"Pa heeft weer een paar lifters opge pikt!" Moor - alles in het werk hebben ge steld om het leed te verzachten, on danks het gebrek aan genees- en ver bandmiddelen. Maar alle medische voorzorg en hulp was vergeefs; het was niet mogelijk te voorkomen, dat na het overlijden van resident Jansen, ook succumbeerden de assistent-resident Von Meyenfeldt en de inspecteur bij het onderwijs Val- derpoort. Het moet ook voor mevr. Valderpoort, die deel uitmaakte van de kampleiding, vreselijk geweest zijn haar man zó te zien sterven, zonder ophou den hikkende in hun beddenDat daarna de begrafenis, terwijl men op gebaard was in gesloten lijkkisten van inferieur hout - in de tropische hitte! - telkens werd uitgesteld, zodat de lijk kisten vocht doorlieten (ik was een van de dragers naar de vrachtauto voor het begraven op onbekende plaat sen), was voor de Japanners geen probleem. Hoe de moed erin werd gehouden Reeds in die dagen hebben velen zich in meerdere of mindere mate verdien stelijk gemaakt door te trachten de moed er in te houden. Godsdienstoefe ningen werden geregeld gehouden, men las veel in nog "geredde" boeken. Als toch nog een glimlach (soms grim lach) verwekkende staaltjes van opti misme en blijvende hoop-op-betere- tijden memoreer ik, dat men graag luisterde - in feite tegen beter weten in! - naar ongecontroleerde geruchten, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de Japanners nederlagen te slikken kregen en terug moesten Er waren - gelukkig - optimisten, tot de bevrijding! Enkele herinneringen: Successievelijk werden ook de reste rende geïnterneerden uit de Molukken, Nieuw Guinea, Halmaheira, Kei- en Aroe-eilanden en Timor in het STOVIL- kamp binnen gebracht. Wij hadden ten slotte de hele R.K.-missie en de Pro testantse zending in het kamp. Toen de R.K.-geestelijken, broeders en zus ters aankwamen en de nonnen haar legering hadden opgezocht, moesten allen voor het gebruikelijke appèl van pas-aangekomen geinterneerden aan treden. Daarbij ontbraken de nonnen, hetgeen de inspecterende Japanse commandant de geirriteerde vraag ont lokte: "mana, bini-bini?"Dat moest toen wel even, hoogst ernstig, toege licht worden. Op de R.K.-index stond o.a. "Dr. Vlim- men". Met een lach en misschien een traan werd waargenomen, dat dit boek toch ook gelezen werd door niet- bevoegden De flink gebouwde Rotterdammer C. Baan - eerste werktuigkundige van het SHELL-vaartuig "Carstensz", waarmee de Shell-staf van Boela (Nd. Ceram) naar Ambon werd geëvacueerd - was een optimist in optima forma; -zijn troost voor hen, die het soms niet meer zagen zitten, was o.a. "alles komt weer goed, als je maar zorgt dat geen vlieg een noodlanding maakt op je lip" Een staaltje van door de japanners ge- eiste discipline en aan hen te betonen eerbied was, dat men bij het passeren of zien van de Japanse wacht en/of superieuren moest "kéré" (een buiging maken). Dat was in den beginne niet algemeen bekend en zo kon het ge beuren, dat de echtgenote van de dir. officier van gezondheid in Ambon dr. Pfeiffer, een flinke, wat gezette vrouw, dat eens verzuimde. Zij kreeg toen van de Jap. wachtcdt. een harde, meedo genloze oorvijg. Waarop mevr. Pfeiffer, terwijl zij de minderwaardige afstraf fing, kaarsrecht op de been blijvende, onderging, deze Japanner haar andere wang toekeerde! Geallieerde bombardementen Enkele keren werd ons kamp of de omgeving gebombardeerd door geal lieerde "Liberators", voorboden van nog vaak - en met véél ernstiger ge volgen! - later uitgevoerde raids. In dit (eerste) geval werd wellicht veronder steld, dat er nog Jap. troepen aan de baai gelegerd waren. Het werd ten slotte zó, dat het Jap. co. besloot ons over te brengen naar het derde kamp in Ambon: TAN TOEI, met op de ko raal-riffen gebouwde loodsen, gele gen aan de baai, op de weg naar tolehoe en Ceram. Deze verhuizing was tevens bedoeld om de mannen en de vrouwen/kinderen gescheiden on der te brengen. Tan Toei was ook de laatste leger plaats van de Aussies en enkele KNIL- militairen. Hun kamp en het onze lagen vlak bij elkaar, slechts gescheiden door de straatweg naar Tolehoe. Weer bleek uit deze maatregel een zekere misda dige onverschilligheid m.b.t. de gein terneerden, want vlak bij onze kampen lagen tonnen explosieven voor militaire en/of maritieme doeleinden. Met de Liberators-raids op Ambon immers, wa ren de geallieerden reeds begonnen. Tóch déze kampen voor ons. Het zou dan ook desastreus worden!! Overi gens merk ik op, dat bij elke wisse ling van het Japanse commando leger/ marine, nieuwe maatregelen werden getroffen en enige continuïteit in dit "beleid" was er nooit. Wij genoten - werkelijk waar! - enige tijd van o.a. prachtige zonsondergan gen boven de baai. Een schouwspel, waarnaar wij soms ademloos keken, een kleurenpracht in ongedachte scha keringen, die boeide om de ongeloof lijke schoonheid - ondanks alle ellen de Na enkele oriënterende vluchten - merk waardig, stéeds om ca. 11 u. in de ochtend - kwamen op 15 februari 1943 zes Liberators van de heuvels-zijde recht over onze kampen. Het werden voltreffers! Onze kampen werden rui nes. Het was compleet een slagveld. De scherven vlogen links en rechts, voor en achter ons, dood en verderf zaaiend. Dat heeft geduurd tot de avond viel, hetgeen alles zegt omtrent de doel treffendheid van dit bombardement! J.K.H.B. (wordt vervolgd) Overleden januari 1975. Julius heeft heel veel goed gedaan Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandsestraat 14, Den Haag tel. 070 - 33 57 86. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! 16

Tong Tong | 1975 | | pagina 16