Alsjeblieft, dat is het voornaamste punt. Ook gaan we niet voor U zoeken in het buiten land, bijvoorbeeld om na te gaan of er in Frankrijk ergens nog nakomelingen leven van een broer van Uw grootva der. Wend U in zulke gevallen tot de burgerlijke stand van de betreffende Gemeente. Of tot een Nederlandse of buitenlandse genealogische vereniging, die U wellicht verder kan helpen. Maar bestel van tevoren een grobak geduld en speurzin Nog iets anders, dat het IFA niet voor U kan doen. Dat is onderzoeken waar Uw nog levende familieleden of kennis sen thans in Indonesië wonen. Mis schien onder een heel andere naam! Ook voor dit soort onderzoek bestaan andere wegen. (Ned. diplomatieke ver tegenwoordiging; Rode Kruis, Indone sische overheid; en de pers). Een klein misverstand in een brief van een lieve dame. Of wij voor haar een stamboom willen maken van de fa milie "zus en zo". Wah adoeh! overzicht van de gegevens van de "recente" personen. Er is samenspel nodig, niet ons alles laten doen. Noemt U niet eens de volledige namen van Uw beide ouders, wat willen wij dan beginnen? Laten we afspreken: wij ge ven U alles wat we hebben en U geeft op wat U allemaal weet? Accoord? Inmiddels zijn we weer druk aan t werk. Handen tekort. Het IFA is dezer dagen sterk aan 't groeien; nieuwe dos siers, nieuwe fiches, dus in de toe komst kunnen we nog meer mensen aan informatie helpen. Denkt U daar aan, wanneer U onverhoopt een nega tief antwoord mocht krijgen? U kunt het nog eens proberen, over 1 of 2 jaar. De mensen die ons nog niet schreven, of die niet direct in oude gegevens geinteresseerd zijn, kunnen toch ook iets doen. Deze categorie willen we tot actie prikkelen. Het zou mooi zijn, wan neer zij een eigengemaakte opgave samenstelden van alle gegevens, die zij weten. Begin met het oudste U bekende familielid. Dat is in vele ge vallen Uw grootvader, doch weet U de overgrootvader, des te beter. Begin daar dan mee. Noem zijn volle naam, data en plaats van geboorte en overlij den, de naam van zijn echtgenote. Daarna volgen alle kinderen van dit echtpaar. Geef daarvan ook weer de zelfde gegevens. Zijn zij gehuwd en hebben ze ook kinderen, noem die dan allemaal op, en werk op deze manier tot aan de dag van heden. Bent U hiermee klaar stuur het dan in. Mis schien heeft het IFA hierop belangrijke aanvullingen, zodat een beter en vol lediger overzicht aan U kan worden gezonden. U kunt nog meer van die opgaven maken, van Uw moeders fa milie! Van de familie van Uw echtge note van de aangehuwden van Uw broers en zusters! Dit is de weg, die wij aangeven om te komen tot een zo volledig mogelijk Indisch Familie Archief, tot profijt van allen, die deze informatie ooit nodig mochten hebben. En daartoe kunt U, en Uw nakomelingen ook behoren! Laat die lawine gerust komen, en alvast be dankt ervoor. Dick Visker Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. (Juwelier en diamantair) Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22 en 24 Karaats Juwelen 22 Kr. goud gezet met briljanten, markiesringen, slag- ringen, tiffanyringen, etc., mar kieshangers, markies-oorknop pen. Ook losse briljanten ver krijgbaar (BTW vrij). Lid vereniging Beurs voor Dia manthandel Amsterdam: daarom goedkoop. Zelfimport: armbanden, ringen, kalung, oor knoppen etc. origineel Indone sische modellen. Albert Cuypstraat 142, Amsterdam - Tel. 020-71 87 28. Na 18.00 uur tel. 020-44 17 94. Weet U, dat er mensen zijn, die aan zo'n stamboom jarenlang hard werken! Kijk, als we toevallig alle gegevens compleet hebben, dan kan dat ertoe leiden. Maar dan ook nog moet U, op zijn minst, aankomen met een compleet Vreelandsestraat 14, Den Haag, tel. 070-33 57 86. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! Onder de titel "De laatste der Atjeh- strijders" publiceerde Elseviers Maga zine 6 april een verhaal over een 102- jarige oudstrijder die vele jaren in Atjeh had doorgebracht, doch reeds in 1904 repatrieerde. Enige kanttekeningen bij dit stuk (dat de betrokkene wel niet zo leuk zal vinden, gezien de vrijmoedig heid waarmee de verslaggever gnui vend de zwakke plekken van de oude baas blootlegt) mogen wij, dunkt ons, wel maken. In de eerste plaats; deze soldaat van rond de eeuwwisseling is wel de oud ste, maar zeker niet de laatste oud strijder uit Atjeh. Toen hij vertrok be gon de pacificatie pas goed. In de tweede plaats: tot driemaal toe wordt de naam van de bedwinger van Atjeh gespeld als Van Heutz. Afgezien van het oordeel over deze beruchte, beroemde, bekende figuur (doorhalen wat niet verlangd wordt) heeft de ge neraal Van Heutsz er recht op dat men zijn naam correct spelt. Dat het nu uitgerekend Elsevier moest zijn, die dit laffe verhaal met het slor dige taalgebruik moest publiceren in spireerde ons tot het hoofdje boven dit wat zuur uitgevallen stukje. Gij ook al, Elsevier? J.H.R. door A. J. Bernet Kempers Een prachtig boek over dit unieke bouwwerk met 280 afbeeldingen, dat een uitgebreide beschrijving geeft, met historische achter gronden en de tegenwoordige strijd om het behoud ervan. 30,75 f 3,25 porto. 6 J

Tong Tong | 1975 | | pagina 6