"Telgangers" J. G. YSSEL DE SCHEPPER I ALLE VERZEKERINGEN 1 De dienstplichtigen, die 6 juli 1934, voor het vervullen van hun 1e oefening bij het voormalige KNIL, in het 1e De pot (bataljon), opkwamen, waren wer kelijk "vogels van diverse pluimage". Men sprak toen van miliciens. Zij wer den ondergebracht bij de 3e compag nie. Er waren "Steurtjes", totoks en sinjo's, om de drie groepen te onder scheiden, omdat de individuen van elk van deze groeperingen meestentijds bij elkaar zaten. Je had ambachtscholieren naast MULO-nezen en HBS'ers AMS'ers. Maar ook de jongelui die blij waren dat ze Lagere School met min of meerder succes hadden kunnen bezoeken. En tot die laatste categorie behoorde de militiesoldaat Jansen. Met één of twee essen geschreven, doet er niet toe. Het was in elk geval géén Jansens. En déze Jansen was nu de "JANSEN BETOEL". Althans volgens sergeant der 1e klasse Fokkelman, zijn brigade commandant. Jansen was een geweerdragende. Dat wil zeggen dat de lange M 95, met de geweerriem aan zijn linkerschouder hangend, hem bij de exercitie danig hinderde. Want al hoorde hij niet tot de allerkleinsten van de groep, zo groot was hij ook weer niet dat de ge weerkolf tot en met zijn knie kwam. Maar wel een stuk daaronder. En juist bij de exercitie was "Jansen Betoel" een "telganger". Althans weer volgens de eerdergenoemde sergeant Fokkelman. Een telganger is een paard dat beurtelings zijn beide linker- of rechterbenen tegelijk verplaatst. En nu was Jansen helemaal niet in het bezit van 2 linker- en 2 rechterbenen, laat staan een paard. De overeenkomst bestond hierin dat hij tegelijk met het naar voren brengen van zijn linkerbeen de dito arm omhoog zwaaide en dat net zo met zijn rechterledematen deed. Tot grote ergernis van de brigadecom mandant, die al het mogelijke deed om de plichtsgetrouwe milicien bij te bren gen wat links "links" was en rechts "rechts". De groepscommandant, bri gadier Reygers, moest hem zelfs ter zijde staan en Jansen dit pas voor pas aanleren. Het ging zo: "Voorwaarts- marrrs." Aanvangend met het linker been. Jansen brengt linkervoet en lin kerarm naar voren. Staat verder als een standbeeld. De brigges trekt aan zijn linkerarm, gaat snel naar rechts van het beeld en brengt met veel te genwerking van de soldaat, diens rech terarm omhoog. En dat gaat zo door totdat de sergeant I vindt dat onze miliciën weer met de groep mag mee doen. En wel als guide de voorste soldaat die pas en richting aangeeft. Maar direct na het commando: "Voor- waarts-marrrs" was het weer mis. Ter wijl Jansen van zichzelf vond dat hij het juist zo goed deed, want hij deed pre cies hetzelfde als toen hij "privéies" had. Sergeant Fokkelman, een gezette, goedmoedige Indische jongen, van toen omstreeks 40 jaar, wist het op het laatst niet meer. En de simpele "Jan- sen-Betoel" ook niet. Die ging op het laatst links als er rechts werd ge commandeerd en rechts als het links moest zijn. En toch was een ieder, - van hoog tot laag - ervan overtuigd dat onze miliciën de bevelen en de inhoud en uitvoering kende, doch die alleen onbewust tot een puinhoop maakte. Althans in groeps- of hoger, - kortweg - sociaal verband. Behalve "Jansen-Betoel" dan; die was van de gedachte dat alléén hij het goed deed en de anderen fout. Want koos de sergeaht hem daarom niet uit om als guide voorop te lopen? Dit is een waar verhaal uit 1934. Dat zich afspeelde in het koele en schone en mooie, op 715m boven de zeespie gel gelegen stadje Bandoeng. In de residentie Preanger-Regentschappen, Alg. Assurantiebedrijf „Argo" 1 Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- j 1 laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 illll!llllllllllllllllll!lllllllllllllll!lll!ll!lllll![|lllllill!)ll!ll!!!llll!!llllllll!l!lll!illl!lllllllllllllllh<:lll!!llllllllliii op Java. Maar terwijl ik dit schrijf, bevind ik me in de Randstad van Nederland. En nü is het 1975. Het is koel. De velden zijn tussen Haarlem en Den Haag mooi door de bloembollen en het jonge groen. Maar dan houden de overeen komsten op. Bergen en schone asfalt wegen zijn er niet. Het KNIL bestaat niet meer en daarmee de miliciëns en de koloniale troepen, waarvan de een heden bestonden uit individuen, die onze kennissen, vrienden en/of bloed verwanten waren. Waar discipline in, en lange haren taboe, waren. Toch zou "Jansen Betoel" zich in deze tijd èn in dit deel van NEDERLAND gelukkig hebben gevoeld. Want hij zou dan niet de enige "Telganger" zijn ge weest. Hij had mee kunnen doen met die vele "TELGANGERS" die altijd an ders menen te moeten doen dan de rechtsorde en de regels voorschrijven. Bij rechts verkeer links rijden; op trot toirs en bruggen parkeren; te pas en te onpas demonstreren. Bewust of on bewust? Onze "JANSEN BETOEL" deed het in elk geval zonder opzet. Sergeant I Fokkelman zou echter vol komen van de wijs zijn geraakt en velen met hem. Want wat is, in deze tijd; "Links is links", wat "Rechts is rechts". De brigade marcheert toch door, ook al loopt er voorin als guide een "TELGANGER". ELS MOESSON ANAK KOMPENIE Weer verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 9,90 1,30 porto. Tong-Tong souvenirs zijn praktische, leuke cadeautjes. En ze gaan jaren lang mee! rolbandmeter/ sleutelhanger f 3,75 pennemes/sleutelhanger f 5, schroevedraaierset rolmeter/doplichter Memo-portefeuille Sleutelhanger-rolbandmeter f 3,75 POEKOELTEROESl f 3,75 f 6,50 f 5,- Gereedschap-set in zakformaat f 3,75 Pennemes- schroeve- draaier-dop- penlichter- sleutelhanger van roestvrij staal f 5, 16

Tong Tong | 1975 | | pagina 16