Herinneringen aan Soekaboemi (IX) "VAN KUNSTZIN TOT SOEKABOEMI'S VROEDE VADEREN" Op de Wilhelminaweg woonden tegenover ons de Malcolms en Ir. Kuip en zijn gezin. Links naast ons de oude mevrouw Grondijs, moeder van de professor, en nog een paar huizen verder Mr. Movig en zijn echtgenote dokter Movig. Rechts, met een gangetje tussen onze erven had Mr. Hoed zijn woning. Hij was landrechter en zijn huis leek wel een zwaar bewaakte vesting, ommuurd met bovenop die muur nog eens een hek van ijzergaas en in de tuin liep een stel bloeddorstige honden. Met reden stond er een bordje "Awas Andjing". Die werkelijk gevaarlijke beesten richtte hij af met een paar helpers die in zwaar gewatteerde pakken pakken waren gestoken. Vanuit een boom in de klappertuin bekeken \Aie gespannen de woeste taferelen op zijn achtererf. Het deed ons aan Sherlock Holmes' griezelverhaal denken. Gek genoeg lieten de twee monsters zich door des heren Hoed marabou tiranniseren. Een eindje verderop naar de burgermeesterswoning toe woonde Mr. de Boer, die evenals Mr. Hoed en Mr. Movig aan het landsgerecht was verbonden voor zover ik weet. Ook al op de Wilhelminaweg oefenden twee tandartsen hun praktijk uit. Tand arts van den Berg en dokter Marie Bu- tot Popta, "kosteloos spreekuur voor minvermogenden elke Dinsdag en Vrij dagmiddag van 2 tot 3.30 uur. Telepho ne 23". Over telefoonnummers gespro ken, wij hadden - hoe kan het ook anders - het gekkengetal nummer 11. Bij mijn weten hebben we dat nummer altijd gehad, waar we op Soekaboemi ook woonden. Vanwege Pa's brand weercommando. Op Soekaboemi woonde nog een jurist, Mr. van Dijk, oprichter en promotor van de Soekaboemische toneelclub "Kunst zin". Mr. van Dijk was zelf een verdien stelijk acteur en had al eerder "triom fen geoogst" en niet alleen op Java, samen met mevrouw de Wall Assé, zijn toneel-partner. Hij zag kans een groep Soekaboemelaars om zich heen te ver zamelen, die waarachtig nog voor ama teurs behoorlijke stukken op de plan ken zette. Op de planken van de Soos wel te verstaan, want een schouwburg was Soekaboemi echt niet rijk. En ge lukkig maar! Want genoeglijker en ge zelliger dan in ons brave oude Soosje zou het toch niet kunnen. Herinnert U zich dat hoge ouderwetse (toneel) zaaltje van Soekamanah nog? Soms was het toneel aangekleed met fraaie landschapdécors. Van de dames en heren actrices en acteurs weet ik maar een paar namen: de dames Smies en Snor (Jo Snor) en de heren Lenné, Beijen, Blavet, van Leeuwen en Boon. Ook Ma was van de partij en volgens Grootma - die 't kon weten - een geboren toneel speelster. Eens traden ook Cor Ruys en z'n ge zelschap op in Soekamanah. Dat was in november 1937. Hier deed zich een merkwaardig soort plaatsbespreking 1 Juni 1929. Een IEV-fuif in de soos op Soekaboemi. Ik noem van de verzamelde feest gangers alleen maar de knielende heer in stemmig avondcostuum. Je zou het niet zeggen, maar hij is krokodillen-Wim van Damme! En de entourage is wat we toen een feeërieke versiering noemden. Onze sympathieke burgemeester Rambonnet - hier in ambtscostume - woonde met zijn gezin enkele huizen van ons af. Met dochter Nini en zoon Robby die een "duvel" was (zeiden de volwassenen), tot grote voldoe ning van ons, overige "duvels" van Soe kaboemi. voor, namelijk "bij loting". Verwachtte het bestuur meer publiek dan ons soos je kon bevatten? Ik denk 't. Er werden ook vele IEV-fuiven en -fancy fairs ge houden, compleet met grabbelton, waar ik tuk op was om in te graaien voor een dubbeltje. De soos doet me aan muziek denken en dus aan de heer Leigel. Meneer Leigel was de pianostemmer van Soe kaboemi. Ik herinner me een lange, magere en wat mistroostige man die altijd op de fiets door Soekaboemi reed, op weg naar zijn klanten. En dat viel beslist niet mee met al die hellin gen. Er is nog iemand, die me ineens in ge dachten komt: Mohamad Sidik, die heel wat familieportretten van Soekaboe- mi's inwoners encadreerde. Mohamad Sidik, boekbinder en lijstenmaker die eerst z'n bedrijfje had aan de Baros- weg en later op Benteng (of was 't juist omgekeerd?) en die zich immer beleefd aanbeval, "behalve voor inbin den van boeken en inlijsten van diver se plaatwerken, ook voor den aanmaak van doozen, albums, schrijfmappen, portefeuilles, enveloppen enz. enz." Maar laten we terugkeren naar de Wilhelminaweg. We waren bij het bur gemeestershuis gebleven. Wij maakten op Soekaboemi drie burgemeesters mee, Mr. Ouwerkerk, Mr. Rambonnet en de heer van Unen (Tuan A.L.A.). Is er van beide burgervaders weinig schokkends mede te delen, de heer van Unen had het bepaald niet getrof- (lees verder volgende pagina) 12

Tong Tong | 1975 | | pagina 12