Hoe reageert Indonesië op recente internationale ontwikkelingen Singel 512 - Amsterdam-C. - Tel. 020 - 23 74 84 (4 lijnen) Uit de Neue Züricher Zeitung van 29/ 30 maart 1975 is het volgende artikel van haar correspondent O. G. Roeder vertaald: Het islamitische Indonesië "ontdekt" de islamlanden van het Midden-Oosten. Op een onlangs in Jakarta gehouden sociaal-wetenschappelijk seminar vroe gen politici en economen om een op leving van het niet erg actieve Vriend schap-Instituut Indonesië-Midden-Oos- ten, en voorts het sluiten van een han delsovereenkomst, de bevordering van Arabische investeringen in Indonesië en de versterking van voorlichting in beide richtingen. Tenslotte werd ge opperd, op de belangrijkste plaatsen in het Midden-Oosten Indonesische handels- en voorlichtingsburo's te ves tigen, buiten de ambassades. Minister Malik en andere regeringsver tegenwoordigers hebben dit initiatief toegejuicht. Men verneemt officieus dat president Soeharto in juni een gro te reis door het Midden-Oosten en later in het jaar de pelgrimstocht naar Mekka zal maken. Reeds in 1974 vorm den de 70.000 Indonesische pelgrims het grootste niet-Arabische contingent: een bewijs van groeiende godsdien stigheid en van economisch herstel (een chartervlucht naar Mekka v.v. is niet goedkoop). In enige hooggestemde dagbladartike len is weer eens de eenheid der isla mitische wereld, van Marokko tot Me- rauke, opgeroepen, maar daarnaast stellen nuchtere commentatoren vast dat de handelsbetrekkingen nog steeds erg bescheiden zijp. De Indonesisch- Arabische commerciële relaties heb ben overigens een trots verleden: lang voordat Portugezen, Spanjaarden, En gelsen en Hollanders naar de spece rijen-eilanden zeilden, hadden Ara bische handelaars een omvangrijke commercie met Sumatra en Java ge- gedreven. Toen Marco Polo in 1292 op de terugweg van China naar Euro pa enige havens van de Achterindische archipel aandeed, ontwaarde hij Ara bische kooplui. Anno 1975 vraagt men zich in Jakarta af, waarom de aanwezi ge voorwaarden voor een reactivering van die handel niet beter benut worden. Indonesië zou veel meer hout, slacht vee en landbouwprodukten als palm olie, koffie, thee, specerijen en vruch ten kunnen exporteren. Maar in de andere richting zijn de ex portmogelijkheden gering. De Arabi sche landen zouden tot op zekere hoogte wat meer zwavelrijke aardolie ter verwerking naar Indonesië kunnen zenden, zodat grotere hoeveelheden milieuvriendelijke Indonesische olie naar Japan zouden kunnen worden ge ëxporteerd. Maar Indonesië verwacht van de rijke broeders in het geloof toch allereerst investeringskapitaal. Sceptische Indonesiërs merken op dat de oliedollar geen religie kent en dat de Arabieren nog altijd daar investe ren, waar de opbrengst het snelst en het veiligst is. Tot nog toe heeft slechts Iran op flinke schaal in Indonesië geïn vesteerd: in januari werd bij overeen komst 200 min. beloofd, waarmee een kunstmestfabriek in Jatibarang (West-Java) zal worden gebouwd. Een bezoek van een groep Arabische in vesteerders uit de Golfstaten heeft behalve vage toezeggingen nog niets opgeleverd. De vraag naar verbetering der relaties van Indonesië met de Middenoostelijke landen wordt evenwel door politieke overwegingen overschaduwd. De rege- ring-Soeharto heeft zich principieel van het begin af gedistancieerd van het conflict in het Midden-Oosten: men wilde elk buitenlandspolitiek engage ment voorkomen, ten bate van de economische opbouw in eigen land. In het begin speelde daarbij ook een rol, dat men ook rekening wilde houden met de Midden-Oosten-politiek der A- merikanen en van andere donorlanden. De situatie is nu anders geworden. Indonesië heeft zich economisch flink hersteld, en Jakarta pleit nu in het te ken van de wereldwijd geproclameerde détente voor een diversificatie van de economische en in zekere zin ook de politieke betrekkingen. Volgens ver scheidene Indonesische politici be hoeft men nu niet meer speciaal met Amerika - dat voortdurend aanzien ver liest in Azië - rekening te houden. Links-nationalistische kringen registre ren met voldoening dat de Sowjet- Unie en andere Oostbloklanden zich onverstoorbaar als vreedzame partners aanbieden. Nog steeds is het niet waarschijnlijk, dat de Indonesische politiek zich met een ruk radikaal gaat wijzigen. Maar de regering kan waarschijnlijk om bin nenlandse politieke redenen niet voor komen, aan de islam meer aandacht te schenken. De geheime verspreiding van pamfletten begin maart in Jakarta en West-Java heeft sterk de aandacht getrokken: daarin wordt "de ene reli gieuze groep tegen de andere uitge speeld", zo heet het officieel. De vei ligheidsdiensten vermijden het zorg vuldig de namen van de opstellers en verspreiders bekend te maken: zulke Moeilijke woorden: "Volgens mij si Oom Ben hij heef "spijtop- tante" haar grote teen getrapt!" aan communistische taktiek herinne rende acties moeten niet met ophef worden omgeven. Men hoort zeggen dat achter die actie militante islam- kringen staan. Hoe voorzichtig Soeharto het islam- probleem aanvat, blijkt ook uit zijn slechts schoorvoetend getoonde be reidheid te bemiddelen tussen presi dent Marcos en de in de zuidelijke Filippijnen rebellerende moslims. De al geruime tijd geplande, maar steeds uitgestelde ontmoeting tussen beide staatshoofden moet nu "in de naaste toekomst" plaatsvinden. Tekenen wij zen erop dat men van Indonesische zijde gaarne ook de in islamproblemen bedreven premier van Maleisië, Toen Abdoel Razak bij die ontmoeting zou willen" betrekken. DISCO BOLLAND Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG Herenstraat 157, tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161, tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 TIJDENS DE PASAR MALAM DEN HAAG krijgt iedere koper van: KRONTJONG HAWAII en of COUNTRY L.P.'s een extra reductie. Het is in elk geval een bezoek aan ons waard want U koopt elders beslist duurder. Mus Mulyadi, Kus Plus, Emilia Contessa, Gamelanalbums v. Java, Bali en Sunda en Krontjong de Tugu etc. Country toppers van George Jones, Conway Iwitty, Tammy Wynette etc. Hawaii toppers van: Al Kaloha Perry, Haunani, etc. Grootste sortering vindt U bij ons hoofdbedrijf: Sta tionsweg 143, Den Haag met lijn 11 van Houtrust. Ons filiaal Fred. Hendriklaan is maar 5 min. van Houtrust verwijderd, ook daar gelden onze prijzen. NAAR JAKARTA RETOUR v.af 1495,— TICKETS 1 JAAR GELDIG. u kunt wegblijven zolang U wilt. Ook geheel verzorgde reizen B.V. 17 dagen...... f 2470, alleen bij ORIENT-TRAVEL B.V.

Tong Tong | 1975 | | pagina 5