Urbanisatie MIRALMONTE SUBSIDIE "LIEF INDIË" HERSTELD CONTACT NA 25 JAAR tevens bij verteld, dat men bij de ver koop de eis had gesteld dat ik ge handhaafd zou blijven als hoofdredac teur. Het werd mij nu meteen duidelijk, waarop de eis van de inlevering van de aandelen Nieuwsgier berustte: met deze in handen kon NIDEUM niet al leen een technisch uitstekend bedrijf plus bedrijfsgebouw maar tevens twee kranten aanbieden: het Nieuwsblad als avondblad en Nieuwgier als ochtend blad. Vertrek naar Nederland. Ik nam op staande voet mijn ontslag en verdween, met de dood in het hart, in oktober 1956 naar Nederland. Onder leiding van een Indonesische hoofdredacteur verloor Nieuwsgier aanstonds haar karakter: de eigenaren gebruikten hem en de krant om hun onwelgevallige functionarissen in het zonnetje te zetten en zij zakte af tot een vulgair scheldblaadje. De arme hoofdredacteur kreeg bij gelegenheid van zijn zoveelste persdelict zelfs een jaar gevangenisstraf en het blad, na de Irian-crisis omgedoopt in Nusantara en verder in het Indonesisch verschij nend is sedert verboden en van de aardbodem verdwenen. Voor mij bleek tenslotte het vertrek uit mijn geliefd tweede vaderland a blessing in disguise. Immers, was ik in december 1957 nog aanwezig geweest, dan was ik Nieuwsgier toch kwijtge raakt als gevolg van de besluiten die de Indonesische regering nam om druk uit te oefenen op Nederland met be trekking tot Irian. Een groot geluk bij een ongeluk. In zijn oorspronkelijk vorm, een Ne derlands blad gericht op alle mogelijk heden van samenwerking tussen de jonge republiek en de oude heersers heeft Nieuwsgier 12 jaar bestaan en naar vermogen bijgedragen aan een goede verstandhouding. Er zou een dieptepunt komen alvorens de weg naar een betere verstandhouding weer kon worden ingeslagen. Dat het stre ven van Nieuwsgier ook waardering vond in Indonesische kring bleek mij 15 jaar naar mijn vertrek. Bij een be zoek aan Indonesië in 1971 bleken vele oude vrienden, zowel politici als col lega's mij niet vergeten. Zij hebben mij ontvangen als een prins. JHR. 0-y\Ci In de rustige nederlandse aan de hoogvlakte-carretera Coin-Malaga, door omstandighe den tegen aantrekkelijke prijs te koop een perceel grond, groot 730 m2, met vruchtbomen, onder volledige Escritura-Publics; er mag gebouwd worden. Brieven onder nr. 2684 bureau van dit blad. Telefoon 080-55 29 48. Ik ben het volkomen eens met hetgeen de Heer Dick de Boer heeft betoogd (T.T. no. 22) en sta lijnrecht tegenover het door U ingenomen standpunt. Dit temeer, omdat U hier uitspraken aan haalt van een der meest reactionaire figuren uit onze nederlandse samen leving. Die z.g.n. Volks-(sic) partij voor Vrij heid en Democratie, moest zich als ze wat meer fatsoen had, beter de partij noemen van de Volks-Vijandige Dema gogen! Dat zou eerlijker zijn. Ik heb de tijd hier nog meegemaakt, dat de grote heren met hun onderge schikten maar konden doen wat in hun hebzuchtig hoofd opkwam en ik ben met een, gelukkig steeds groeiende groep, van oordeel dat de regering zoals we die thans hebben, althans een poging doet de onderlinge ver houdingen wat te nivelleren. Dat je als belasting-betaler mee be taalt aan doelstellingen waar je per soonlijk niets voor voelt, is niet ab normaal. Ik, die hier de geldsmijterij in de buurt (Soesterberg) al jaren heb kunnen constateren, heb dit te aanvaarden, zolang het stelsel waar onder we hier nog zitten, niet grondig gewijzigd wordt. Ik zal het niet meer beleven (ben van 1893), maar, dat we de goede kant uitgaan, daar ben ik van overtuigd. Ik heb in andere reakties van U wel gemerkt dat U niet bepaald tot de meest progressieven behoort en U schrijft wel eens dingen, waarvan ik dan bij mijzelf denk: waarom verdwijnt Mevr. Ducelle niet zo gauw mogelijk uit dit r.tland. Mede, dank zij de voortreffelijke so ciale weten, waarvan Haya en con sorten niets liever zouden willen, dan ze zo spoedig mogelijk afschaffen, beleef ik gelukkig een onbezorgde oude dag. Ik hoop dat U mijn reactie in de vol- qende T.T. niet zult doodzwijgen. K. Jansen. Oud-K.P.M.-er Het enige dat ik in mijn (zeer aanvecht baar natuurlijk) relaas vergat te mel den: ik ben géén VVD-ster, noch lid of voorvechtster van welke partij ook. Ik ben voor alles wat met gezond ver stand, menselijkheid en een zuiver ge weten wordt gedaan, voorgeschreven of gesproken. Dat U meteen bovenop mijn vermeend VVD-schap springt, heeft mij zeer vermaakt. Maar dat had ik met mijn klompen kunnen aan voelen! Wat U tegen bepaalde hoge heren heeft, is uw zaak, ook dat u met een gerust gevoel uw belastingcenten aan de goede zaken geeft. Hoewel ik (en velen met mij) gehoopt hadden dat er ook nog wat over zou schieten voor het voldoen van een schuld aan KNIL- mensen. Onder anderen. Als U - O, mijn hemel, daar ga ik weer - de kranten eens naslaat van de afge lopen weken, dan zult U zien dat het ach en wee over de milliardenschuld niet van de lucht is, met als laatste kreet de sociale-lasten-strop die wer kelijk letterlijk alles en iedereen de strop omdoet. In feite ben ik dus een bezorgd vaderlander en een goede burgeres die het heel goed meent met dit r.tland, zoals U zelf zo puntig op merkt. Ik heb altijd gemeend dat ik met mijn eeuwige protesten (tegen teveel var kens, teveel milieu-vervuiling, teveel subsidie) aardig op weg was naar pro gressiviteit. Als U echter nivellering beschouwt als progressiviteit (vooruit gang) dan heeft U het toch lekker mis, want er zijn bepaalde niveaux waar ik (Tong-Tong) werkelijk niet toe zouden willen afdalen. Voor alle subsidie in de wereld niet! L.D. P,S. Wees ervan overtuigd mijnheer Jansen, uw oude dag is onbezorgder dan de mijne ooit zal zijn! "Hartelijk dank voor de toezending van het nummer waarin opgenomen mijn verzoek om de tekst van het (school) gedicht "Lief Indië" (T.T. no. 22.) Ik heb reeds verscheidene leuke reacties mogen ontvangen, en Uw overtuiging dat ik binnen een week in het bezit zou zijn van de zo vurig gewenste tekst is dan ook volkomen gerechtvaardigd en uitgekomen! Alle schrijvers kunnen rekenen op een persoonlijke beantwoording, maar ge zien het aantal moet ik wel om enige clementie en geduld verzoeken! Rest mij nog U voor het opnemen van mijn verzoek in Tong Tong nogmaals mijn oprechte dank te betuigen W. J. Straver Dank zij Uw Tong-Tong-advertentie ben ik direct na 't verschijnen van 't blad met mijn oude schoolvriendin in con tact gekomen, na 25 jaar niets m®e'' van haar gehoord te hebben. Ik heb ook van Tong Tong lezers hulp gehad, die meenden te weten, waar ze woon de. Maar als klap op de vuurpijl kreeg ik rechtstreeks contact met haarzelf. Alle lof voor Uw blaadje Tong-Tong en ik zou ieder Indisch gezin aan willen raden abonnee van Tong-Tong te wor den. Zo vormen wij weer een hechte band. Mevr. Th. Gerrits-Bloos Tegelen. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. 7

Tong Tong | 1975 | | pagina 7