Wie tegen wie? Gentong tegen Gendi! Met NECTAR- essence Als de heren Gentong en Gendi hun gevoelens niet konden beheersen tot ze van het schoolterrein af waren, dan konden ze er zeker van zijn dat ze binnen de kortst mogelijke tijd werden gescheiden door een aangesnelde on derwijzer. "Zijn jullie gek geworden!" En als het een pientere man was, dan voegde hij er nog aan toe: als je persé moet vechten, doe dat dan ergens anders en niet hier!" Want ie dereen kon op z'n vingers natellen dat zo'n hoog oplaaiende vlam niet zo maar kon worden uitgeblazen. Neen, dit vuurtje moest even uitloeien. Toch kon ik - jong als ik was - soms wel zien of een vechtpartij echt was, een gezonde uitlaat van langopgekrop- te ergernis, belediging of pesterij, of dat er sprake was van "show off", machtsvertoon, laten zien dat je durft tegen een iets grotere, iets sterkere of zomaar een blaaskaak. Er was geen televisie waarop iedere avond voor je geknokt werd, je moest het leven-met- geweld zelf experimenteren. Mensen zijn nu eenmaal, anders dan andere levende wezens in de natuur, agressief en destructief. Dat is een groot voor recht, vinden we, de voorbeelden liggen voor het opscheppen! Tot deze "Gentong tegen Gendi" pie- keran kwam ik na het ontvangen van enkele brieven, reacties op het door mij - volkomen te goeder trouw - inge nomen standpunt over subsidie, (TT no 22). Overigens ook weer even te goe der trouw (neem ik aan) te berde ge bracht door een lezer. En ineens is het een "wie tegen wie" en staat er een kring van omstanders; vóór Gentong en tegen Gendi en vóór Gendi en tegen Gentong. Ik heb de brieven, de twee partijen, op twee stapeltjes gelegd om wat over zicht te krijgen. Maar dat is me niet gelukt, want ineens zijn er allerlei tot nog toe verborgen aspecten naar vo ren gekomen, waarvan geen haar op mijn hoofd dacht, dat ze bestonden. We leven in zo'n gecompliceerde maat schappij lieve mensen, zo eenvoudig is niets op te lossen. Het lijkt veel op een enorme kapstok met tientallen ha ken. Elke haak is een groepering, een politieke partij. Je hoeft maar even per ongeluk je arm omhoog te brengen of je haakt al vast. Je probeert die arm te bevrijden en hupsakee! zit je vast aan een andere haak. Het kan niet missen. Zo lang zitten we in dit land nu al intens te leven, dat we van de weerom stuit ook al hakerig beginnen te wor den. Te erg, ik dacht heus dat we met Tong Tong, met onze - af en toe - meningsverschillen, buiten het schooi ert stonden! Ik kan best tegen een fikse scheld brief of meterslange tirade. Als het U oplucht schrijf maar. Als het U nog beter oplucht wil ik wel terugschrijven ook. Maar eist U geen plaatsruimte in ons tijdschrift voor zulke persoonlijk gerichte aantijgingen. Als de aanval gericht is tegen een standpunt of een onderwerp van algemene belangstel ling, accoord, maar anders: "ga dan ergens anders vechten!" Ook Tjalie heeft zijn portie kwaaie soerats gehad, geen redacteur, journa list ontkomt er aan. Daarom weet ik dat hij nu, onzichtbaar, met me mee lacht om die vergelijking van Gentong en Gendi. Want we moeten niet ver geten: gentong en gendih zijn maar holle vaten en een flinke dreun óver en weer en de hele mikmak ligt in scherven. En dan kan je nauwelijks meer onderscheiden, wie tegen wie! L.D. (Vervolg: "Kustverlichting in Indië") tijdje op de werkplaatsen gewerkt te hebben werd je gestationeerd op het eiland Nongka bij Bnka. Op klein Nong- ka had je de klapper- en pepertuinen van de Hr. de Vrede. Tegen de tijd van je aflossing werd klapperolie gemaakt voor de werk plaats in Batavia. Je werkte dan weer voor een tijdje in de werkplaats. Dan kreeg je Poeloe Seroetoe als standplaats. Elke och tend ging ik met één van de lichtwach- ters met de prauw vissen voor bij voeding.Van een gedeelte van de vangst werd dendeng gemaakt. Vaak kregen wij bezoek van de vissers van Karimata, die verse en gezouten tengiri kwamen verkopen of ruilen voor andere levensmiddelen. Van P. Seroe toe weer terug naar de werkplaats. Dan kwam je bij de Gouv. Motordienst op Priok, waar Donehes (Tjihing), Pe de Rozario en nog anderen werkten. Daar werden de motorboten gerepa reerd. We hadden eerst de Brooks- motoren; later werden sommige moto ren vervangen door de Junckers mo toren. Waren de boten klaar, dan ging men proefvaren en de snelheid opnemen in de haven van Priok tot voorbij Zand- voort. Heb nog een reis gemaakt vanuit Soe- rabaia met de Hfd.Opz. daar (naam ver geten) met de Castor naar Den Briel bij Makassar. Later ben ik overgeplaatst naar Pon- tianak bij Slibarbeid onder wijlen Wim Kaligis, op de Hoofd-lnspectie de Goe de (gewezen K.P.M.'er Merkus.) Ha venmeesters waren in mijn tijd de hr. Adriaanse en Thijsen. Je ging voor een week krabben in de Kapoeasgeul. We hadden ook nog kleine schepen, waaronder de Kapoeas, en andere. Wanneer je binnen was, dan werkte je in het droogdok. De baas daar werd Katja Mata genoemd, vanwege zijn bril. Ook maakten wij reizen om de verlichte bakens van gas te voorzien enz. en ook bakens te plaatsen. Later weer terug naar Batavia en tijdens de malaise ontslagen. In T.T. nummer 21 schrijft Wim van Kriegenberg dat Soerabaia een blauw- gasfabriek heeft. Hij vergeet dat er ook nog een blauwgasfabriek in Pa- lembang bij Boom Baroe naast een kleine kali is. Ban van Maarseveen OEDSPONBERD Zilveren Medaille Den Haag 1885 Luik 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 maakt U voordelig Uw ROZENSTROOP, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren Nu ook Nectar kleurstoffen Vraag gratis receptenboekje bij Uw Toko, drogist of Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence, Wagenstraat 129, Den Haag. Handig keukenbijltje om te radjang-radjang. En desnoods ook nog kaas mee te snijden. f 5,- Ineens moest ik van de week aan dit antwoord rijmpje denken en ik zag het weer voor me. Na schooltijd. Alle kinderen rennen één richting uit, een vriendin netje rukt me aan een arm mee: "Ajo kijken, ze gaan vechten!" "Wie tegen wie?" "Gentong tegen Gendi!" Met andere woorden: weet ik veel, het gaat om de actie, niet om het waarom, waarvoor, dat was de zaak van de vechtende partijen. 13

Tong Tong | 1975 | | pagina 13