KWAAD... KWAAI'ER BOROBUDUR 13 Uit een brief van Dr. B. in Utrecht, n.a.v. "Voedsel in Nederland. Gezond heid, bedrog, vergif." (T.T. No. 17). "Zolang er nog zoveel gerookt wordt dat jaarlijks 12.000 mensen in Ne derland sterven aan longkanker (een aantal dat nog stijgende is) en 40.000 aan hartinfarcten en andere vaataandoeningen die voor een groot deel op rekening van de rookversla ving geschreven kan worden, hoeft men zich niet druk te maken over "schadelijke toevoegingen aan 't voed sel, zodat er nauwelijks sprake kan zijn van gezondheid. De toevoegingen worden geregeld ge controleerd en aan beperkende bepa lingen onderworpen. Hoe staat 't met 't roken dat veel gevaarlijker is. Zelfs niet-rokers krijgen kanker door de rook van anderen." Voorts: "Melk met penicilline of andere toe voegingen wordt aan pasgeborenen ge geven. Veel gevaarlijker is 't dat nog zoveel zwangere vrouwen blijven ro ken. Het is aangetoond dat zij kinderen met verminderde intelligentie op de wereld brengen. Ik juich uw ijver om soya te propageren toe en wens 't meer succes toe dan de antirook- propaganda tot dusverre bereikt heeft." Dank u wel Dr. B., dank u. We kunnen al wel praten van een heel klein suc cesje. Het grote komt pas, als de soya- boon net als in Amerika in vóórver- werkte vorm verkocht zal worden in de diverse winkels. In glazen potten, in diepvries-toestand. Want een groot deel van 't publiek is, zoals mijn groot vader vroeger sprak als iets hem te veel was om te doen, "bang-van- de- moe." De bonen moeten lang weken, lang koken. En dat in onze "hoorn des overvloeds." Om terug te komen op "Voedsel in Nederland etc. etc.", ik kan niet 't hele werk overnemen. Daarom alleen nog maar 't volgende. a. Het aantal voedselvergiftigingen in Nederland neemt toe. Bacteriën kun nen als ziekteverwekker optreden, maar ook is er de chemische voedselver giftiging, veroorzaakt door toevoegin gen van stoffen als nitriet, nicotine- zuur, conserveringsmiddelen en emul- gatoren. b. Er is weliswaar een vleeskeuring maar in 't algemeen is die BIJ LANGE NA niet voldoende toegerust om een effectieve preventieve controle te kun nen uitoefenen. c. Kleurzouten zijn tot op zekere hoog te toegestaan. De toegestane doses worden echter zeer veelvuldig over schreden tot zelfs de DRIEVOUDIGE hoeveelheid toe, zowel door een als gevolg van een verkeerde toediening ongelijke verdeling van de stoffen door 't vlees, alsook door meermalige doseringen wanneer 't vlees een dagje langer in de winkel moet blijven liggen. Nogmaals, het is goed dit boek in onze boekenkast te hebben. "Hartinfarcten en andere vaataandoeningen kunnen voor een groot deel op rekening van de rookverslaving geschreven worden." zegt Dr. B. En voor een even groot deel op die van té veel, té vet eten, wordt ons steeds ook voorgehouden. Heel onlangs nog op de televisie toen o.a. benadrukt werd, hoe slecht daar om 't eten dikwijls was in cantines. "Maar er was eenmaal qeen alterna tief." Niet? Wél. Juist in cantines en snack-bars zou de soyaboon een goed figuur slaan. Niet duur, voedzaam door de vele eiwitten, vitaminen, lecithine en zeer geschikt om te verwerken in eenvou dige smakelijke schotels en snacks. Ik waardeer Dr. B's goede bedoelin gen. Nooit kan genoeg gewezen wor den op 't gevaar van roken. Maar moeten we de ogen dan maar sluiten voor ander kwaad? Kop in 't zand? Mijn "stam" telt bijna veertig leden en ik ben de enige, die nooit rookt. Met de heel jonge klein- en achterklein- kindjes die er nog niet aan toe zijn. Tot ze vijftien, zestien zijn en dan ook reiken naar de eerste sigaret. Of mis schien zelfs eerder, want 't kwaad grijpt snel om zich heen. Roken staat "stoer"; daar begint 't immers dikwijls mee. En als er één is die de geheimzinnige magische macht van de sigaret onder kent en betreurt, dan ben ik 't wel. Maar ik zou ze niet de kost kunnen geven, de wetenschapsmensen die ons een voorbeeld zouden moeten zijn, maar er lustig op los dampen. Een zwangere vrouw die rookt? De ene arts zegt: "Ophouden." Een andere: "Als je 't altijd gedaan hebt, kan 't niet zoveel kwaad; MITS MET MATE". Wat is de grens? Weet een vrouw die gewend is te stomen als een ouderwetse locomotief die zomaar ineens voor zich zelf te trekken? Och! Laten we 't toch niet over tegen strijdige meningen (en handelingen) van deskundigen hebben. T.T. is er te klein voor. We zouden aan zes num mers nog niet genoeg hebben. Maar: zolang er op zo grote schaal geknoeid kan worden met ons voedsel, zolang jaarlijks 40.000 mensen dood gaan aan hartaandoeningen en 12.000 aan rook verslaving, zolang, in zes jaar tijd 't aantal drug verslaafden die hulp krijgen van con- sultatiebureau's 11 maal zo groot is geworden (en hoeveel die niét worden geholpen?) zolang de criminaliteit onrustbarend toe neemt, zolang bij de doktoren de wachtkamers, elke dag uitpuilen naar alle kanten van zieken en "WERK"-zieken, zolang de vervuiling aanhoudt, "van binnen en van buiten", zolang is er geen sprake van gezondheid. Amen. Plantersvrouw. HEB DANK Maandagmiddag om tien voor één spreekt mr. dr. Benno Stokvis voor de Avro-radio. Hij heeft een vaste rubriek onder de titel "Recht en slecht". Maandag 16 juni wijdde de spreker, wiens prachtige articulatie en gedragen stem hem voor ons tot een der voor treffelijkste radiosprekers maakt zijn tien minuten aande Japanse vrou wenkampen tijdens de bezetting van Nederlands-lndië. Een onderwerp waar van de spreker suggereerde dat velen in Nederland er niets van weten of, wat zij ervan wisten, al lang zijn ver geten. Het was voor ons, oude "kolo nialen" een hartverwarmende toe spraak en wij willen daarom niet na laten, de spreker in "Het enige Indische blad ter wereld" de erkentelijkheid over te brengen van de Indische gemeen schap hier te lande voor zijn woorden. Onze dankbaarheid vergezelle hem! Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandsestraat 14, Den Haag tel. 070 - 33 57 86. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! door A. J. Bernet Kempers Een prachtig boek over dit unieke bouwwerk met 280 afbeeldingen, dat een uitgebreide beschrijving geeft, met historische achter gronden en de tegenwoordige strijd om het behoud ervan. f 30,75 f 3,25 porto.

Tong Tong | 1975 | | pagina 13