"Nederlanders in Japanse kampen" Abonnement TONG TONG nu: f 44,- DE KUSTVERLICHTING IN INDIË Een menswaardige expositie uit een onmenselijke tijd. Links: de vitrine met houtsnijwerk en andere gemaakte tekeningen. Op vrijdagmiddag 27 juni jl. vond onder zeer grote belangstelling in het Rijks museum te Amsterdam de opening plaats van de tentoonstelling "Neder landers in Japanse kampen". Deze voor Nederland unieke expositie staat onder auspiciën van de Stichting Cultuurgeschiedenis van de Neder landers Overzee en kwam tot stand op initiatief van de Heer P. M. Adriaan- se. In de afgelopen maanden heeft de Heer Adriaanse onvermoeid gearbeid voor het welslagen van de tentoon stelling; het was een enorme taak alles bijeen te brengen, op te sporen en een definitieve keuze te maken. Graag willen wij hem vanaf deze plaats daar voor hulde brengen! Wandelend door expositie treft de bezoeker de grote verscheidenheid van het tentoongestel de materiaal: voorwerpen in de kam pen vervaardigd, zowel voor gebruik als decoratief, tekeningen, geborduur de kleden, etc. Ook enkele na de Japanse capitulatie genomen foto's zijn aan de tentoonstel ling toegevoegd. voorwerpen. Rechts: bezoekers na de opening van de expositie bij door kampbewoners Langs de wanden zijn aanduidingen van de plaatsen, waar kampen lagen, opgehangen. Zoals het leven in die tijd was, zo weerspiegelt ook deze tentoonstelling de elementen van leed en verdriet en humor. Een goed voorbeeld van dit laatste is een groot geborduurd kleed dat chronologisch het leven in het kamp Moentilan in Midden-Java uit beeldt. Een van de mooiste onderdelen is een vitrine met door kampbewoners ge maakt houtsnijwerk, en siervoorwerpen uit kenariepitten gesneden. Opvallend is de zorg waarmee dit alles is gemaakt, verklaarbaar doordat in zeker opzicht tijd geen rol meer speelde. Onbegrijpelijk dat het Rijksmuseum voor deze ook uit historisch oogpunt zo belangrijke expositie geen betere ruimte beschikbaar stelde dan een paar kleine, benauwde zaaltjes, waar de bezoekers eigenlijk nauwelijks gele genheid hadden alles goed te bezich tigen. Zo moest het beroemde pannetje van Oliemans in een smalle pijpenla worden opgehangen! De organisatoren hebben met deze ui terst beperkte ruimte moeten woekeren, om alles toch nog zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Wij vragen ons af, of hier weer voor de zoveelste keer afkeer van het gesmade "kolonia le verleden" - waar men overigens zo goed als niets vanaf weet - een door slaggevende rol heeft gespeeld. De rijk geifiustreerde catalogus (ver krijgbaar voor 10,50) bevat een op somming van de tentoongestelde stuk ken met bijbehorende toelichting als mede een aantal bijdragen van des kundigen. Verder een tot 1975 bijge werkte bibliografie over deze periode. Tot en met 17 aug. 1975 zal de exposi tie te zien zijn in de tentoonstellings zaal van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, ingang Hobbemastraat 19 te Amsterdam. Een bezoek aan deze boeiende tentoonstelling kunnen wij een ieder van harte aanbevelen. Ch. M. DATA WAAROP DE TENTOON STELLING "NEDERLANDERS IN JAPANSE KAMPEN" IN ANDERE PLAATSEN TE BEZICHTIGEN ZAL ZIJN. De tentoonstelling zal ook te zien zijn in het Museum voor het On derwijs, Den Haag, 13 september - 23 november; Cultureel Cen trum De Beyerd, Breda, 20 de cember 1975 - 15 februari 1976; Museum Het Princessehof, Leeu warden, 28 februari - 21 april 1976; Gemeentemuseum, Arn hem, 8 mei - 13 juni 1976. De Natuur kent geen Straf, alleen Gevolgen. Bloeiende flamboyant in een Indisch landschap, een stukje tropen aan de muur I Wandtegel inclusief porto 7,50 In de winkel 6,50. (de tegel is niet hitte-bestendig, dus niet als onderzetter gebruiken) Naar aanleiding van W. van Kriegen- bergs stuk over de Kustverlichting wil ik ook mijn steentje bijdragen. Ik vertel hier over de jaren 1930-1933 toen ik bij de Kustverlichting werkte. Werkte op de werkplaats Goenoeng Sahari onder Hr. Hoogwinkel. Dan wa ren daar nog Aronds (kantoor), Kisiang met zijn 4 cylinder Henderson met zij span, Winterkasper, Dumas, Doesburg, Poublon, Koen Bening, Wetters (Vic), Leidelmeyer (speciaal voor samenstel len en afstellen lampen), Hal en dan nog Boeng Hendrik. Je leerde daar alles op het gebied van de kustverlichting. Je maakte ook rei zen, zoals de Soenda aflossing (korte reis 1 week) en dan had je de Ban- ka-aflossing IV2 maand werd meest al met de "Wega" gedaan. Na een (lees verder pag. 13, 3e kolom) 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5