IE AT AAR ANNEER anak komp POEKOEL TEROES POT cultuur, zolang men haar geest niet aan een onderzoek onderwierp uit vrees voor de werkelijkheid, zolang het vooroordeel van een cultuurloos win gewest bleef bestaan, zolang moest een figuur als Daum, een vijand van koloniale struisvogels, onopgemerkt blijven en niet au sérieux genomen worden door de toonaangevende kri tiek in het vaderland. Het is de verdienste van letterkundigen als Johan Koning, Henri Borel, Jan Prins, prof. Gerard Brom, E. du Perron en Menno ter Braak geweest, dat zij het werk van Maurits opnieuw ontdekt hebben en op de betekenis van Daum, ook voor onze tijd hebben gewezen. Aan R. Nieuwenhuys komt de eer toe in 1938 de eerste wetenschappelijke studie aan Daum en zijn tijd te hebben gewijd, een studie, die als nawoord in de in 1947 verschenen herdruk van Daums grote roman "Ups" en "Downs" in het Indische leven is gepubliceerd. Het is Daums meesterwerk en wat het eerste deel betreft, soms van een niveau, dat men zich Couperus te bin nen roept als romancier van de Haagse samenleving. De roman speelt op een groot landgoed in de Bataviase Omme landen en beschrijft de opgang, de grootheid en het verval van de land heer en zijn familie onder het oog van kennissen en vrienden, bedienden en ondergeschikten. In een stijl, die verre van feilloos is, maar meesleepend weet te zijn en van een haast kunsteloze mensenkennis getuigt, als die van Wil lem Elsschot, wordt een drama van leven en dood in koloniale verhoudin gen getekend, dat onvergetelijk in de herinnering van de lezer blijft. Niets is hier aanwezig van de zoete geur, die wij kennen uit de Indische verhalen van Augusta de Wit, Henri Borel, Mevrouw Székely-Lulofs of Jan Fabricius. Daums vertelkunst is een kunst, die onopgesmukt, recht op de man af, ongedwongen en levendig onze aandacht bezighoudt en ons haast lichamelijk medeneemt in het gebeuren, waartoe alleen de grootste schrijvers in staat zijn. De romans van Daum behoren, zoals Du Perron het heeft opgemerkt, tot de klassieken van onze koloniale litera tuur, zij hebben de betekenis gehad van een tegengif, op grond van hun volstrekte objectiviteit, hun waarheids getrouwe uitbeelding van "goed" en "kwaad" in een dualistische samen leving van blank en bruin, de milde menselijkheid achter de woorden, de humor en hun gezond verstand. Het is een gebeurtenis geweest, toen "Ups" en "Downs" in het Indische le ven, het meesterwerk van Maurits en het onovertroffen beeld van een kolo niale maatschappij in haar glorie en tragisch verval, kort na de bevrijding van ons land, opnieuw het licht zag. Het wordt tijd, dat Daums roman her drukt wordt en dat de herdruk gevolgd wordt door een her-uitgave van zijn verzameld werk. De tijd is er rijp voor: de belangstelling voor ons koloniaal verleden neemt toe en in Daum's rea listische visie vinden wij het als "on voltooid verleden" boeiend terug. Fred Batten Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over Mei 1975. A. A. 25,W. Boverhof 10,A. Burg 10,—; O. de Bruin 11,—; W. J. Boer Leffef 10,E. Camerik 6,K. S. Daim 7,50; J. Ph. van Driest 11,—; E. H. Dallinga-v.d. Mey 10,L. C. F. de Graaff 25,R. Grooss 400,C. J. Hendriks 1,10; I. de Haak 8,85; L. C. 't Hooft 3,85; Mrs. Hender son 1,39; W. Kriegenbergh 17,50; M. E. Jan- sen-Tepest 20,75; C. Luiting 10,J. B. Lo- veriks 10,R. v. Leeuwen 23, K. C. Lugten 11,R. Mariouw 10,Ch. W. G. Mekern 5,80; Dr. H. G. Morees 5,—; Messe- mackers (Zwitserl.) 23,Mevr. B. M. Na- berman 7,50; Mej. A. H. Overdijkink 10,—; A. J. Oldenburg-Drechster 10,Mevr. v.d Peet 9,55; N. E. J. v. Pappeldam 7,90; M. P v.d. Steen 10,E. H. Samethini 30, C. L. E. F. v. Swieten 20,60; F. Sauselé 15, M. Sirag-Nobel 10,T. H. Tan 10,A. v Velthoven 10,E. H. Vervuurt-Rahan 4, W. P. van Vliet-Holland 25,H. d. W 19,20; N. H. Wichers-Bleckman 20,H. A Wessels-Bol 10,—; H. de Wolff Rudolph 1000,J. Willemsen-Sterckx 10, Binnengekomen in Mei 1975 f 1915,49 MOESSON UN SCKpt.T ANAK KOMPENIE IS HERDRUKT Weer verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 9,90 ƒ1-30 porto. Deze nieuwe rubriek dient UITSLUI TEND voor: opsporing van, informaties naar adres en verblijfplaats van per sonen. inlichtingen over diverse onder werpen bekendmaking van bijeenkomsten, reünies en alle NIET-COMMER- CIËLE gebeurtenissen. Voor wei- commerciële zaken gelden adver tentie- of Ting Ting-tarieven. Gratis aanbiedingen waarbij niet in de eerste plaats gedacht wordt aan voordeel in geld of anders zins. Alle oproepen onder deze rubriek moeten geschieden met duidelijke opgave van naam en adres, zodat contact rechtstreeks tussen beide partijen kan geschieden. Wij stu ren geen brieven door! Voor abonnees, zowel als niet-abon- nees geldt het tarief 5,— per oproep/ aanvraag. Tot nog toe plaatsten wij deze oproe pen gratis, het aantal steeg dan ook zodanig, dat wij wel tot deze regeling moeten overgaan. Een Ting-Ting is duurder, maar geeft natuurlijk andere voordelen (geheimhouding, brieven worden doorgezonden, etc.) De Wie-Wat-Waar-Wanneer annonces zo beknopt mogelijk houden. Wij tellen de regels niet zoals bij de Ting-Tings maar houden ons wel het recht voor de zinnen te bekorten. Redactie Tong Tong Door Drs. G. Fransen, de Savornin Lohmanlaan 5, Amstelveen, Tel. 020- 41 56 36, wordt tegenwoordig adres ge zocht van Mevrouw Elvire Galman, ge huwd met de heer Harry Mostert (dus nu Mevrouw Elvire Mostert-Galman). Wie helpt mij: Dora Gerrits-Bloos, wo nende Sporenkampweg 143, Tegelen (L.) Tel. 077 -3 23 65, aan adres van Martha Stuhr. Wij waren samen op Huishoudschool Oro-Oro-Dowo, Ma- lang. Wie heeft zin en ambitie om mee te doen aan een Amateursclub voor zan'g, dans, Javaanse dans, voordracht. Aanmeldingen tel. 66 6162. 11

Tong Tong | 1975 | | pagina 11