MET EEN TOURISTEN ATTRACTIE NAAR DE MARKT Symbool voor gelukkig gezin De landbouwer Thor Kim Chuan van Sungei Ara verdient aan gitaarvormige kalebassen - voor de touristen. "Als ze ontdaan van de zaden en ge droogd zijn, worden het uitstekende waterreservoirs. De ongewone vorm maakt, dat ze ook geschikt zijn als erg mooie muurdecoraties", zegt Thor. "De touristen rzijn er des te meer door geboeid als ze ervaren dat legenda rische Chinese figuren vaak worden afgebeeld met dergelijke waterreser voirs rond het middel gebonden". Thor begon twee jaar geleden met het planten van kalebassen. "Ik begon met slechts één plant maar werd er zo door in beslag genomen dat ik besloot ze op commerciële basis te gaan ver bouwen," zegt hij. Thor heeft nu meer dan 200 planten, die elk gemiddeld tien vruchten voort brengen. "Het zijn klimplanten en het duurt ongeveer drie maanden voordat ze vrucht dragen. De vruchten worden binnen ongeveer vijf maanden geoogst, waarna de planten eruit worden ge trokken en nieuwe in hun plaats wor den geplant". De verbouw van kalebassen brengt heel wat werk met zich mee. Thor's vrouw en dochter helpen hem. Een volgroeide kalebas weegt ongeveer vier katti 2 kilo en 470 gr.) of meer. Bij het bewerken voor de curiositeiten winkels wordt de vrucht van de zaden ontdaan. Voordat ze in de zon te drogen worden gelegd, worden ze ongeveer een week lang onder water gezet. Het drogen neemt weer vier of vijf dagen in be slag. Tegen die tijd wordt de kalebas, die een lichtgroene kleur heeft, glan zend bruin. "De gedroogde lege kalebas wordt ge kurkt en een koord gestrikt rond de opening voor de verzending naar de winkels", vertelt Thor. Twee jaar ge leden verkocht hij de gedroogde kale bas voor vier of vijf dollar per stuk, maar nu halen ze een prijs, die maar iets boven een dollar ligt. "Dit komt doordat meer landbouwers er achter zijn gekomen dat er vraag naar bestaat bij de touristen", zegt Thor. De vrucht wordt nu door ver schillende boeren in Sungei Ara en Balik Pulau op commerciële basis ver bouwd". ANNA CHEAH. (Vertaald uit de "Straits Times") Boetje singkong, ge zagvoerder van H.M. Gedebok Pisang, de schrik van de Tjili- wung. Even buiten Malaga, aan de kant van de weg stond een wonderlijk souvenir-kraampje. Een wankel stellage van op elkaar gestapel de kisten met een oud zeil er boven gespannen, waarbij de ruige rotswand aan de linkerzijde uitstekend diende om er de spij kers in te slaan die het afdakje met touwen ophield. De berg-^ wand diende nog ergens anders voor: als wandrek voor een tros prachtige kalebassen, vreemd gitaarvormig, groenig-beige-bruin van kleur. "Daar heb je die dingen!" zei ik tegen Tjalie, "je weet wel die vruchten die je haast op elke Chinese of Japanse prent tegen komt." Tjalie zocht de mooiste voor me uit en na wat gezellig heen en weer getawar kreeg ik mijn "gourd" voor 100 peseta's. Het zoveelste moeilijk-mee-te- nemen souvenir dat ik gelukkig heelhuids thuisbracht. Een goede raad kreeg ik nog van het vrouw tje mee: als ik er wijn in wilde bewaren, moest ik de kalebas eerst een week lang gevuld met water en azijn ophangen. Daarna goed uitspoelen, met gewoon water nog een dag laten hangen. En daarna was de wijnkruik klaar voor jarenlang gebruik en dron kenschap. Deze zelfde kalebas als piep klein miniatuurtje in glas met twee gelukspoppetjes erin kocht ik in Los Angeles, heel lang ge leden. Wat is de betekenis van die twee kindertjes in die kalebas. Wel, de vrucht heeft de vorm van een baarmoeder en wat sym boliseert beter geborgenheid, warmte, veiligheid dan deze won derlijke "gourd"? L.D. 11 J

Tong Tong | 1975 | | pagina 11