Indonesische reacties op de ontwikkelingen in Indo-China EMPING MANIS OVERPLAATSING Electrisch rijst koken hotel „arcfijoeria' EEN VERRUKKELIJKE NIEUWE KRAKER (zoete emping belindjo) f 5,75 per pond ongebakken Kom eens proeven op onze toko- dagen en laat U (onschuldig) verleiden. Bij uitzondering willen wij ook de kripik wel voor U bakken (als het bij U thuis van uw huisbaas niet mag) maar dan betaalt U 75 ct. meer. TOKO TONG-TONG De commentaren van Indonesische po litici op het gebeuren in Khmerland en Vietnam worden duidelijker maar geenszins eenvormig; de sussende stemmen zijn in de meerderheid. De dominotheorie is achterhaald, er be staat geen machtsvacuüm. De nieuwe meesters in Vietnam - onder wie vele nationalisten - hebben het te druk met consolideren van hun positie dan dat zij aan een militant opdringen tegen de buurlanden zouden kunnen denken. Deze opvatting treft men vooral in krin gen van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken. Aldus schrijft de correspondent in Ja karta van de Neue Zuericher Zeitung, O. G. Roeder aan zijn blad, die dit stemmingsbeeld op 7 mei jl. publiceer de. Hij vervolgt: Maar daarbuiten zijn ook wel meer kritische geluiden te horen, zij het dat die minder in de publiciteit komen. De plv. voorzitter van het Parlement heeft zich bijv. uitdrukkelijk tot aanhanger van de domino-theorie verklaard en hij onderstreepte het gevaar van sub versie in de Zuidoostaziatische landen. In militaire kringen - die ook in de buitenlandse politiek een grote rol spe len - is men ongeruster dan men of ficieel laat horen: in talrijke verklarin gen wordt tot verhoogde waakzaamheid en grotere "nationale verzetskracht" opgeroepen. De defensiebegroting is voor het lo pende belastingjaar weliswaar sterk verhoogd, maar toch zijn de middelen voor de aanschaf van deze wapens verre van toereikend. De Australische militaire hulp is bescheiden en van een krachtig Amerikaans engagement is voorlopig geen sprake. Begin april is de stafchef van de Amerikaanse strijdkrachten, Brown hartelijk ontvan gen, maar dat gebeurt met alle gasten in Jakarta. De Indonesische regering vermijdt elke openlijke kritiek op de Amerikaanse politiek, alleen al omdat men de ge plande ontmoeting van Soeharto en Ford niet wil belasten. Bij die gelegen heid - waarvan de datum nog niet vast staat - zal zeker ook de algemene politieke en militaire situatie in Zuid- oost-Azië worden besproken. Geruch ten over de vorming van een "buitenste Amerikaanse halvemaanachtige defen sie rondom Zuidoost-Azië" acht men in Jakarta ernaast. De belangstelling concentreert zich nu op de in Koeala Loempoer te houden conferentie van de vijf ministers van buitenlandse zaken der ASEAN-staten (Thailand, Maleisië, Singapore, Indo nesië, Filippijnen). Daarop aansluitend, zou voor het eerst, een ASEAN-topconferentie moeten plaatsvinden. In ASEAN-verband vond tot nog toe vooral economische en culturele samenwerking plaats, men hield allerlei conferenties en seminars, zonder echte successen te bereiken. Ook is men het nog steeds niet eens over de uitvoering van het principe besluit van een jaar geleden om een Permanent Secretariaat in Jakarta te vestigen. Reeds in nov. 1971 hebben de ASEAN- ministers van buitenlandse zaken zich verenigd in hun streven om Zuidoost- Azië tot een "Zone van vrede, vrijheid en neutraliteit" te maken. Is dat een wensdroom? En wat lijkt daarvan nu, onder de geheel nieuwe omstandig heden, te verwezenlijken? Door zijn insulaire positie voelt Jakarta zich niet direct bedreigd. Minister Malik verklaart steeds weer dat hijj zijn stre ven naar een echte blokvrije buiten landse politiek niet heeft gestaakt. Zelfs hopen optimisten in Jakarta dat het destijds mislukte plan, de naar een "Joegoslavisch model" zwenkende staten van Indo-China voor de "vre- deszone" te winnen, alsnog zal slagen. Wij worden nu al dagenlang bezigge houden met de hevige beroering rond het spreidingsbeleid van de regering. De regering acht overbrengen van een deel der overheidstaak van Den Haag naar elders nuttig, een belangrijk déél van de betrokkenen, dwz. de over te plaatsen ambtenaren en beambten, ver zet zich hiertegen. Wij willen hun goed recht om het niet eens te zijn met het voornemen der regering niet betwisten en nemen aan, dat in een aantal ge vallen de verplaatsing van het gezin van bijv. Den Haag naar Groningen op grote moeilijkheden stuit. Maar tijdens al die debatten, betogin gen, nachtwaken en protestbrieven gaan onze gedachten onwillekeurig uit naar het oude Indië. Voor zover wij weten heeft nog nooit één Indisch ambtenaar zich op demonstratieve wij ze verzet tegen een overplaatsing, hoe ongewenst de betrokkene die ook vond of hoe onvoordelig hem die ook uit kwam. Op zijn hoogst maakte hij be zwaar, maar waneer dit bezwaar niet als overwegend werd beschouwd, ging hij, soms zeer tot zijn verdriet en/of schade naar de hem toegewezen nieu we standpfaats. Wij erkennen, dat de feiten onvergelijk baar zijn. Maar er is een element van overeenkomst. De ambtenaar behoort de beslissingen van zijn regering te volgen: dat was het beginsel van de Indische ambtenaar en zou het uit gangspunt van de thans rebellerende ambtenaar moeten zijn. En zeker wan neer dit zo makkelijk wordt gemaakt als door de huidige regering, die be reid is duizenden op tafel te leggen om de overplaatsing zonder schade voor de ambtenaar te doen verlopen, Maar ja, helemaal van Den Haag naar Gro ningenje moet er niet aan den ken JHR Veilig, makkelijk en tijdbesparend Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als U wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER Inhoud 1 liter f 105, Inhoud iy2 liter f 115, Inhoud 1,8 liter f 125, Verzendkosten f 6,Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk Tong-Tong B.V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 LOGEREN IN DEN HAAG? Natuurlijk bij voorheeen Java-Hotel, Batavia Directie Mevr. A. M. van Dijk-de Lange. Moderne kamers, prima service, prettige sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In iedere kamer warm en koud stromend water. Vanaf f 30,p.p.p.dag. Groot Hertoginnelaan 205. Tel. 070 - 39 03 24 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5