Korfbal in "Oud-lndië" dat gewrocht werd, door roemruchte "Hokosai" (39.) Ach, neo-nonfiguratieve, met dat gespètter op je doek voor de "Pring-totoel" (40) is dat allemaal oude koek. Logisch, weet U reeds lang, WIE of WAT ik ben iets wat ik kan verwachten van een clever man. Maar waarom de schrijver mij zo verheft op rijm, is voor U zeker nog een groot geheim. Dit zal hij in zijn laatste zinnen gaan verklappen, opdat Gij het WAAROM zult weten en snappen. En nu lezer, Sèwoe-lepat-njoehoen- ngapoero (41.) Ter ere van deze wonderlijke plant doe ik dit nu gaarne in de taal van ons geboorteland. Zodat het thans gaat klinken en rijmen Olèh karèna "tempat-kelahiran-ku jah ini satu "Gedoeng-ketjil" djuga di-buat dari "Bambu" (42) 1. broer. 2. een twee drie. 3. kalm aan, niet haasten. 4. tegen het schietobject aan. 5. paniekerig. 6. duim eer. 7. door zetten. 8. zwaar gepieker. 9. op mijn erewoord. 10. onzin. 11. bromtol. 12. raadsel. 13. suikerriet. 14. geheel dicht. 15. kampongnaam. 16. rivier. 17. rivier naam nabij Djokja. 18.overstroming. 19. bamboevlot. 20.brandhout. 21. zitbank van bamboe. 22. persoonsnaam. (Jav.) 23. fluit, kleinste bamboesoort. 24. oor. 25. nieuwjaar. 26. gaskanon van bam-, boe. 27. dikke bamboesoort. 28. fees tenkabaai. 29. kleine discuswielen. 30. wereldbezem. 31. Sultans-paleis. 32. kleine tong-tong van bamboe. 33. pa trouille-man. 34. open je ogen. 35. palm" wijn-venter. 36. muziekinstrument van bamboe. 37. Javaanse trom. 38. stok paard van gevlochten bamboe. 39. be roemde Japanse schilder. 40 bruin ge vlekte gele bamboesoort. 41 vergeving voor mijn duizend fouten. 42. omdat mijn geboortehuisje ook van bamboe was gebouwd. Met genoegen las ik het een en ander over de korfbalclub "E.D.O." in Soe- rabaia (met foto in T.T. van 1 mei jl.). Ik wil hierop nog wel even nader in gaan, voor zover ik het mij nog her inner, want after all is het al weer zo'n 50 j. geleden en zij, die op de foto staan, zijn óók zoveel ouder ge worden en misschien zijn er. wel, die het niet meer kunnen na-vertellen Het was de "Soerabaiasche Korfbal Club" (S.K.C.) die de start omstreeks 1922 gaf tot een daarna zéér geani meerde beoefening van de korfbal sport, aanvankelijk in de Krokodillen stad, later in Oost-Java. Verscheidene clubs volgden uit middelbare scholen en ook Chinese kringen. Maar "S.K.C." was toen, zeker tot 1925 - mijn vertrek naar Malang, daarna West-Java en Midden-Java - ongeslagen kampioen, dank zij o.a. de "Molendijkjes" (ex- Fluks, Leiden), Van Poppelen (ex- D.V.D.I., Amsterdam), even ook Van Koesveld (ex-D.T.V.I., Amsterdam en Nederlands 12-tal) en ondergetekende (ex-D.D.V.I., Amsterdam), allen, dacht ik, in de jaren vóór 1920, spelers van het Amsterdams 12-tal. Andere spelers van "S.K.C." waren o.m. de "Schalligs", De Haan (H.B.S.- er), de "Van Liers". Er werden - be halve in competitie verband - ook Pasar Malam-wedstrijden gehouden en daarvoor is toen een sterk 12-tal uit Semarang - onder aanvoering van Van Zimmeren - overgekomen, waarvan het Soerabaiaasch 12-tal maar op het nippertje met 1 - 0 won. In de Pers ("De Indische Courant" en het "Soe rabaiaasch Handelsblad") werd veel aandacht geschonken aan de korfbal sport en dat stimuleerde uiteraard ook. "S.K.C." was in die jaren zeer succes vol. Het duurde niet lang, of op instigatie van "S.K.C." werd overgegaan tot de oprichting van de Oost-Java Korfbal Bond (O.J.K.B.). En dan wil ik toch ook graag memoreren, dat zo omstreeks 1930 ook Semarang (Go Ahead, M.O.T., S.V.V." e.a.) van zich deed spreken: de Semarangse Korfbal Bond werd opgericht, met een tiental clubs! In de competitie werd enige jaren "Go Ahead" kampioen. In "35 jaren Rood- broek", het jubileumnummer van het G.A.-clubblad uitgegeven ter ere van het zevende lustrum van deze sportief- veelzijdige vereniging (voetbal, korfbal, hockey, athletiek), kan men nog veel - op heel prettige wijze "opgediend" - daaromtrent terugvinden. En onderge tekende blikt, ongetwijfeld met vele andere speelsters en spelers, met heel véél plezier naar die tijd terug. Het eerste korfbalteam van G.A. bestond toen uit: de speelsters R. Burtner, N. Beeshold, T. Hoekstra, Z. Akkerman, J. Poth en Z. Tupang en de spelers P. Scheepers, P. Elzinga, W. van Waar denburg, Souissa, Gerrits en onder getekende. Niet onvermeld - uit wat latere tijd - mag blijven Bea Harten, een all round G.A.-lid. zoals trouwens ook haar ouders en broers. Batavia en Bandoeng waren al vóór- gegaan en de clubs Hercules, PAMS, B.V.C. e.a. deden sportief-sterk van zich spreken. Er werd, gestimuleerd door vele vooraanstaande spelers, ten slotte de "Nederlands Indische Korf bal Bond" (N.I.K.B.) opgericht. Ste- denwedstrijden - in navolging van de N.l. Voetbal Bond, van welke Bond overigens vele spelers ook zéér goed korfbalden (I), - volgden, o.a. in Ban doeng; Batavia won glorieus; er werd deelgenomen door Soerabaia, Sema rang, Bandoeng, en Batavia. Houd het mij tengoede, dat ik (stellig!) minder korfballers(sters) bij name ge memoreerd heb dan zij wel verdiend hebben. Het moge bij deze herinnering- in-a-nutshell blijven. Voor mij is alles een heel prettige herinnering en LOF voor allen, die in die jaren zo intensief en met de juiste competitie-geest de korfbalsport hebben gepropageerd en gediend in de beste sportieve beteke nis! J.K.H.B. Het P.S.-XI tal van Soekaboemi in 1928. In dit kampioens-elftal speelden o.a. de adsp.c.v.p. Landmeter, van der Poel, Julianus en de schrijver van bovenstaand artikel; midden-voor met de beker Valk, ivp. en evenals de anderen sterk en toegewijd. Ook de toenmalige adsp.cvp. Noordhoorn, van Krieken en Claassen hebben veel bijgedragen aan dit succes volle kampioensteam. 15

Tong Tong | 1975 | | pagina 15