BUITENLANDERS BINNENLANDERS LOSSE WOORDEN IN BRIEVEN Herdenking van de oprichting van het Corps Marechaussee in Atjeh Wilt U alstublieft niet per bank- chèque betalen, de bank rekent 30 kosten en wij zitten met een verlies, tenzij U deze bankkosten voor Uw rekening neemt. U kunt per internationale post wissel betalen aan een postkan toor te Uwent of direct via Uw bank, in geen geval met een chèque. Als het enigszins mogelijk is, wij prefereren betalingen per post giro boven bank betalingen. Met ingang van 1975 worden nl. de portokosten door de bank van aan clienten gezonden dagaf- schrifen doorberekend. Dit bete kent dus zowel voor U als voor ons weer een extra-belasting ADMINISTRATIE (Uit Tjalie's nagelaten papieren) "Alle dingen zijn waard van minstens twee kanten bekeken te worden; en het is niet meer dan eerlijk." Er is gewoon technisch geen tijd om alle zaken in het leven van minstens twee kanten te bekijken, al zijn ze het meestal beslist waard. Maar de Schep per gaf ons helaas weinig tijd en weinig hersens om alles degelijk te bekijken van meer kanten. Gelukkig daarom heeft "elke goede verstaander maar een half woord (en één vluchtige blik) nodig. Verder hebben wij intuitie. Ver der hebben wij het vermogen om te bezinnen, d.w.z. over vele dingen lang duriger te dénken. Verder kunnen wij mensenkennis ontwikkelen. Verder be staat altijd de mogelijkheid dat de be trokkene zich vergist (of een zaak on duidelijk is), enz. enz. enz. Het is geen kwestie van eerlijkheid. "Wait and see is meer aan te bevelen. "Je bent zo oud als je je voelt" is afge zaagd, maar waar." Nu vooral in de laatste tijd het "It's later than you think" steeds vaker ge zongen en geciteerd wordt, dringt tot de meeste mensen tóch wel door dat ons leeftijdsgevoel toch niet zó erg juist is als we denken. Wie (veel) ouder wordt en veel mensen heeft leren ken nen, weet dat er mensen zijn die zóveel hebben doorgemaakt en geleden dat ze wel tweehonderd jaar oud hadden kun nen zijn, ook al zien ze er uit als vijftig. Anderen weer lopen altijd met een vlinderdasje en een bloem in het knoopsgat en zien er erg jong uit, al hoewel hun "levenslust" vaak gefin geerd is. Meer in overeenstemming met de complete song: "Have Fun. It is later than you think Let maar op: de uitdrukking wordt het meest gebruikt door hen die een z.g. "optimistische" kijk op het leven willen vasthouden tegen beter weten in. Op 4 april j.l. werd in de Witte Socië teit het feit herdacht, dat 85 jaren ge leden (bij gouvernementsbesluit num mer 10 van 2 april 1890) het Corps Marechaussee werd opgericht. Daartoe werd receptie gehouden voor de oud-bazen (brigadecommandanten), gevolgd door een Corpsdiner van oud officieren, die bij dit Corps hebben gediend. Een 14tal oud-bazen uit alle delen van het land woonden de receptie bij, waar onder een drankje herinneringen van belevenissen in Atjeh werden op gehaald. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. Baas Holman, R.M.W.O. (Krawang, West Java 1948), Baas Vink (89) en Baas de Koning, welke laatste zich opgewerkt heeft tot Kapitein bij de K.L. Baas Holman heeft bijna 12 jaren in Lam lë (2e Divisie, Westkust van Atjeh) gediend als Cdt. van de 12e brigade Marechaussee. Tijdens mijn bezoek aan Atjeh werd ter plaatse nog door oudere Atjehers naar hem geinfor- meerd. in het gesprek, dat ik nu met hem had, bracht hij naar voren, dat hij graag in Atjeh, en wel in Lam lë begraven wilde worden. Toen ik hem vertelde, dat ons oude bivak herschapen was in rimboe, was zijn antwoord: "Ik heb mijn leven in Atjeh in de rimboe doorgebracht, en wil graag in de rimboe begraven worden." Bij het Corpsdiner werd de gebruike lijke toast op H. M. de Koningin uit gebracht door de Voorzitter, luit.-ge- neraal F. van der Veen en in een telegram aan H.M. de onwankelbare trouw van de oud-officieren betuigd. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de restauratie van Peutjoet, waar nu voldoende gelden binnen zijn voor omheining en herstel van de ere poort. Voor werkzaamheden aan het terrein van de erebegraafplaats zijn de fondsen nog ontoereikend. J. H. J. Brendgen Enkele momenten tijdens de receptie in de Witte: linkerfoto: Kol. b.d. Brendgen (links) in gesprek met Kol. b.d. Bartelings, op de achtergrond Kol. b.d. van der Meyde. Op de foto beneden: Luit.-Generaal van der Veen, voorzitter, oud-baas Holman, R.M.W. O., en Kol. Bartelings, penningmeester van de Off. Ver. "De oud-Atjeh Marechaussée".

Tong Tong | 1975 | | pagina 7