Herinneringen aan ons voormalig Nederlands Oost-lndië vóór, tijdens en na de tweede wereldoorlog. I. Een groepsfoto van docenten van de Politieschool in Soekaboemi uit omstreeks de jaren 1930-'40. Op de eerste rij zittend 2e v. links de Heer Steinmetz, staande 5e v. links De Heer J. van Brakel. Deze tijd, zo ongeveer 30 j. na het einde van wereldoorlog II ook de met bijzondere belangstelling - om méér dan éen reden - gevolgde artikelen in "TONG TONG" en tenslotte de overweging, dat de publicaties over het voorm. N.O.I. tijdens de jaren 1941 - 1945 toch wel enige aanvulling verdienen, zijn voor mij aanleiding om het een en ander te memoreren, zoals in hoofde dezes vermeld, overigens hopende, dat T.T. mijn - beknopt en objectief - verhaal geschikt voor opname acht. Het zal bestaan uit drie delen. Vóór de tweede wereldoorlog. Over Oost- en Midden-Java schreef ik al eens iets in het sportieve vlak. Mede geinspireerd door de "historische en geografische artikelen" van de heer Knaud over Soekaboemi, nu mijner zijds een poging om ook in herinnering te brengen de tijd van de "Politie school" daar ter plaatse, waaraan on getwijfeld velen met genoegen terug denken. Deze opleidingsschool was énig in het voorm. N.O.I. en had ook om de vorming en organisatie van het algemeen politiekorps véél meer dan alleen locale betekenis. Velen hebben daar meegemaakt en hun ervaringen beleefd onder de hcvp Feuerstein en zijn medewerkers-lera ren. De wat stugge, maar zéér be kwame heer Schwartz, docerende in de Javaanse en Maleise talen en geo grafie, van wie ook bekend was zijn bijzondere interesse voor eigenlijk al les in N.O.I. op zijn gebied (o.a. ook voor een Balinees woordenboek) eiste véél van zijn leerlingen in woord en geschrift. Liefst méér tijd en studie dan voor de andere vakken: staats- en rechtsweten schappen, speurkunst, gezondheidsleer - voor laatstbedoelde docent zéér "close up" in alle ellende toegelicht in het plaatselijke ziekenhuis! - licha melijke opvoeding (sabelschermen, jiu jitsu; dit laatste werd matig geappre cieerd - de harde mat I) exercitie, mo tortechniek enz. Men herinnert zich zeker ook de heren Dekker, Smith, Van Haarlem, Krieger, Sibbelee e.a. - Krie- ger, die vaak tegen de adsp.cvp op merkte: "ach, jullie staan straks weer boven mij" (hij was hoofdinsp. van pol.), maar ons toch goed bijbracht, dat het co. "linksomkeert" niet bestaat; hij was "a good sport". En Sibbelee, die zo nu en dan een demonstratie gaf op zijn (oude) "Indian-met-zijspan", hetgeen toch niemand zó aandurfde. De heer Schwartz werd destijds op gevolgd door de heer Bosch. En al-in- al heeft het menig zweetdruppeltje ge kost. Sportief heeft de "Politieschool" ook goede prestaties geleverd: in de jaren 1926-1929 had het een "gerenom meerd" voetbal-elftal, dat jarenlang kampioen van de "Soekaboemische Voetbal Bond" is geweest. In dat elftal hebben steeds spelers uit alle politie- rangen enthousiast en sportief om de goals gestreden. Wie herinnert zich niet de wedstrijden o.a. tegen de "Planters v.v." en tegen het volledig- Indonesische "Halimoen" - elftal van de C O. - administrateur Crone. En dan die éne wedstrijd van het P.S.-elftal tegen de "Miss Riboet-XI"; dit elftal van de in die jaren zéér - en terecht! geroemde Miss Riboet, een befaamde Indon. cabarettière, die overal en altijd weer op Java volle zalen trok; in Ba tavia en elders werd evenzeer belang stelling betoond van de zijde der au toriteiten (met lage autonummers en uiteraard altijd op de eerste rijen in haar theater gezeten!). Hulde van Miss Riboet Haar voorstellingen waren apart, zeer verzorgd en all round Het P.S.-elftal, dat ook in 1928 kam pioen van de S.V.B. was geworden kreeg na de wedstrijd, die - als ik me niet vergis - met T - 0 gewonnen werd, vrij-kaartjes voor de avond-voorstelling, waarvan uiteraard gaarne gebruik ge maakt werd. Wij moesten in de pauze, na een kostelijk eerste-gedeelte - op het toneel komen voor een "hulde" (een fraaie krans die Miss Riboet ons wilde brengen voor de prettige en sportieve wedstrijd van die middag. Even hierbij pro memorie: ik besloot haar ten aanhore van de stampvolle zaal, met zéér enthousiast klappend publiek, in het Engels te bedanken (after all had zij al enkele bekende liedjes verdienstelijk in die taal ge bracht). Haar reactie, na de omgehan gen krans, was frappant: "Ah, toean bitjara melajoe sadja"Tableau en donderend applaus Soekaboemi had uiteraard ook een sociëteit en "Soekamanah" was de door velen gaarne gefrequenteerde ge legenheid voor borrel, biljard, een dans je of zó maar voor de gezelligheid. De stemming was er altijd opperbest. Op de tennisbanen vóór deze soos werd o.m. door Van Krieken een goede partij gespeeld en in de watersport was Soeters de primus. Salabintana en het zwembad van hotel "Selabatoe" werden vaak bezocht. De klas-oudste van mijn jaar was Buys, ex-vliegenier, bijgenaamd de "Bolle", de man met het fotografisch geheugen was Tacoma; dit kwam vooral ook tot uiting als de heer Schwartz in de toch al wat gespannen sfeer tijdens zijn lessen vragen stelde buiten zijn directe leerstof; deze docent zou nu een pracht quiz-master zijn Vriendschap en gastvrijheid hebben wij volop genoten van vele zijden: de fam. Snor, de notarisfam. Schotel en ook van B.B. en Gemeente-zijde. Het was, dacht ik, voor allen toch een tijd, die nog vele prettige herinneringen oproept! Ik heb er slechts een greep uit gedaan. Er is een Oranje-devies: "men behoeft niet te hopen om iets te ondernemen, noch te slagen om te volharden", treffend voor velen, die de "Politieschool" hebben doorlopen, en hun carrière-top hebben bereikt. En zij, die ongetwijfeld de moeilijkste jaren hebben overleefd, zullen dankbaar zijn NU - zoals ik - te kunnen terugdenken aan Soekaboemi-tempo-doeloe Ik wil die vreugde genieten EN délen, want vreugde is als een tweeling ge boren J.K.H.B. Goed beschouwd is een slordige huisvrouw een huis vrouw die geen tijd en zin kan opbrengen dagelijks de rommel van andere huisgenoten op te ruimen. 12

Tong Tong | 1975 | | pagina 12