9 ken en geweld voorbij donderde en we verbaasden ons dat 't stationnetje nog overeind stond na zo'n adembenemen de passage. Tot onze opperste belangstelling weer eens op wat anders gericht was, zoals eens op de hemel boven Soekaboemi, waarin ronkend een KNILM-Fokker ver scheen. Voor het eerst zagen we een vliegtuig. De blauwe Fokker begon bochtjes te draaien en plots warrelde een wolk weet-ik-veel-wat uit het toe stel. Het bleken kleurige parachuutjes te zijn, honderden, waaraan pakjes Mac Gillavry (of waren het Mascot's) bun gelden. En de jeugd van Soekaboemi, wij incluis, holde langs de wegen, tui nen in en uit; klom in bomen en raakte verstrikt in kloppartijen. Want niemand gunde iemand anders die hemelse souvenirs. Door dit landschap, inclusief sawahdijkjes met vrolijke bèbèks (Awas, anders keplèsèt vruchtentuinen, klapperbomen en vriendelijke kampongs - Priangan, God's Very Own Country - zwierven wij straatslijpertjes van Soekaboemi en haalden er kattekwaad uit, soms van een hele grote kat. Eeuwig waren daar de machtige wachters Pangerango en Gedé en de berggeesten aan schouwden met een glimlach ons gedonderjaag. Het leven was goed, op Soekaboemi. Aloon aangekomen, waar het dreigend z'n muil opensperde tegen iedere pas sant die hem te na kwam, In alle tumult op z'n voorerf miste Wim van Damme niet direct z'n huisdier maar kreeg al gauw het opstootje op de Aloon Aloon in de gaten en begreep. Hij holde er heen (voordat een of andere politie- oppas aan het schieten zou kunnen gaan) en wist zijn troetelkind de mond te snoeren, met de handdoek die ge lukkig nog steeds om z"n nek hing. De Postweg intussen zag zwart van de mensen, die vol ontzag en eerbiedi ge bewondering uiteenweken voor Tar- zan die z'n beest huistoe zeulde. Jaja, Soekaboemi was zo'n stil en saai stad je zeiden ze. Ja, Soekaboeaja. Als deze rel de voorpagina's van de Soekaboe- mische kranten niet haalde, dan weet ik 't niet. Over kranten gesproken: voor de statistici onder U wil ik nog enkele gegevens over onze kranten noteren. SOEKABOEMIPOST, nieuws- en ad vertentieblad voor de Preanger en Om streken. Agent van Aneta voor Soeka boemi en Omstreken. Verschijnt elke Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. A- bonnementsprijs 2,per kwartaal. Redactie, administratie en uitgeefster: Soekaboemische Snelpersdrukkerij, te lefoon No. 40, Soekaboemi. Directeur eigenaar Ch. S. Zecha. HET NIEUWSBLAD VOOR WEST-PRE- ANGER. Verschijndaqen: Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Abonnement voor nieuwsblad en handelsblad 0,50 per maand. Drukkerij Insulinde, tele foon 113, Soekaboemi. Uitgever W. Berretty. JAVA POST, EEN NEUTRAAL WEEK BLAD. Verschijnt elke Donderdag. A- bonnementsprijs 3,per kwartaal. Redactie en administratie N.V. Soeka- boemisch Administratie Kantoor, Grote Postweg, telefoon 368. Uitgeefster Drukkerij Patria, Selabatoeweg 7, tele foon nummer 26. Directeur J. N. Ren- sen. Zo, dat weet U dan ook weer, ook hoe ze er uit zagen. Onze zwerftochten door Soekaboemi brachten ons ook vaak bij het station, waar we dan op het muurtje bij de overweg klauterden, als daar één van die prachtige berglocomotieven op de draaischijf werd gekeerd. Dan liepen daar twee stoere rangeerders achter de bomen en duwden de schijf rond. We bewonderden de kerels om hun ge weldige kracht. Zo'n locomotief woog in onze gedachten minstens "een paar miljoen ton". Wisten wij veel. Andere keren snuffelden we rond op het per ron, met onze neus bovenop de kleine locomotiefjes van de locaaltreintjes, of we zagen ademloos toe hoe een snel trein in een orgie van stoom, stofwol- Herinnert U zich de drie plaatselijke nieuws blaadjes van Soekaboemi? De Java-Post was bovendien het sportblad. Een hoogst enkele keer veranderde de vriendelijke wereld van Soekaboemi en toonde een boosaardig en dreigend karakter. Dan nam je meer met je ge voel dan met je gehoor een ver verwij derd gebulder waar, dat diep uit de aarde kwam. En het was alsof je hart in je keel sprong. Kennismaking met de angst om de onheilspellende drei ging in het schudden en beven van de wereld om je heen. De lampen zwaai den en kasten schoven stotterend over de plavuizen Onze gedèkhuizen kraak ten en steunden op hun fundamenten en soms kletterden dakpannen omlaag. Overal hoorde je de alarmkreet "lin- doe" en iedereen holde naar buiten. Achter ons erf viel een torenhoge klap perboom met dreunend geweld over een kampong en verpletterde een hele rij huizen, waaruit de bewoners geluk kig al gevlucht waren. Bij mijn weten zijn er op Soekaboemi nooit ernstige ongelukken gebeurd tijdens aardbevin gen en de kamponghuisjes stonden een week later weer keurig overeind, leder een hielp iedereen. Het eind van de twintiger jaren kon op Soekaboemi met recht de "roaring twenties" genoemd worden. De sta tionschef, de heer Padberg, woonde met zijn gezin in de dienstwoning aan de Plaboeanweg, direct over de spoor baan aan de linkerkant. Op een avond werd huize Padberg van alle zijden overvallen door een bende rampok- kers. Vader Padberg was op dat ogen blik thuis en wist, geholpen door het personeel en zijn zoons op het nip pertje alle deuren en ramen te sluiten en te blokkeren met de palang pin- toe's. Daarna voorzag hij zijn oudste zoons en zichzelf van (jacht?) geweren en betrok de stellingen. Er zouden de nodige schoten gevallen zijn en de gealarmeerde veldpolitie moet een eind aan de slag op de Plaboeanweg heb ben gemaakt. De rampokkers die zich ongetwijfeld een hoedje schrokken van de warme ontvangst ontkwamen of werden g.egrepen en aan de pendjara op de Spoorlaan afgeleverd. lees verder volgende pag., 1e kol. onderaan

Tong Tong | 1975 | | pagina 9