BOEKBESPREKING EEN MOND VOL SPIJKERS In Tong Tong is de verschijning van het boek, dat bovenstaande titel draagt reeds aangekondigd. Het verdient meer dan een simpele vermelding van zijn verschijnen bij de uitgeverij Servire in Wassenaar. De omslag vermeldt dat de schrijver, prof. Joost A. M. Meerloo in 1903 in Den Haag werd geboren, in Leiden medicijnen studeerde en zich specialiseerde in de psychiatrie. Als officier van gezondheid beleefde hij de ondergang van het Nederlandse leger in de wanhopige strijd tegen de Duitse overmacht; in 1942 slaagde hij erin Nederland te verlaten - hij is half joods - en via de Ver. Staten naar Londen te ontkomen, waar hij tegen het eind van de oorlog optrad als regeringscommissaris voor de voedsel- droppings boven Nederland. Daar te ruggekeerd voelde hij zich, zonder zijn oude vrienden, min of meer vereen zaamd en vertrok weer naar Amerika, waar hij tot 1968 doceerde aan de New York school of Psychiatry. In 1968 keerde hij naar Nederland terug en heeft nu een merkwaardige biografie gepubliceerd onder bovenstaande titel, ontleend aan de werkwijze van een "jeugdvriend", de uiteraard aanzienlijk oudere schoenmaker die hem als kind imponeerde niet alleen door sterke ver halen, maar ook doordat hij de kopspij- kertjes waarmee hij de halve zolen en achterlappen voor ter reparatie gege ven schoenen aanbracht in de mond bewaarde, om er bij het inslaan telkens één uit de mond te nemen. Nadat de auteur de lezer heeft verrast met een inleiding "Over de betrekkelijke non sens van een autobiografie" ("ieder verhaal over jezelf is een snobistische poging jezelf te ontwijken") wordt het verband tussen titel en boek duidelijk: ook de schrijver neemt telkens een spijker uit de mond om deze zinvol op zijn plaats te brengen. Het boek bestaat namelijk niet uit een aaneengeschakelde schets van zijn er varingen, maar uit de beschrijving van een aantal episoden uit zijn leven. Een groot aantal van deze schetsen is in derdaad boeiend en verrassend, mede dank zij 's schrijvers vakopleiding, die het hem mogelijk maakt dieper te schouwen in de menselijke natuur dan velen onzer mogelijk is. Bovendien kan hij schrijven en neemt hij voldoende afstand van het vakjargon om het boek ook voor de doodgewone lezers be grijpelijk en meer dan genietbaar te maken. Het feit dat hij bovendien ge leefd heeft in een zeer bewogen tijd, veel belangrijke persoonlijkheden heeft ontmoet en daarnaast meer avonturen heeft beleefd dan waarop een hele generatie na-oorlogse Nederlanders kan bogen geeft deze niet-biografische biografie van een mild en wijs man een bijzonder cachet. Het staat boorde vol treffende observaties en uitspra ken. JHR DE INTEGRATIE VAN N.-BORNEO IN DE MALAYSISCHE FEDERATIE In de serie East Asian Historical Mono graphs van de Oxford University Press is thans een boek verschenen "The Politics of belonging" van Margaret Clark Roff over de invoeging van de sultanaten op de noordkust van Borneo in het federatieve verband van Malay- sië. Men weet; in 1957 werd Malaysië onafhankelijk, maar eerst in 1963 wer den Serawak en Sabah bij de federatie gevoegd. Brunei, het derde sultanaat hield zich afzijdig. De invoeging van de beide grote sultanaten op de kust van Kalimantan leidde, zoals men weet, tot de "Konfrontatie": de Indonesische regering, toen nog onder leiding van president Soekarno beschouwde de invoeging als een imperialistische be dreiging en eerst het optreden van generaal Soeharto zou er in 1966 toe leiden dat een eind kwam aan een situatie tussen oorlog en vrede tussen de buurlanden. Was reeds in de Indonesische archipel het verzekeren van de eenheid tussen verschillende ethnische groepen een onderneming van belang en een, die tact en geduld eiste, de problemen waarvoor Kuala Lumpur en de Britse regering werden gesteld waren nog veel groter. Nederlands-lndië was een bestuurlijke eenheid en de onderlinge verschillen waren overkoepeld door een centraal gezag. Zulk een situatie echter ontbrak tussen Malaysië en de sultanaten, die bovendien door interne troebelen en Indonesische infiltraties werden geteis terd. Hoe zich daar het proces van integratie voltrok en nog voltrekt ver telt dit boek. Een wetenschappelijke publicatie die geinteresseerden in de geschiedenis van Zuid-Oost Azië aan hun trekken doet komen. JHR. PAS OP VOOR DE CURACAOSE DEMONEN Onze lezers treffen van tijd tot tijd in ons blad een bijdrage aan van Rijklof van Goens, vroeger journalist in de Oost, sedert enige jaren in de West. Ik behoef hem dus niet meer voor te stellen! In samenwerking met de Ne therlands Antilles - North American Association heeft hij nu een boekje het licht doen zien onder de titel Beware of Curacao's Demons. Hij zond er ons een exemplaar van. Of schoon naar ik vermoed het niet in de Nederlandse boekhandel te koop is, zal mij dat niet beletten de lezers van Tong Tong mede te delen dat ik het met groot genoegen gelezen heb. Het is de geschiedenis van een jongeman, verliefd op de dochter van een welge stelde ingezetene, die de bruidschat die zijn schoonvader - in-spe - vraagt voor zijn toestemming tot het huwelijk niet kan betalen: die bedraagt dan ook niet minder dan 200 gulden. Na raad pleging van wat wij een doekoen zou den noemen wordt hem de weg gewe zen naar een Zombie, die er - daartoe gedwongen door een handigheidje - inderdaad voor zorgt dat de knaap plotseling rijk wordt. Hij wint de hoofd prijs in de loterij. Maar de boze machten nemen wraak. Eenmaal getrouwd met zijn geliefde komt op een verschrikkelijke manier een eind aan beider leven. De geschie denis behoort tot de Curacaose folklo re, is levendig verteld, en geeft de lezer een inzicht in de wereld van en het leven in de laatste overzeese delen van ons koninkrijk. JHR. BOEKEN-VARIA Signalement van nieuwe woorden is een uitgave van Elsevier, in zijn voor woord schrijft redacteur dr. Riemer Reinsma: In de laatste decennia heeft het Nederlands zich sneller ontwikkeld dan ooit tevoren; er is een vloedgolf van nieuwe woorden, betekenissen en uitdrukkingen over ons gespoeld. Wel nu, dr. Reinsma heeft er 2.000 van ver zameld en van toelichting voorzien en Elsevier heeft gezorgd voor een hand zame en fraaie uitgave. Prijs 17,50 plus 2,25 porto. Guide to Bali, nu aan zijn tweede druk, is een zeer fraai boek over het eiland der demonen (Engelse tekst). De gids kondigt zich aan als "officieel" en is uitgegeven door de Hotel Bali Beach Corp en gedrukt in Singapore als een Apa Production. Tekst door Star Black, foto's van Erner Hahn en Hans Hoefner. Een kennelijk internationaal gezelschap heeft dus dit boek ge produceerd. Wel prijzig maar mede dank zij een serie zeer fraaie foto's de prijs van f 25,(plus f 2,25 porto) zeker waard. Birma spoorweg is de vertaling van een van de monografiën over de Twee de Wereldoorlog die de Britse Ballan- tine Books Inc. uitgeeft en door de Standaard-Uitgeverij (NV Scriptoria) te Antwerpen en Utrecht in Nederlandse vertaling wordt aangeboden. De schrij ver is de Britse majoor Clifford Kinvig; de vertaling is van D. L. Uyt den Bo gaard. Ofschoon het accent in dit voor treffelijke boekje vanzelfsprekend valt op het Britse aspect van de hel van de Birma spoorweg wordt de rol van de Nederlanders niet veronachtzaamd. Voor wie geinteresseerd is in de ge schiedenis van deze op de lijken van geallieerde soldaten en heiho's ge bouwde spoorweg zeer aan te bevelen. lees verder volgenda pag., 1e kol. onderaan 12

Tong Tong | 1975 | | pagina 12