Het poppentheater- Centrum in Kaufbeuren en zijn Indonesische afdeling DISCO BOLLAND Modellen van een wajangvoorstelling met gamelan, kelir en kulits, in de Indonesische afdeling van het poppentheater-centrum in Kaufbeuren. (Foto Bichlmeyer) Als U deze zomer op vacantie gaat in Duitsland en U in de gelegenheid bent, verzuim dan niet een bezoek te bren gen aan Kaufbeuren in de prachtige Allgau, halverwege tussen München en Lindau, 40 km van de Oostenrijkse grens. In de laatste vier jaar is in Kaufbeuren een uniek poppentheater-centrum ont staan. Alois Raab, een onderwijzer, die reeds 50 jaar geleden poppenkast speelde, heeft gedurende de laatste 30 jaar een poppenkast-onderneming opgebouwd. Met hulp van de gemeenteraad kwam het gebouw van het centrum tot stand waarin zijn ondergebracht een grote theaterzaal, marionetten-toneel, biblio theek, poppentheaterschool en een museum met een Europese en een Aziatische afdeling, van welke laatste afdeling de Indonesische de grootste is. De Indonesische collectie omvat o.m. wajang-Klitik, wajang-Golek en wajang-Kulit figuren in groot aantal en verscheidenheid. Alois Raab heeft het plan binnenkort een reis naar Java en Bali te onderne men om daar land en volk en vooral de wajang en gamelan te bestuderen. Een volledig gamelan-instrumentarium is een van zijn grote wensen. Wie zou de Heer Raab hierbij adviezen kunnen geven? Aan degenen die op dit gebied iets willen geven, kunnen wij het Kaufbeu- rer Poppentheater warm aanbevelen. Op zijn veelvuldige speurtochten naar alles wat met wajang te maken heeft, bezocht de Heer Raab ook vaak onze toko, waar hij veel aankopen voor zijn collectie deed. Hij is dus een goede bekende van Tong Tong. Het adres is: Alois Raab, D-895 Kauf beuren, Wagenseilstrasse 14a., West- Deutschland. Vitrine met wajang-golek figuren. (Foto Bichlmeyer) Een fraaie verzameling gunungans. (Foto Bichlmeyer) 8 Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG Herenstraat 157, tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161, tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Laatste kans om aan de Angklung L.P. van Pa van der Steur te komen. U moet f 17,50 overmaken op giro 40 66 36 met vermelding Steurtjes muziek, dan krijgt U de plaat automatisch thuis. Vele, vele importplaten in krontjong, ge- melan, Indon. Pop etc. voorradig. Steeds verse import. BOEKHANDEL TONG TONG Geschiedenis van Nederlandsch-lndië samengesteld onder leiding van Dr. F. Stapel, zeer uitgebreide beschrij ving van de Indische geschiedenis, 5 delen. Tezamen 600,exc. porto, niet afzonderlijk te koop. Unieke aanbieding! Slechts één set voorradig. Portuguese influence in Indonesia - door Antonio Pinto da Franca. Een boeiend geschrift over de vele in vloeden die de Portugezen in de In donesische cultuur heeft achtergela ten. Vele mooie zwart-wit en kleuren illustraties. 18,50 ƒ2,25 porto. Krijgsgevangenen in de Pacific-oorlog - door E. van Witsen. Geheel geba seerd op authentiek bronnenmateri aal, ingedeeld naar perioden, plaatsen en gebeurtenissen. Vormt een ency clopedisch geheel over dit onder werp. 29,50 3,25 porto. (Vervolg: "De Bancar vondst") van de Tataren voor hun vertrek dat Kertanegara en diens overweldiger Ja- yakatwang toch al dood of uitgescha keld waren, als vooral ook met het door Suparto zelf genoemde feit, dat R. Wijaya pas toesloeg als de Chinese hoofdmacht (induk pasukan Tartar) niet in de buurt was. M.a.w. een frontaal treffen met de Chinese hoofdmacht in Ujunggaluh was wel het laatste wat R. Wijaya als tacticus had willen on dernemen. De Tataren waren immers numeriek nog altijd ver in de meerder heid. M.a.w. de stichtingsdag van Su rabaya is opgehangen aan een achter af aan R. Wijaya in Ujunggaluh (het latere Surabaya) toegeschreven over winning op de Tataren. Met Dr. de Graaf ben ik van mening dat dit niet in de lijn van R. Wijaya gelegen heeft: "Het was een dubbeltje op z'n kant (voor R. Wijaya), die terugtocht van de Tataren nadat een aantal van hun generaals door R. Wijaya uit de weg was geruimd, en daarna hun aftocht uit Ujunggaluh (of Sedayu), omdat de gezochte tegenstander(s) zoals Kerta negara er toch niet meer waren", al dus Dr. de Graaf. Drs. H. D. van PERNIS

Tong Tong | 1975 | | pagina 8