De Jarige DE SUKABUMI INZAMELING Ereschuld POEKOEL TEROES POT door J. H. RITMAN Met dit nummer gaat Tong Tong zijn twintigste jaargang in. "Het enige In dische blad ter wereld" heeft dus nu de volwassen leeftijd bereikt, dank zij de medewerking van duizenden uit de Indische gemeenschap, verspreid over de vier windstreken. De band van Tong Tong met zijn lezers is er éen, waarop weinig tijdschriften, al hebben zij hon derdmaal het aantal abonnees van ons blad, kunnen bogen. In die zin is Tong Tong niet alleen het enige Indische blad ter wereld, maar een uniek ver schijnsel. Kort geleden zond ons lezer J. Weites een "Ode aan Tong Tong" van zijn hand. Jammer, .makker, dat je Tjalie, Lilian en ons allen zó uitvoerig in de bloemetjes zette, dat wij uw ode niet in zijn geheel kunnen afdrukken! Wij missen daarvoor helaas de plaatsruim te. Maar we mogen uw poëtische ont boezeming wel citeren, geloven wij. Het spreekt vanzelf, dat Tjalie in dit dicht werk de grootste rol speelt, want: Eens was Tjalie hier de kang Gaf zijn krachten jaren lang Incasseerde alle slagen Moest ook alle spot verdragen Vechten voor behoud en recht Smeedde banden vast en hecht Steeds voor vriendschap en voor trouw Samen met zijn lieve vrouw Onversaagd steeds in het geweer Moe gevochten keer op keer Wist ondanks dat van geen wijken Liet zijn goede wil ook blijken Geen rancune en geen haat Met zijn hart ten rade gaat Vriend of vijand om het even Wist een ieder wat te geven In de branding als een rots Op zijn afkomst was hij trots Vocht voor erkenning van zijn bloed Onversaagd vol goeden moed Opende bij ons de ogen Raakte ons heel diep bewogen Maakte krachten in ons open Kreeg reacties dan bij hopen Hormat aan deze grote man Die zo strijden mocht en kan Vol van eerbied is mijn sembah Met mijn dank aan God en Allah Aan het slot van zijn ode schetst de schrijver wat Tong Tong voor hem betekent: Tong Tong is als een rivier Spoelt zijn water met plezier Door ravijnen, moeras en bos Zijn frisse inhoud'op ons los Brengt ons koelte laaft de dorst Voor een ieder, vriend of vorst Brengt gedachten overal heen Houdt onz' kennis op de been Ja het is een oude boom Lijkt zo traag zo lui zo loom Maar het heeft blad en het geeft zijn bloemen Vele vruchten, niet te noemen Heeft aroma, smaak en kleur Een vreemde ons vertrouwde geur Schenkt ook Toten nieuwe takken Wordt niet ingedeeld in vakken Ja het is een lafenis Zo als nu de Tong Tong is Ik wens het alle sterkte toe Wordt het strijden maar niet moe Laat altijd je tonen horen Blijft onz' zinnen mee bekoren Geeft ons warmte in dit land Overdracht van de kledingpakketten door de Heer Baso (2e v. links) aan de Gouver neur van Jakarta, de Heer Sadikin (2e v. rechts). Hierbij kunnen wij u met genoegen mededelen, dat de Sukabumi Inzame ling geheel naar wens is verlopen en met recht een succes mag worden ge noemd. Op 3 juni 1975 werden te Jakarta in to taal maar liefst 19 (ingezamelde) kle dingpakketten overgedragen door de directeur van de Scheepvaart Mij. "Sa- mudera Indonesia" de Heer S. Baso, aan de Heer Sadikin, hoofd van de Organisatie Sukabumi Aardbeving. Deze overdracht vond plaats aan boord van de M.S. Twadika, dat voor een snelle overtocht garant stond. Langs deze weg bedankt de Heer Sa dikin, mede namens de slachtoffers van de Sukabumi aardbeving, alle Ne derlanders die zich met zoveel over gave voor de actie hebben ingezet en met gulheid hebben gegeven, van har te! Natuurlijk gaat deze dankbaarheid ook uit naar het blad "Tong Tong", dat de organisatie in Nederland zo voortref felijk tot stand bracht en "last but not least" naar "Samudera Indonesia" die zorgde voor het vervoer van Amster dam naar Jakarta. Wij sturen u hierbij een foto (plus nega tief), die genomen werd tijdens de overdrachtsceremonie in de salon van de M.S. Twadika. P.T. SAMUDERA INDONESIA In "De Telegraaf" van vrijdag 27 juni lezen wij: "De Tweede Kamer is gisteren- akkoord gegaan met een initiatief wetsvoorstel van de VVD-er mr. H. E. Koning om de pensioenen van verzetsmilitairen te verbeteren. Volgens het voorstel zullen die militairen die voor 5 mei 1940 in dienst waren en in de oorlog actief aan het verzet hebben meegedaan of in een concentratiekamp heb ben gezeten over dat tijdvak ook een dubbel pensioen krijgen. Tot nu toe kregen alleen die mili tairen dubbele pensioenuitkering over de oorlogsjaren indien zij vrij willig in krijgsgevangenschap wa ren weggevoerd naar Duitsland. Door de „verzetsmilitairen" werd dit als een groot onrecht ervaren." Er zijn nog meer militairen aan wie de Nederlande regering een tot dusverre ongeloste ereschuld heeft. Komen die nu aan de beurt? Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over Juni 1975. A. Ahrens 6,—; A. L. M. Addens-v.d. Water- ring 25,J. N. A. Balgooy 25,A. Burg 10,W. Boverhof 20,H. M. Bolt 11, Mw. H. Baudoin 6,25; C. W. van Bossum 6,H. M. Carpenting Alting 16,75; J. L. Th. Coldenhoff 16,—; K. S. van Daim 7,50; J. C. M. van Dalen 6,85; H. J. J. van Dijck 6,10; Mej. J. L. Droop 25,—; Mej. I. Elink Schuur man 10,L. A. Gabrielse 10,W. E. Grashuis 25,L. C. F. de Graaff 25, K. M. Graichen 25,—; W. A. Hesselink 25,J. Huysen 26,—; W. Hazenberg-Ver beet 10,Miss Henderson 10,A. van Hasselt-Vrossink-11May Jolly 14,A. Kamper-Meyer 10,F. W. K. de Klerk 6,05; Ph. Kempff 11,—; Mw Keasberry 30,A. J. M. Keukenschrijver 2,25; A. F. Kornmann 34,50; J. T. Lankau 10,J. B. Loveriks 20,A. M. Lammerts van Buren 10,R. Mariouw 10,Mevr. B. M. Na- berman 7,50; N.N. 15,—; N.N. 10,—; Mej. A. H. Overdijking 10,—; H. R. Oosterbaan 5,C. J. G. Overbeek Bloem 10,W. Poolman-Buddingh 50,Dr. J. W. Pfaeltzer 30,Mej. A. L. Polack 10,50; F. Robber- sen 10,D. M. Rosbach 15,M. W. Roobol-Popp 10,—; W. P. J. M. Snitselaar 21,M. Sirag Nobel 10,P. Stolk 5,50 Struiksma 11,J. J. Schlette-Bonjer 30, E. Teekamp-Stam 20,—; T. N. Tan-Tjoa 7,— A. Velthoven 10,W. P. van Vliet-Holland 25,C. Verbeet-Courant 10,M. E. Vol- ten-Overdijkink 10,H. W. Visser 2,75; Mw. Willemsen Sterckx (U.S.A.) 10,Mw. M. Wouters 5,Mw. L. F. van Wermesker- ken 25,N. H. Wichers-Bleckmann 10, A. W. W. A. van Witsen-Bommel 10, Totaal binnengekomen in juni 1975 f 916,90

Tong Tong | 1975 | | pagina 3