Herinneringen aan Soekaboemi (VIII) SOEKABOEMI IN BEELD De doorsnee tourist die een "kouwe neus" haalt op Soekaboemi strijkt doorgaans neer in de gerenommeerde hotels Selabatoe, Victo ria, Selabintana of Wanasari. Mooi gelegen uitspanningen in fraaie parken waar de passant zijn vacantie in een krossi malas doorbrengt en met zijn tenen wuift zo hij niet een uitstapje maakt naar een imposante waterval, een meertje of de warme bronnen van Baros. En als hij dan weer thuis is zal hij licht in superlatieve reisgidsentaai praten over al het goede van Soekaboemi, dat hij nauwelijks heeft leren kennen. Hoe dan toch moet een echte anak Soekaboemi over zijn kota vertellen zonder in gemeenplaatsen te vervallen? Hij leefde immers in een Hof van Eden met onwaarschijnlijk mooie vergezichten en doorkijkjes en dromerige landschappen in de schaduw van de Gedé, de Machtige op wiens zuidflank zich een miniatuurbergje verheft: de Goenoeng Parang waarop Soekaboemi ligt. Gelukkig zijn er foto's die de juistheid van zijn lofzang bewijzen. Welaan Soekaboemelaars, savoureer deze lichtbeelden van toen als waren zij kostelijke wijn. En droom nog maar eens even weg voordat de gasrekening en dat aanslagbiljet jullie weer tot de werkelijkheid terug roepen. John. M. KNAUD Wat moet je in vredesnaam nog zeggen bij een foto van zo'n lie felijk landschap aan de westgrens van Soekaboemi? Alleen dit: In de natte moesson is dit vriendelijke stroompje een loeiende en brullende watermassa. En als het water z'n frustraties kwijt is en het bamboebrugje al dat geweld overleefd heeft zijn er minstens twee loerah die opgelucht een dankgebed naar Allah opzenden. Waar de Vogelweg en Selabatoe bij elkaar komen ligt de Julia- naschool en van het voorerf van die school heb je dit uitzicht op de Gedé. Achter de huizen aan de overkant loopt de Selabatoe- weg door naar boven. De Vogelweg voert linksom in een grote boog langs de noord- en westgrens van Soekaboemi naar Tjipe- lang. Het witte huis ligt bij het begin van een weggetje dat noord waarts naar kampong Tjipelang Girang leidt. Achter het huis stroomt de Tji Kole. Voor de zoveelste maal binnen een jaar zien de tani van Soeka boemi tevreden uit over hun sawah waar een wonderlijk vrucht bare aarde de rijst omhoog jaagt naar een tweede, misschien wel derde oogst. Op deze foto zijn meer dan 150 terrassen te tellen. Dewi Sri moet dit land wel zeer liefhebben. Adam pikolt de goede grond naar het moestuintje terwijl zijn Eva droomt bij de zacht murmelende pantjoeran. Zelfs de kambing staat op de juiste plaats voor het nodige clair-obscure te zorgen. ALLAH ZELF schetste dit beeldschoon paradijsje neer op de aarde van Zuid-Soekaboemi en op de achtergrond schiep Hij de Djampang. En deze tani benutte al die zegeningen heel wel en werd welvarend. Let maar op hun kleding en de niet geringe omvang van zijn huis en erf. En de was die te drogen hangt spreekt voor zich. Op de grotere plaatsen vond je befaamde "Harmonie-ën" of "Concordia's" of beide, deftig en monumentaal, een tikje pompeus dikwijls. Soekaboemi's societeitje had geen faam maar was een voudig en huiselijk. In Soekamanah was je senang, alsof je thuis was. En dat was je er ook en je ging er heen op de fiets, wan delend of per sado. Naar Soeka Manah, Hart vol Vreugde. Voorbij de Vogelweg volgen we Selabatoe naar boven. Rechts ligt even verder de Kliniekweg. Dan buigt Selabatoe om Kampong Boenoet Koeion en we passeren het punt waar de Boenoetweg op Selabatoe uitkomt. Vervolgens komen we langs Kampong Tji Mangga. Een paar honderd meter verder gaan we linksaf een laantje in en komen hier terecht en zien de Cultuurschool in een prachtig erf. En natuurlijk weer de eeuwige Gedé.

Tong Tong | 1975 | | pagina 9