BOEKBESPREKING KONFRONTASI NIEUWE UITGAVEN KIMM Indische spekkoek /ïy/eje/e; 10 Ofschoon het niet de eerste "Konfron- tasi" was, is toch het tussen een diplomatieke breuk en volle oorlog zwevende conflict tussen Indonesië en Maleisië het meest bekend onder die naam. Zoals men weet, verzette Indo nesië zich in het jaar 1963 heftig tegen de stichting van de buurstaat, na aan vankelijk de geboorte van Maleisië althans met de mond te hebben toe gejuicht. Maar dat was nog in de tijd, dat Indonesië een andere "konfrontasi" uitvocht, namelijk die met Nederland over West Irian en het dus bijzonder onverstandig zou zijn geweest tegelij kertijd een tweede front tegenover de nog altijd machtige wereld van het Britse gemeenebest te openen. Over die tweede confrontatie nu heeft J.A.C. Mackie, Research director van het Centre of Southeast Asian studies van de Monash universiteit in Melbourne een boek het licht doen zien. Het is verschenen bij de Oxford University Press voor het Australian Institute of International Affairs. Het is een lijvig deel (368 pag.) De eschrijver beperkt zich niet tot hetgeen zich in de jaren 1963-1966 afspeelde maar grijpt terug tot in het ver verle den bij zijn beschrijving van de relaties tussen de twee broedervolkeren. Im mers Indonesiërs en Maleisiërs zijn bloedbroeders. Van de geschiedschrij ver mag men verlangen dat hij, ook waar wezenlijke objectiviteit niet kan worden verlangd, te goeder trouw naar waarheid zijn bevindingen weergeeft. Welnu, de schrijver, wiens sympathie onmiskenbaar naar de Maleisiërs (en op de achtergrond de Britten) uitgaat geeft nochtans de gebeurtenissen en het beleid in Indonesië met scrupu leuze zorgvuldigheid weer. Hij neemt zelfs Soekarno, die algemeen be schouwd wordt en werd als de boze geest achter het geharrewar in be scherming door het volle licht te wer pen op zijn positie tussen de PKI en het leger vóór de dramatische ont wikkelingen van eind 1965, toen de uiterst labiele balans eindelijk door sloeg, het leger aan de macht kwam en de PKI Soekarno in haar val mee sleurde, daarmee tegelijk een eind makende aan de confrontatie, al duurde het nog bijna een jaar voor de goede relaties tussen de buren volledig en formeel waren hersteld. Voor wie de uiterlijke gebeurtenissen op de voet heeft gevolgd - maar vanuit Nederland was zelfs dat wel zeer moei lijk! - zal in dit boek weinig opzienba rend nieuws aantreffen, maar het is voor zover wij weten de eerste publi catie die met grote diepgang de ont wikkelingen in dat deel van de wereld, dat ons zo nauw aan het hart ligt naast elkaar zet en hun onderling verband belicht. De schrijver beschikt boven dien over het vermogen in klare taal zijn analyse te doen overkomen. Een belangrijk boek, omdat het de gebeur tenissen in een kritieke periode van de geschiedenis van Indonesië - en uiteraard ook van Maleisië - systema tisch beschrijft, en de vaak op een afstand onbegrijpelijke en verwarrende feiten tot een verstaanbaar geheel sa menvoegt. Daarom voor ieder die be langstelt in de geschiedenis van Indo nesië een belangrijk boek. JHR. Van de Uitgeverij Servire in Wasse naar ontvingen wij een zestal nieuwe uitgaven, alle op het gebied van het geestelijk leven, die wij met genoegen aankondigen. Daar zijn dan allereerst twee boeken met wereldfaam: C. G. Jung's "Von den Wurzeln des Be- wustseins", door dr. Elisabeth Camer- ling vertaald onder de Nederlandse titel "Archtypen" met als ondertitel "Over menselijke drijfveren, reacties en religieuze belevingen". Voorts Rudolf Steiner's "Die Philosophie der Frei- heit", onder de titel Filosofie der Vrij heid vertaald door E. Los-Wierixks. Of schoon deze "Grondtrekken van een moderne wereldbeschouwing", even als trouwens Jung's boek al van voor de lie wereldoorlog dateren zijn deze beide boeken nog steeds de kennis neming meer dan waard. Beide boeken zijn herdrukken. Een tweede druk van een boekje, dat eveneens vele jaren geleden verscheen is een in verband met de ontwikkeling van de kennis betreffende het oude Griekenland aangevulde schets over Homerus van de hand van dr. K. Sprey. Stort f 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020- 72 84 61 KIMM staat ook op de Pasar Malam TE ZWOLLE. Weer verkrijgbaar: "Brieven van Pa van der Steur" 5,porto f 1,30 "De schoonste triomf van een Indo-detective" door Ucee f 6,90 inclusief porto. Voor allen, die tot de wortels van onze westerse cultuur willen trachten door te dringen een instructief essay. Joost A.M. Meerloo dient zich aan als "een psycholoog op het oorlogspad" in zijn autobiografische verzameling schetsen onder de titel "Een mond vol spijkers". De titel is ontleend aan de werkwijze van een schoenmaker bij wie de schrijver in zijn jonge jaren vaak te gast was en met wie hij dan duo's op de te verzolen schoenen uit voerde met de schoenmakershamer. Maar de jongen Meerloo had géén en de echte schoenmaker wél spijkers in de mond, die hij er telkens uitviste wanneer hij de zool aan de schoen spijkerde. Op deze uitgave komen wij nader terug. Tenslotte verschenen in de Soefi reeks twee deeltjes van Inayat Khan, namelijk deel IV-2: Verruiming van bewustzijn en VI-2, De mens, meester van zijn lot. Khan was een groot Soefi-mysticus. Ook deze boekjes zijn herdrukken. J.H.R. "Waarom moeten ze ons nou zo treiteren!"

Tong Tong | 1975 | | pagina 10