WÊ Indische Politieherinneringen 9 Een opname van waterrijk Bandjarmasin. van C. H. Groen Ik ben maar blij, dat de Redactie in de titel van deze bijdrage, ook mijn naam heeft opgenomen, want anders had ik mij zelf moeten voorstellen en daarmede heb ik in het oude Indië eens een rare ervaring gehad. Men had op het Departement van Binnenlands Bestuur gemeend mij te moeten overplaatsen naar Bandjerma- sin, de hoofdplaats van de Zuider- en Oosterafdeling van Borneo, als zelf standig corps-chef, met alleen de Gouverneur van Borneo boven mij, van de Stads-, Veld-, de Cultuur- en de Ondernemingspolitie in die hele Zui der- en Oosterafdeling van Borneo (61/2 x Nederland). Overigens: van Bandjermasin werd toentertijd verteld, dat het 21/2 cm te hoog lag. Want had het zoveel lager gelegen, dan had het helemaal niet bestaan. Het was namelijk het geval dat bij vloed (die zo hoog bij de rivier toch nog merkbaar was) de hele stad onderstroomde, behoudens de, met modder en zand opgeworpen, enkele wegen. Bij eb viel het hele geval weer net droog. Maar goed, ik zat er nu eenmaal en moest maar zien er het beste van te maken. Na een paar weken was ik wel vertrouwd met de Stadspolitie van Bandjermasin en had ook al een bezoek gebracht aan de Detachementen Veld politie in de Hoeloe-Soengei, het ach terland van mijn standplaats. Ik moest toen op de, zoals ik het noemde, grote tournée; Balikpapan (BPM-Cultuurpolitie) per vliegtuig, van daar naar Samarinda (kolenmijn KPM- Ondernemingspolitie), met een Chinees motorbootje, dat bijna onder water voer, zo zwaar was het geladen, van Samarinda, nu met de KPM weer terug naar Balikpapan en vandaar vliegen naar Tarakan het meest noordelijke deel van mijn ressort. Hemelsbreed 900 km van Bandjermasin. Er was daar gestationeerd een Inspec teur van de Algemene Gouvernements- politie, als chef van de door de BPM in stand gehouden Cultuurpolitie. Het verschil tussen de Cultuur-politie en de Ondernemings-Politie? De Cul- tuur-Politie bestond uit personeel van de Algemene Gouvernements-Politie, maar de kosten worden door de be trokken onderneming aan het Gouver nement betaald. Ondernemings-Politie werd op de ondernemingen zelf aange worven, maar uniformen, salarissen en dergelijke, moesten in overeenstem ming met de regels voor de Algemene Politie, door de onderneming worden opgebracht en er moest een chef aan het hoofd staan, die van de Algemene Politie was. Die chef van de Cultuur-politie op Tarakan, was van mijn komst op de hoogte gesteld en hij haalde mij, met een dienstwagen, van het vliegveld af. Ik verwachtte, dat hij mij zou brengen naar de Gouvernements pasangrahan. Het was namelijk de eis van "Reis- wezen", dat ambtenaren op dienstreis zouden overnachten en ook de maal tijden gebruiken in die pasangrahans, als die er waren. Dat was in Tarakan het geval. Maarde Gouvernements pasang rahans stonden bij de ambtenaren in een zeer slechte reuk, zeker in de Buitengewesten. Ze werden beheerd door een Inlandse mandoer, die zich verre van uitsloofde, om het zijn gas ten naar de zin te maken (uitzonderin gen niet te na gesproken). Logies en voeding waren vaak abominabel. Het verhaal ging dan ook, dat vele amb tenaren de mandoer een gulden of een rijksdaalder toestopten, om hem te bewegen een briefje af te geven, dat de pasangrahan vol was. Daarmede riskeerden die ambtenaren hun baan, want de jongens van "Reiswezen" wa ren niet voor de poes en speurden alles na. Hoe het zij, de Inspecteur van de Cultuurpolitie bracht mij naar de pasan grahan, of, zo U wilt, het hotel, dat de BPM in Tarakan had laten bouwen en onder beheer gesteld van een Holland se vrouw. Toen wij bij dat hotel arriveerden, stopten wij aan de voet van de trap, die naar boven leidde. Het geval stond namelijk op hoge palen. En toen wij stopten kwam meteen, boven aan die brede trap een vrouw te voorschijn en daalde de trap af. Ze was (laat ik het zacht zeggen) nogal omvangrijk en riep bij mij on middellijk gedachten-associaties op aan "Mie met de Handjes", een figuur uit een vervolgverhaal, dat, toentertijd verscheen in het ook veel in Indië ge lezen Nederlandse weekblad "Het Le ven". ABONNEES AMERIKA ATTENTIE Uw abonnement (luchtpost 27,-; zeepost 19,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o East-West House, 7357 Franklin Ave., Holly wood, California 90046. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang Ik was uitgestapt en beende naar de trap, die ik bereikte, toen zij nog een drie treedjes hoger stond. En wetend, dat de Inspecteur voor mij logies be sproken had, en dat mijn naam haar dus bekend moest zijn, meldde ik mij gewoon aan, met uitgestoken hand en de woorden: "Ik ben Groen". Zij negeerde mijn uitgestoken hand, zette de handen in de zij, monsterde mij van het hoofd tot de voeten en zei: "Daar zie je anders helemaal niet naar uit". Pas daarna greep ze mijn hand, die ze krachtig drukte, en zei: "Maar je bent te meer welkom. Treedt binnen". Ik heb daar goed gelogeerd en voor treffelijk gegeten. Maar toen ik twee dagen erna weer in Bandjermasin terug was, werd mij daar het hele voorval al in kleuren en geuren verteld. Chabar angin. U, aandachtige lezer, zult inmiddels al wel begrepen hebben, dat ik in Indië Commissaris van Politie was. Wanneer men over die levensperiode herinne ringen te boek stelt, dan kan het niet anders of men heeft het over zichzelf. En dan kan het niet anders, of zo nu en dan wordt de indruk gewekt, dat men het allemaal zo prachtig heeft opgelost. Laat ik U de verzekering ge ven, dat de meesten van mijn collega's wel tot dezelfde prestaties zouden zijn gekomen. Ik was, volgens mijn con- duiten, een goed Commissaris, maar ook niet meer. U zult in mijn volgende artikelen mer ken, dat ik telkens in een andere func tie optreed. Gevolg van het feit, dat men om de drie jaar werd overgeplaatst en, in de meeste gevallen, in de nieu we standplaats door de corpschef elk jaar nog in een andere tak van dienst werd geplaatst. Zo heb ik alle takken van politiedienst meegemaakt. (wordt vervolgd)

Tong Tong | 1975 | | pagina 9